Cystersi w Małopolsce
Zakon Cystersów przybył do Polski w połowie XII w. Od tego czasu na terenie kraju powstawały klasztory cysterskie. Podczas jednodniowej wycieczki będzie można odwiedzić trzy z nich, a także zobaczyć znajdujące się pod opieką zakonu kościoły.
Opis
Zapraszamy do zapoznania się z propozycją wycieczki, do której przyporządkowane są następujące aktywności: Motoryzacyjna, Historyczna, Pielgrzymkowa, Rodzinna i Dla seniorów.
Wycieczka przeznaczona jest na jeden dzień zwiedzania. Na trasie wycieczki znajdują się trzy opactwa cysterskie – w Mogile, Ludźmierzu i Szczyrzycu. Zabudowania klasztorne powstawały w tych miejscowościach z XI i XII w., jednak do czasów obecnych średniowieczne kościoły zachowały się w dwóch pierszych, w Szczyrzycu klasztor i kościół zostały zbudowane od nowa w XVII w.
Zakon cystersów ma także pod swoją opieką liczne kościoły w całej Polsce. Podczas wycieczki proponujemy zobaczenie trzech z nich – w Jodłowniku, Trybyszu i Czarnej Górze. Na szczególną uwagę zasługują świątynie w Jodłowniku i Trybyszu. Te drewniane budowle z XVI w. są ciekawym przykładem barokowo-rokowego wystroju.
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego
W ciągu całego dnia wycieczki można znaleźć miejsce na obiad w jednej z hotelowych restauracji lub przydrożnym zajeździe.
Ciekawostki
Zakon Cystersów został założony w X w. przez św. Roberta z Molesme. Opactwa i klasztory cysterskie były w średniowieczu ważnymi ośrodkami kultywującymi kulturę, naukę, medycynę, wprowadzającymi postęp w rzemiośle i rolnictwie. Ze względu na to, że były to ośrodki kulturotwórcze i samowystarczalne, szlachta i władcy często zabiegali o powstawanie na ich ziemiach cysterskich klasztorów.