Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy
Opis
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu Radziechowy należącego do diecezji bielsko-żywieckiej.
Znajdująca się na Szlaku Architektury Drewnianej Drewniana świątynia powstała na początku. XX w. i została przebudowana w II poł. minionego stulecia. Stanowi ona przykład beskidzkiego budownictwa ludowego.
Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej na planie krzyża o długości 34 m i szerokości w nawach bocznych 18 m. Wysokość od posadzki do sufitów wynosi 6,7 m, zaś wysokość kościoła wraz z krzyżem na wieży wynosi aż 25 m. Świątynia jest orientowana, z prezbiterium mniejszym od nawy, zamkniętym trójbocznie oraz piętrową zakrystią. Kaplica i kruchta znajdują się po bokach nawy. Wieża jest konstrukcji słupowej i mieści się od frontu, z kruchtą w przyziemiu. Wieńczy ją dach namiotowy z blaszanym hełmem cebulastym. Dach kościoła jest dwukalenicowy, kryty blachą miedzianą z wieżyczką sygnaturki zwieńczoną blaszanym daszkiem namiotowym.
Ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Częstochowskiej, a ołtarze boczne: św. Józefowi i św. Annie. Ołtarz wykonał w 1914 rzeźbiarz z Kęt, Jarząbek. Stacje Drogi Krzyżowej zakupiono w Wadowicach za 616 koron. Używane aktualnie organy pochodzą z 1966 r. Trzy drewniane żyrandole wykonał w 1965 r. miejscowy rzeźbiarz Józef Kupczak. Witraże do okien zostały wstawione w 1984 r.
Data lub czas powstania
XX w.
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej został wybudowany w latach 1910–1914, ale swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie przeprowadzonej w latach 1957–1961.Materiał budowlany
Obiekt drewniany.Historia
Najstarsza wzmianka na temat Żabnicy pochodzi z 1626 r. ze spisu inwentarza dóbr żywieckich, gdzie już wtedy występowało nazwisko Wojtyła. Być może to właśnie z Żabnicy pochodzą dziadowie Ojca Świętego Jana Pawła II, o czym coraz częściej wspominają biografowie i badacze genealogii jego rodziny. W 1715 r. państwo żywieckie składało się z miasta Żywca i 45 wsi objętych kluczami folwarcznymi. Do klucza Węgierska Górka należało 12 wsi. Na podstawie inwentarza dóbr żywieckich można stwierdzić, że do klucza folwarcznego Węgierska Górka należały m.in. Cisiec, Cięcina i właśnie Żabnica. W 1838 r. w sąsiedniej Węgierskiej Górce wybudowano dwa piece hutnicze, urządzenia spławne do transportu drewna w Węgierskiej Górce, Kamasznicy i Żabnicy oraz kanał doprowadzający wodę z rzeki do huty tzw. kanał „hamerski”. W 1878 r. wykonany został plan katastralny Żabnicy w oparciu o dane ze spisu katastralnego Żywiecczyzny po uwłaszczeniu w poł. XIX w. Zgodnie z danymi według planu katastralnego w Żabnicy znajdował się: 1 zarębek, 26 półzarębków, 1 rola oraz 1 zagroda. Wieś otaczało 65 polan i hal oraz 5 przysiółków: Dadoki, Koloniści, Milówki, Płone i Wojtatówka. W 1972 r. utworzono w powiecie żywieckim gminę Węgierska Górka, w skład której weszły miejscowości: Żabnica, Cisiec, Cięcina, Węgierska Górka.
Pod względem kościelnym od poł. XVII w. Żabnica należała do parafii Milówka. W 1910 r. z inicjatywy ks. Jana Figuły, wikariusza w Milówce, rozpoczęto w Żabnicy budowę drewnianego kościoła. Drewno na budowę świątyni dostarczyli mieszkańcy wsi oraz ówczesny właściciel dóbr żywieckich – arcyksiążę Karol Stefan Habsburg. Kościół budowali cieśle z Żabnicy pod kierunkiem majstra ciesielskiego Jana Kurowskiego z Kamesznicy. Budowę ukończono w 1914 r. Nastąpiło wówczas poświęcenie nowego kościoła, a dokonał go ks. Piotr Padykuła, proboszcz parafii w Milówce. W 1915 r. do kościoła dobudowano wieżę. 26 kwietnia 1918 r. Żabnica odłączyła się kościelnie od Milówki i stała się samodzielną placówką duszpasterską (parafią). W latach 1957–1961 ówczesny proboszcz w Żabnicy ks. Karol Śmiech rozbudował kościół i nadał mu obecny kształt.
W 1966 r. w kościele w Żabnicy Sakramentu Bierzmowania udzielał ówczesny biskup – Karol Wojtyła.
Położenie obiektu
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się w centrum Żabnicy przy głównej drodze.
Dostępność
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej jest świątynią ogólnodostępną. Najlepiej jest go zwiedzać w soboty lub niedziele, wówczas bowiem odprawiane są w nim msze św. W sprawie zwiedzania kościoła w pozostałe dni tygodnia należy się kontaktować z kancelarią parafialną.
Źródła, informacje w Internecie
Plan odnowy miejscowości Żabnica na lata 2010–2017, Żabnica 2010