17 lutego 2015 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył pani Prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej rozporządzenie o uznaniu wielokulturowego krajobrazu miasta przemysłowego Łodzi za Pomnik Historii.

Zabytki z Łodzi wpisane na listę Pomników Historii

ostatnia aktualizacja 05.03.2015 czwartek 12:11

Piotr Wojtaszek 

W Pałacu Poznańskich w Łodzi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył uroczyście pani Prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej rozporządzenie dotyczące uznania za Pomnik Historii Łodzi jako przykładu wielokulturowego krajobrazu miasta przemysłowego.

Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków w Polsce. Miano to nadawane jest przez rozporządzenie Prezydenta Polski zabytkom nieruchomym o wybitnych walorach historycznych, kulturowych, architektonicznych, mających duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Łódź jako wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego dołączyła do 58 innych obiektów z Polski. Jest to także trzeci wpis po Łowiczu i Sulejowie z Województwa Łódzkiego. Na liście łódzkiego wpisu znalazł się układ urbanistyczny ul. Piotrkowskiej, pl. Wolności, ul. Stanisława Moniuszki, zespoły fabryczno-rezydencjonalne i fabryczno-rezydencjonalno-mieszkalne trzech największych łódzkich fabrykantów: Ludwika Geyera, Karola Wilhelma Scheiblera oraz Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, a także dwie nekropolie: Stary Cmentarz (chrześcijański, z częścią katolicką, ewangelicką i prawosławną) oraz Nowy Cmentarz Żydowski.

W ramach uroczystości odsłonięta została także tablica upamiętniająca to ważne dla Łodzi i regionu wydarzenie. Tablica umieszczona została na ul. Piotrkowskiej 104, na elewacji Urzędu Miasta Łodzi.

Powiązane artykuły