Szczecin

Położony przy ujściu Odry Szczecin był istotnym miejscem na wodnym szlaku tranzytowym. Jego lokalizacja wpłynęła na ciągły intensywny rozwój miasta. W mieście znajduje się szereg interesujących zabytków świadczących o bogatej i długiej historii.

Powierzchnia: 30 286 ha

Opis

Szczecin – miasto położone w północno – zachodniej części Polski, przy ujściu rzeki Odry (poprzez Zalew Szczeciński) do Bałtyku. W miejscu tym już od wieków krzyżują się ważne trasy tranzytowe Europy: z zachodu na wschód oraz z północy, poprzez Bałtyk, na południe Europy. Szczecin jest również stolicą nowego województwa – zachodniopomorskiego. To efekt ostatniej reformy administracyjnej.

Historia miejscowości

Szczecin jest miastem o ponad tysiącletniej tradycji i burzliwych dziejach oraz historyczną stolicą Pomorza Zachodniego. Okres jego świetności przypada na czasy panowania książąt z dynastii Gryfitów oraz przynależności miasta do Hanzy. W tym czasie miasto było jednym z najpotężniejszych portów i ośrodków handlu nad Bałtykiem. W XVII wieku, po wygaśnięciu rodu pomorskich książąt, strategiczne położenie Szczecina stało się powodem licznych ingerencji zbrojnych państw ościennych – Danii, Szwecji, Brandenburgii i Niemiec. Na przełomie XIX i XX wieku miasto przeżywało okres szczególnie silnego rozwoju gospodarczego. Do Szczecina napływał kapitał z całej Europy. Błyskawicznie rozwijał się port, gospodarka morska oraz tranzyt towarów. Po zakończeniu II wojny światowej odbudową zniszczonego miasta zajęli się osadnicy z całej Polski, którzy licznie przybyli do Szczecina oraz na ziemie Pomorza Zachodniego. Choć dawny wizerunek miasta zmienił się, utrzymało ono jednak własny, niepowtarzalny charakter, urzekający urodą zabytkowej, secesyjnej architektury i pięknem bujnej zieleni.

Miejsca warte odwiedzenia

  • Zamek Książąt Pomorskich – W miejscu powstania zamku znajdowało się kiedyś grodzisko. Odbudowana w l poł. 80. XX w. budowla ma 5 skrzydeł, a ozdobiona jest attyką, najpiękniej wyglądającą z północnej strony zwłaszcza podczas wieczornej iluminacji.

  • Rynek Sienny.

  • Wały Chrobrego z gmachem Muzeum Narodowego , Akademi Morskiej oraz Urzędu Wojewódzkiego.
  • Pozostałosci po murach miejskich: Baszta Siedmiu Płaszczy; Brama Portowa; Brama Królewska.
  • Bazylika pw. św. Jakuba.
  • Gmach Teatru Współczesnego.
  • Szczecińskie schrony zostały wybudowane przez Niemców w 1941 r. Prawdopodobnie wykorzystano w tym celu tunele istniejące od XIX w. Razem schrony mają 2 500 m² powierzchni całkowitej. Przez schrony prowadzi bardzo ciekawa Podziemna Trasa Turystyczna.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Szczecin to miasto wojewódzkie o bardzo szerokim profilu gospodarczym i kulturowym. Dzięki temu posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Bardzo duży wybór restauracji, klubów i barów znajduje się w Śródemieściu.

Szczecin posiada Centrum Informacji Turystycznej z kilkoma punktami obłsugi turysty.

W Szczecinie znajduje się też bogata oferta kulturalna i sportowa.

Inne

Więcej informacji o miejscowości można znaleźć na stronie: