Grodzisko w Konopnicy

Na prawym brzegu Warty góruje grodzisko XIII–XIV w., zwane „Zamczyskiem”. Jest ono jednym z największych średniowiecznych założeń obronnych centralnej Polski. Rozpościera się z niego piękny widok na dolinę Warty.

Opis

Grodzisko, zwane również „Zamczyskiem”, osiągało wysokość około 13 metrów. Leży nad głębokim jarem i stromym urwiskiem opada w kierunku Warty. Od strony południowej sąsiaduje z podgrodziem zwanym „Mieściskiem”.

Usytuowane na wysokim brzegu rzeki zostało dodatkowo nadsypane ziemią z wykopanych fos. Posiada kształt stożka otoczonego podwójnym pierścieniem wałów i dwiema głębokimi fosami po ich obu stronach. Szerokość wałów ziemnych u podstawy wynosi do 10 m, głębokość fos 10 i 7 m. Grodzisko jest częściowo zniszczone przez Wartę tworzącą tu swoje zakole.

Data lub czas powstania

XIV w.

Obiekt funkcjonował od połowy wieku XIV do XVI/XVII wieku.

Historia

Od połowy XIV w. Konopnica była własnością rodów Okszyców i później Kroczkowskich vel Konopnickich. Pierwotne zabudowania grodziska ulokowane na majdanie grodu najprawdopodobniej miały postać drewnianego lub drewniano-murowanego domu.

Grodzisko w Konopnicy posiada wiele cech wspólnych z innymi XIII w. siedzibami lokowanymi na naturalnie bądź sztucznie powstałych nasypach w centralnej Polsce. Najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVII w. rodzina Konopnickich przeniosła się do nowego dworu a stara siedziba popadła w ruinę. Dziś na miejscu dworu Konopnickich znajduje się neogotycki pałac wybudowany przez XIX w. właściciela Konopnicy Henryka Rudolfa Kozarskiego.

Ciekawostki

Grodzisko leży na południowym skraju Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Jest doskonałym punktem widokowym. Uznawane za jedno z największych i najciekawszych średniowiecznych założeń obronnych w centralnej Polsce.

Grodzisko w Konopnicy inspiruje i rozbudza wyobraźnię wszystkich aktywnych turystów, posiadających duch odkrywców.

Tereny grodziska stały się wielokrotnie sceną podczas wykonywania przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej plenerowych inscenizacji wskrzeszających stare legendy oraz wydarzenia historyczne m. in. związane ze szlakiem bursztynowym, przebiegającym przez Ziemię Wieluńską.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Grodzisko w Konopnicy, nr rej.: 126/A

Położenie obiektu

Obiekt znajduje się około 800 m od centrum wsi w kierunku południowo-zachodnim. Położony na wysokiej, porośniętej lasem skarpie nad rzeką Wartą, na jej prawym brzegu, między Konopnicą a Strobinem. Do Grodziska nie prowadzą żadne drogowskazy. Należy skręcić w kierunku Warty tuż obok drewnianej chaty krytej gontem. Obiekt praktycznie niewidoczny z drogi.

Grodzisko w Konopnicy położone jest ok. 200 m metrów od drogi łączącej wieś Rychłocice (położonej przy drodze wojewódzkiej nr 481) z miejscowością Osjaków (przy drodze krajowej nr 8; E 67), na południe od wsi Konopnica.

Dostępność

Obiekt dostępny bez ograniczeń, brak zagospodarowania turystycznego. Brak drogowskazów czy tablic informacyjnych. Poważne trudności ze znalezieniem miejsca parkowania dla samochodu. Dojście do obiektu tylko pieszo lub możliwość dojazdu rowerem.

Źródła, informacje w Internecie

  • Olejnik T., Wieluń i okolice, Krajowa Agencja Wydawnicza, Łódź 1980;
  • Ruszkowski A., Sieradz i okolice. Przewodnik turystyczny, Towarzystwo Przyjaciół Sieradza, Sieradz 2000;
  • Tyszler L., Nierychlewska A., Od Akwilei po wybrzeża Bałtyku. Europejski szlak bursztynowy, Wieluń 2008;
  • www.zamkilodzkie.pl.

Właściciel, zarządzający

Gmina Konopnica