Kościół pw. św. Marii Magdaleny

Świątynia pw. św. Marii Magdaleny wybudowana z cegły w latach trzydziestych XX w., posiada elementy nawiązujące do stylu gotyckiego.

Opis

Wybudowany z cegły kościół jednonawowy posiada jedną wieżę, która pokryta jest namiotowym dachem i zwieńczona krzyżem. Wieża znajduje się po lewej stronie wejścia do świątyni. Elewacje zewnętrzne kościoła posiadają elementy przypominające styl gotycki, m.in. okna w górnej części budowli zakończone ostrym łukiem. W dolnej części kościoła okna małe, półokrągłe. Dach nad nawą główną dwuspadowy, pokryty ocynkowaną blachą z ośmioboczną sygnaturką. Budowa kościoła trwała bardzo długo – jego budowę rozpoczęto w 1930 r. Piętnaście lat później, kościół  nadal był niedokończony lecz już zaczęto odprawiać w nim msze święte, zaś wieża przy kościele powstała 20 lat po rozpoczęciu budowy kościoła – w 1950 r. Świątynia została konsekrowana w 1961 r. przez biskupa Jana Czajkę.

Na terenie przykościelnym znajduje się figura Matki Boskiej posadowiona na bogato zdobionej kolumnie ustawionej bokiem do kościoła. Ogrodzenie z miejscowego kamienia (przemojskiego), od strony południowej (frontowej) przęsła ze zdobionych prętów stalowych na podmurówce pomiędzy słupkami klinkierowymi. Za ogrodzeniem mieści się plebania – drewniany budynek wybudowany na planie prostokąta z dwuspadowym dachem.

Data lub czas powstania

1930 r. (XX w.)

Lata trzydzieste XX w.

Materiał budowlany

Kościół wybudowany z cegły. Ogrodzenie częściowo z miejscowego kamienia – przemojskiego.

Historia

Obecny kościół pw. św. Marii Magdaleny jest trzecim kościołem w Ożarowie.  Pierwszy drewniany kociół prawdopodobnie z przełomu XIV/XV w., spłonął w 1742 r. Po 10 latach wybudowano następny kościół, który także uległ spaleniu w 1916 r. Odtąd liturgia była sprawowana w sali parafialnej do momentu przejęcia jej przez Niemców. Budowę nowej świątyni rozpoczęto w 1930 r. dzięki staraniom ks. Józefa Krzaka.

Rodzaj zbiorów, ekspozycji

We wnętrzu  kościoła najstarszym jest ołtarz główny, który pochodzi z XIX w. Zdobią go kolumny i postacie aniołów po bokach. Warto zwrócić także uwagę na pamiątkę z kościoła farnego w Wieluniu zniszczonego przez najeźdźców w czasie II wojny światowej – ambonę – nie zachowały się jednak jej oryginalne schody. W kaplicy bocznej znajduje się obraz z postacią Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ciekawostki

Miejscowość Ożarów powstała prawdopodobnie w XIV w., wtedy była własnością książęcą, a od II poł. XV w. stała się wsią szlachecką. Wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli, jednym z nich był ród Ożarowskich. Jednak nazwa wsi nie pochodzi od jego nazwiska lecz od uprawiania roli w dawnych czasach na tych terenach – poprzez wypalanie lasów, gdzie ożarami nazywano miejsca po wypalaniu. Najcenniejszy  zabytek w Ożarowie – istniejący do dnia dzisiejszego modrzewiowy dwór pełniący funkcje muzealne, związany jest z innym właścicielem wsi – Władysławem Bartochowskim. Wieś położona jest w paśmie pagórków ożarowskich w Ożarowskim Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym.

Położenie obiektu

Do Ożarowa najłatwiej dojechać drogą krajową nr 45 (Złoczew – Wieluń – Kluczbork – Opole). W miejscowości Wierzbie (ok. 10 km na południe od Wielunia) należy skręcić na zachód w drogę lokalną, która bezpośrednio prowadzi do Ożarowa (ok. 2 km).

Kościół znajduje się w centrum Ożarowa.

Dostępność

Msza św. odbywają się w:

  • niedziele: 8:30, 11:00;
  • święta zniesione: 9:00, 17:00;
  • dni powszednie: 17:00 lub 18:00.

Źródła, informacje w Internecie

  • http://www.ziemialodzka.pl
  • http://www.kuriaczestochowa.pl
  • http://www.niedziela.pl
Archiwum wg daty wydarzenia