W łowickiej katedrze będzie można oglądać wykonaną haftem krzyżykowym kopię słynnego obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

17-30.03.2012. Haftowana „Bitwa pod Grunwaldem” w Łowiczu

ostatnia aktualizacja 13.03.2012 wtorek 15:20

Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie zaprasza do obejrzenia niepowtarzalnego dzieła Jana Matejki, znanego polskiego malarza i twórcy obrazów historyczno-batalistycznych. Będzie nim słynny obraz przedstawiający jedną z największych bitew w dziejach stosunków polsko-krzyżackich i jedną z kluczowych w średniowiecznej Europie – Bitwa pod Grunwaldem.

Nie będzie to wprawdzie oryginał dzieła, a kopia, lecz również bezcenna i niepowtarzalna, gdyż w całości wykonana haftem krzyżykowym. Pomysłodawcami powstania tego dzieła są Janina Panek i Adam Panek z Działoszyna.

Inspiracja wyszła jednak od Adama Panka, który obserwując Janinę podczas haftowania zażartował – „Tyle haftujesz, że do tej pory wyhaftowałabyś bitwę pod Grunwaldem”. I tak to się zaczęło. Postanowiono wówczas, by pomysł zrealizować, tym bardziej, że wkrótce przypadała rocznica 600-lecia Bitwy.

Wzór zaprojektował Grzegorz Żochowski przy użyciu programu HaftiX. Wszystkie części wzoru powstały za jednym zamachem, co wraz z próbami i przygotowaniem zdjęcia zajęło kilka dni. Każdy fragment był następnie ręcznie upraszczany i poprawiany.

Trwało to etapami przez kilkanaście miesięcy, ale dzięki temu, jak mówią pomysłodawcy, udało się zaoszczędzić dużo czasu haftowania, rzędu przynajmniej miesiąca na jedną część. Średnie zmniejszenie liczby kolorów po ręcznej edycji wzoru wyniosło ok. 90, spadając do średnio 100 kolorów na część.

Harfowana „Bitwa pod Grunwaldem” przygotowywana była przez 35 osób i powstawała dwa lata. Wzór haftu składa się z 50 części, ale na samym dole obrazu części są ponad trzykrotnie niższe niż pozostałe, dlatego zostały podczas haftowania połączone na jednym kawałku kanwy z częściami sąsiadującymi od góry. Fragmentów, z których obraz został złożony jest więc 40.

Wykonawcy obrazu mieszkali w różnych częściach Polski. Następnie każdy swoją część przywoził w jedno miejsce, gdzie został stworzony cały obraz o rozmiarze 4,5 na blisko 10 metrów, czyli dokładnie tyle –  ile ma oryginał wykonany przez Matejkę.

To niepowtarzalne dzieło będzie można obejrzeć już wkrótce Łowiczu. Wystawione ono będzie w dniach 17–30 marca 2012 r. w bazylice Katedralnej w Łowiczu. Wstęp bezpłatny.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Łowicz.

Powiązane artykuły