Kościół farny pw. Wszystkich Świętych

Kościół w stylu gotyckim z XIV w. Jest to jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków Sieradza. Zbudowany z nieotynkowanej cegły, niedawno odnowiony budynek przypomina o dawnej świetności i randze miasta.

Opis

Kościół gotycki wzmocniony przyporami uskokowymi. Od strony północno-wschodniej do budynku przylega wybudowana w 1580 r. wieża. Charakterystyczna fasada kościoła jest podzielona gotyckimi sterczynami. Kościół jest halowy, posiada trzy nawy jednakowej wysokosci. Nawa główna poprzez arkady otwiera się na nawy boczne. Zwieńczona jest sklepieniem kolebkowym, natomiast w nawach bocznych sklepienia są płaskie. W prezbiterium podobnie jak w nawie głównej zachowało się sklepienie kolebkowe z lunetami. W oknach prezbiterium można podziwiać XIX- i XX-wieczne witraże, które przedstawiają świętych Wojciecha, Stanisława i Kazimierza. Od strony południowej do prezbiterium przylega kaplica Męki Pańskiej zbudowana w 1658 r. Znajduje się w niej barokowy ołtarz z 1756 r. Ołtarz i kaplica były własnością bractwa literatów istniejącego przy kościele od XV w. Z kolei od strony północnej do prezbiterium przylega kaplica Niepokalanego Serca NMP. Została ona zbudowana w 1935 r. w miejscu dawnej zakrystii. Posiada sklepienie kasetonowe. Ciekawym elemantem wnętrza kościoła jest XVII-wieczna barokowa, bogato zdobiona ambona. Sam ołtarz główny jest również utrzymany w stylu barokowym. Znajdują się w nim obrazy przedstawiające Wszystkich Świętych, Chrystusa z Krzyżem, oraz Wskrzeszenie Piotrowina, a także kopia obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Data lub czas powstania

1370 r. (XIV w.)

Kościół z XIV w., wieża z 1580 r. Obiekt został rozbudowany w 1645 r. oraz 1935 r.

Materiał budowlany

Budynek murowany z cegły, nieotynkowany.

Historia

Prawdopodobnie pierwsza drewniana świątynia stała w tym miejscu już w XI w. W latach 1213 i 1233 odbywały się tu synody biskupów, a w 1209 r. zjazd dostojników świeckich. Tatarzy ograbili kościół w latach 1241 i 1287. Krzyżacy spalili go w 1331 r. Obecny kościół został zbudowany około 1370 r. w stylu gotyckim. W 1645 r. w kościele miał miejsce pożar spowodowany uderzeniem pioruna – wtedy budynek odbudowano i powiększono go o dwie nawy boczne. Niewielka dobudówka przy głównym wejściu do kościoła z 1935 r. zaburzyła gotycki charakter fasady.

Ciekawostki

We frontową ścianę kościoła wmurowany został ozdobny portal pochodzący z sieradzkiego zamku. Sam zamek dziś już nie istnieje.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kościół farny pw. Wszystkich Świętych, nr rej.: 841 z 1967-12-28
  • Kościół farny pw. Wszystkich Świętych - Cmentarz kościelny i otoczenie budynków, nr rej.: A/53 z 2008-01-22

Położenie obiektu

Obekt położony jest w centrum miasta w odległości ok. 300 metrów od sieradzkiego Rynku. Ulica Kolegiacka, przy której się znajduje wychodzi właśnie z tego placu.

Dostępność

Kościół jest dostępny dla zwiedzających.

Źródła, informacje w Internecie

Ruszkowski A., Sieradz i okolice. Przewodnik turystyczny, Wyd. Towarzystwo Przyjaciół Sieradza, Sieradz 2000.