Już za nami VII Europejskie Święto Bursztynu. Jak co roku na odwiedzających czekał szereg niezapomnianych wrażeń. Emocji dostarczały walki gladiatorów, barbarzyńców czy legionistów. Wielu turystów przybyło zobaczyć wyścigi rydwanów. Zapraszamy do śledzenia informacji na stronie, aby nie przegapić kolejnej już VIII edycji festiwalu.

10-11.08.2013. VII Europejskie Święto Bursztynu (relacja z II dnia)

ostatnia aktualizacja 26.02.2014 środa 15:30

Piotr Wojtaszek 

W dniach 10–11 sierpnia w Wieluniu spotkali się miłośnicy historii i rekonstrukcji kultur związanych ze szlakiem bursztynowym. Na terenach przy ul. Sadowej powstało obozowisko rzymskiego namiestnika, gdzie przez dwa dni biesiadowali legioniści oraz barbarzyńskie plemiona Celtów.

Impreza rozpoczęła się w sobotę uroczystym pochodem. Zgromadzonych gości powitał Burmistrz Wielunia Janusz Antczak. Na święto przyjechali turyści z całego kraju, a także parlamentarzyści, senatorowie i przedstawiciele władz lokalnych. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk, senator Ryszard Bonisławski czy wicemarszałek województwa łódzkiego Dorota Ryl.

O godzinie 16 na głównej arenie w stroju rzymskim burmistrz miasta Wielunia Janusz Antczak powitał gości i wieluńską publiczność oraz ogłosił rozpoczęcie festiwalu. Na początku zaprezentowały się grupy rekonstruujące wojska rzymskie i celtyckie. W pełnej krasie na arenie zaprezentowały się także rydwany, dla których zorganizowane zostały wyścigi. Publiczność mogła obejrzeć musztrę legionów rzymskich oraz walki gladiatorów. Odwiedzający festiwal mogli także zwiedzić obozowisko rekonstrukcyjne, dzięki czemu mieli szansę zapoznać się z techniką budowania namiotów, przyjrzeć się strojom i wyposażeniu obozowiska. Po zachodzie słońca turyści obejrzeli fascynujący spektakl fireshow pt. „Bursztynowe ognie”, a późnym wieczorem odbył się bunt gladiatorów.

Drugi dzień święta także przyniósł wiele wrażeń. Dzień zaczął się od prezentacji rydwanów w różnych historycznych scenach. Popołudniu odbyły się Rodzinne mistrzostwa w poławianiu bursztynu, podczas których liczne ekipy przeczesywały piasek do ostatniej sztuki złota północy. Dla najmłodszych przygotowane zostały międzyszkolne igrzyska o sakwę bursztynu. Wielu wrażeń, zwłaszcza panom, przyniosły prezentacje grup gladiatorów oraz ich walki. Nie mniejszych emocji przyniosła bitwa między rzymskimi legionistami a barbarzyńcami. Na koniec festiwalu odbyły się finały już II Mistrzostw Polski w wyścigach rydwanów.

Relacja filmowa

/@/media1:Wielun2013.Festiwal/@/

Oprócz areny i obozowiska na zwiedzających czekał szereg kramów z różnorodnym asortymentem, w tym także z wyrobami z bursztynu. Atrakcją dla najmłodszych było wesołe miasteczko i możliwość przejażdżki na kucykach.

W niedzielę arena należała już do rodzin, które wzięły udział w mistrzostwach poszukiwania bursztynu. W kategorii 2+1 najlepsza okazała się rodzina Kołaczków a w kategorii 2+2 rodzina Czarnogreckich.

Kategoria 2+1 zwycięzcy:
1. Kołaczek Anna, Daniel, Kinga.
2. Barycki Miłosz, Zbigniew, Ewa.
3. Perlińska Urszula, Katarzyna, Igor.

Kategoria 2+2 zwycięzcy:
1. Czarnogrecki Piotr, Hubert, Jakub, Sylwia.
2. Budziak Barbara, Mirosław, Martyna, Ola.
3. Torchała Michał, Gosia, Anna, Waldemar.

Następnie szkoły zmierzyły się w igrzyskach, których nagrodą była sakwa „złota północy”.

Kategoria Szkoły Podstawowe:
Klasy I–III
I miejsce Szkoła Podstawowa w Niedzielsku,
II miejsce Szkoła Podstawowa im. Jana Jarczaka w Gaszynie,
III miejsce Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Kurowie.

Klasy IV–VI
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 5 im. Powstańców Śląskich w Wieluniu,
II miejsce Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Rudzie i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu.

Kategoria Szkoły Gimnazjalne:
I miejsce Gimnazjum nr 3 – 7 pkt,
II miejsce Gimnazjum nr 1 – 5 pkt,
III miejsce Gimnazjum nr 2 – 3 pkt.

Powiązane artykuły

Powiązane wydarzenia

Promowane wydarzenia Archiwum wg daty wydarzenia