Kościół parafialny ewangelicko-augsburski w Tomaszowie Mazowieckim

Kościół ewangelicki Najświętszego Zbawiciela został wybudowany w latach 1897–1902 w stylu neogotyckim. Do dziś świątynia służy społeczności tomaszowskich protestantów.

Opis

Kościół ewangelicki w Tomaszowie łączy w sobie monumentalność ze smukłością, podkreśloną strzelistą wieżą (o wysokości aż 60 m). Jest to bardzo ciekawy i jednolity stylowo przykład sztuki neogotyckiej.

W otoczeniu świątyni znajduje się plebania oraz budynek gospodarczy, również utrzymane w tym samym stylu architektonicznym.

Data lub czas powstania

XIX w.

Lata 1897–1902.

Materiał budowlany

Budynek murowany, z cegły.

Historia

Starania o budowę drugiej ewangelickiej świątyni w Tomaszowie rozpoczęły się w 1888 r., gdy Emma Kramm przeznaczyła na ten cel 3000 rubli. Władze wyraziły zgodę na budowę dopiero w 1896 r., wówczas projekt wykonał warszawski architekt P. Hofer.

W 1902 r. konsekracji kościoła dokonał ks. Eugeniusz Biedermann, który został pierwszym proboszczem parafii.

Rodzaj zbiorów, ekspozycji

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Spotkanie Zmartwychwstałego z Marią Magdaleną autorstwa Wojciecha Gersona. Na uwagę zasługują również witraże z pracowni H. Schleina w niemieckim Zittau.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kościół parafialny ewangelicko-augsburskiego w Tomaszowie Mazowieckim, nr rej.: 436 z 1993-10-08

Położenie obiektu

Kościół znajduje się w południowej części centrum miasta, przy drodze prowadzącej z Tomaszowa w stronę Smardzewic.

Dostępność

Świątynia na ogrodzonym placu, dobrze widoczna zza ogrodzenia. Wnętrze dostępne jedynie przed i po nabożeństwach (niedziele i święta o godz. 10:30, w ostatnią niedzielę miesiąca i w okresie letnim o godz. 9:00).