Muzeum Ziemi Wieluńskiej po remoncie w ramach szlaku bursztynowego zmienia się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Właśnie otwarto w nim dwie nowe wystawy stałe.

02.12.2011. Muzeum Ziemi Wieluńskiej na nowo

ostatnia aktualizacja 04.12.2011 niedziela 11:29

Magdalena Kopańska 

Do stodoły, kuźni a nawet karczmy z początków XX wieku można zajrzeć w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie otwarto stałą wystawę etnograficzną po modernizacji.

– Wystawa obrazuje życie codzienne wsi wieluńskiej na początku XX wieku. Zapraszam na spacer – zachęca do zwiedzania jej twórca Tomasz Spychała.

Rozpoczynając zwiedzanie ekspozycji, przechodzimy skrajem lasu, gdzie wzniesione zostały przydrożne kapliczki tworzone przez ludowych twórców.

Dalej można podziwiać już tzw. oswojoną część wsi, czyli fragmenty karczmy a w niej przykłady mody ludowej z przełomu wieków XIX i XX. Mijając karczmę dochodzi się do zagrody, w której centralną część stanowi chata. Jest też stodoła, wewnątrz której umieszczono plony i narzędzia rolnicze. Ciekawie wygląda także kuźnia z typowymi przyrządami do podkuwania koni i fotografiami obrazującymi tę czynność.

Na wyobraźnię działa także umiejscowiona w piwnicach muzeum odnowiona wystawa archeologiczna. Można na niej zobaczyć, jak wyglądał stos ciałopalny albo grodzisko w okolicach Widoradza. Ekspozycja ukazuje też w szczątkowy sposób efekty wykopalisk prowadzonych przez ostatnie dwa lata w centrum Wielunia przy ul Królewskiej.

Powiązane artykuły