Będzin – spacerem przez miasto
Trasa jednodniowej, pieszej wycieczki rozpoczyna się na południu Będzina i wiedzie przez urokliwe centrum, kończąc się w jego północnej dzielnicy – Grodźcu. Po drodze znajdują się warte zwiedzenia budynki, pomniki oraz inne atrakcje.
Opis
Zapraszamy do zapoznania się z propozycją wycieczki, do której przyporządkowane są następujące aktywności: Motoryzacyjna, Rowerowa, Historyczna, Przyrodnicza, Dla seniorów i Rodzinna.
Wycieczka po Będzinie to jednodniowa wycieczka piesza.
Będzin to jedno z najstarszych miast województwa śląskiego, ma ono przeszło 650 lat. Dlatego na jego terenie znaleźć można wiele ciekawych obiektów, będących świadkami rozwoju miasta. Trasa prowadzi przez miejsca ważne dla historii i tożsamości; lecz także przez miejsca, które same w sobie są bardzo ciekawe – czy to ze względu na architekturę, czy położenie, bądź też unikatowe cechy danego obiektu.
Jednym z najciekawszych obiektów na trasie jest potężny, robiący wrażenie twierdzy obronnej kościół pw. św. Katarzyny, ze wspaniałą, wolnostojącą dzwonnicą, kolejnym natomiast bardzo ładnie odrestaurowany, kamienny zamek Kazimierza Wielkiego, z którego podziwiać możemy piękną panoramę miasta i okolic.
Centrum miasta stanowi stare miasto, jednak jego równie ciekawą częścią jest dzielnica Grodziec, której nie wolno pomijać podczas zwiedzania miasta. W Będzinie-Grodźcu znajdują się unikatowe obiekty np. zagubiona wśród drzew wieża ciśnień wykonana całkowicie ze stali, czy ulokowany na wysokim wzgórzu nieduży, ale bardzo urokliwy kościół pw. św. Doroty.
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego
Obiekty handlowe, usługowe i gartronomiczne znajdują się na obrzeżach miasta oraz w ścisłym centrum Starego Będzina.
Baza noclegowa i gastronomiczna zapewni podstawowe potrzeby turysty.
Ciekawostki
Na zamku w Będzinie odbywa się w czerwcu każdego roku turniej rycerski. Spotykają się podczas niego drużyny rycerskie rekonstruujące wydarzenia z przełomu XIV i XV w.
Inne
Podczas wycieczki można skorzystać z komunikacji autobusowej. Po mieście kursuje kilka linii Komunikacyjnego Związku Komunlanego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Proponujemy dojazd pomiędzy Starym Miastem a tablicą Hinko Ethiopusa.