Układ urbanistyczny w Przedborzu

Do czasów obecnych zachował się w Przedborzu średniowieczny układ ulic i placów. W jego centrum znajduje się rynek z kamienicami z XVII i XVIII w. oraz zrekonstruowana studnia po środku rynku.

Opis

Zabytkowa cześć Przedborza znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Pilicy. Czworokątny rynek z otaczającą zabudową to pamiątka po średniowiecznej zabudowie, ma on jednak dzisiaj dosyć nieregularny kształt.

Układ urbanistyczny miasta Przedborza powstał na założeniu tzw. "Owalnicy Śląskiej", której podstawą był Rynek, układ ulic wylotowych z Rynku oraz Kościół, usytuowany na przekątnej Rynku, układ głównych dróg dojazdowych ( komunikacyjnych): wzdłuż Pilicy ul. Konecka i ul. Krakowska, ul. Kielecka, ul.Mostowa.
Znajdują się przy nim kamienice z kompleksem piwnic kolebkowych z XVII i XVIII w. Przy jednej z kamienic pozostały fragmenty sukiennic. Wcześniej podcienia występowały w większej ilości, ale tylko ta jedna budowla pozostała w tej postaci po pożarze z 1939 r. II wojna światowa zniszczyła rynek doszczętnie. Rynek był niegdyś brukowany. Dzisiaj rynek został odremontowany, nadal jednak możemy oglądać na nim pozostałości bruku. Po środku znajduje się odremontowana studnia.

Z rynku na południe prowadzi ul. Kościelna, przy której znajduje się kościół pw. św. Aleksego. Data powstania świątyni nie jest jednoznaczna, ale podejrzewa się, że powstała ona w 1278 r.

Rynek znajduje się prawie nad Pilicą. Jedynie na południe wychodzą z rynku dwie równoległe ulice.

Data lub czas powstania

XIV w.

Ciekawostki

W Przedborzu król Władysław Jagiełło nadał w 1423 r. prawa miejskie Łodzi.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Układ urbanistyczny w Przedbórz, nr rej.: 403 z 1988-09-20

Położenie obiektu

Dojazd główną ulicą miasta – Trytwa. Należy skręcić na rondzie w drugą ulicę – Mostową, następnie w prawo w pierwszą ulicę.

Dostępność

Bez ograniczeń.