Zabytki techniki i przemysłu w Polsce

Aktywność charakterystyczna dla osób realizujących cele poznawcze inspirowane przez zdobycze techniki i cywilizacji, zwiedzających obszary i obiekty przemysłowe, uczestniczących w wydarzeniach ukazujących dzisiejszą technikę i nowoczesne technologie.

Opis

Aktywność techniczno-cywilizacyjna – miłośnicy zabytków techniki i nowoczesnych rozwiązań cywilizacyjnych.

Jeżeli wielokrotnie stawialiście sobie pytania „jak oni to zrobili?” lub „jak to działa?” wasz wybór powinien paść na aktywność techniczno-cywilizacyjną. Jest to zbiór wszystkich zdobyczy cywilizacji, które zadziwić mogą sposobem powstania lub sposobem działania. Wśród nich kryją się zabytki techniki, które podziwiać można dziś zastanawiając się nad umiejętnościami inżynierów sprawujących swoje funkcje nawet przed wiekami.

Przemierzając terytorium Polski, co rusz zachwycamy się nowoczesnymi budowlami, które powstają z roku na rok powiększając infrastrukturę przemysłową i transportową. Z drugiej strony, często w oddali od dróg i zabudowań, poniekąd w zapomnieniu, na terenie całego kraju do dziś dzień stoją pomniki dawnych inżynierów. Najwyższa budowla z drewna, pierwszy na świecie spawany most, ostatnia czynna parowozownia w Europie, najdłuższa linia tramwajowa, 8-metrowy podziemny wodospad i inne unikatowe zabytki czekają na Ciebie w Polsce.

Budowle fascynują odwagą projektową i jakością wykonania oraz funkcjonalnością, na której nie straciły przez dziesiątki lat. Ważną gałęzią jest też nowoczesne budownictwo, to które zadziwia rozmiarami, rozwiązaniami technicznymi i materiałami wykorzystywanymi podczas budowy, mogą to być konstrukcje wykorzystywane na co dzień (zapory, mosty, estakady, wieże, stadiony, hale widowiskowe czy centra handlowe), ale także te postawione jedynie dla radości oglądającego, często ukryte gdzieś w infrastrukturze miasta.

Wirtualne spacery w 3D

Najwieksze centrum hanldowe w Polsce to łódzka Manufaktura. W odrestaurowanych, pofabrycznych wnętrzach znajduje się aż 110 tys. m² powierzchni najmu.

Wirtualny spacer w 3D

Centrum Handlowe Manufaktura w Łodzi

Najwieksze centrum hanldowe w Polsce to łódzka Manufaktura. W odrestaurowanych, pofabrycznych wnętrzach znajduje się aż 110 tys. m² powierzchni najmu.

Miejsce, w którym prezentowana jest historia łódzkiego przemysłu włókienniczego, warto się tam wybrać, by zobaczyć rewelacyjnie połączenie

Wirtualny spacer w 3D

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Miejsce, w którym prezentowana jest historia łódzkiego przemysłu włókienniczego, warto się tam wybrać, by zobaczyć rewelacyjnie połączenie "starego" z nową formą przekazu.

Turyści preferujący omawianą aktywność mogą na map4u wyszukać ciekawe informacje przede wszystkim korzystając z kategorii Zabytki i kultura:

  • Zabytki architektury świeckiej,

    • Obiekty obronne i warowne,

    • Spichlerze, budynki gospodarcze,

    • Obiekty techniki,

  • Obiekty kulturalne,

    • Muzea, archiwa i zbiory (dotyczące techniki).

Ponadto podczas planowania podróży można poszukać ciekawych informacji urozmaicających wycieczkę w kategoriach: Noclegi i gastronomia. Korzystając z tych informacji bez problemu znajdziemy miejsce na obiad lub nocleg podczas wyprawy.

Gdańsk. Żuraw

Żuraw. Gdańsk

Na szczególną uwagę zasługuje produkt tematyczny regionu przyjaznego turyście aktywnemu, mianowicie Śląski Szlak Zabytków Techniki. To samochodowy, regionalny szlak turystyczny, obejmuje obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym tego województwa. Na liście Szlaku Zabytków Techniki jest m.in.: kopalnie, browary, pałace, galeria sztuki współczesnej i liczne muzea (np. zapałek, drukarstwa, chleba, techniki i włókiennictwa itd.). Na liście atrakcji szlaku znajdują się m.in.:

  • Radiostacja Gliwice,
  • Skansen górniczy „Królowa Luiza” w Zabrzu,
  • Zabytkowa Kopalnia Srebra i Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach,
  • Zabytkowa kopalnia węgla „Ignacy” w Rybniku,
  • Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie,
  • Muzeum Piwowarstwa w Tychach.

Tychy. Muzeum Piwowarstwa w Tychach. Nowa ekspozycja o historii browaru Tyskiego

Tychy. Muzeum Piwowarstwa

Wiele zabytków techniki związanych jest z infrastrukturą wodną.

  • Kanał Augustowski zbudowany w XIX wieku jest unikatem na światową skalę. Jest on wyposażony w 14 śluz, uznawany za największą inwestycję gospodarczą Królestwa Polskiego. Ówczesna myśl nowatorska, służy entuzjastom turystyki wodnej do dziś.
  • Kanał Elbląski to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce to liczący wraz z odnogami 144,3 km. Z tego 43,82 km to kanał sztuczny, a 39,48 km – jeziora, bowiem przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach (różnica poziomów osiąga 100m.) między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Technologicznym rarytasem w skali Europy jest 5 pochylni, którymi zastąpiono śluzy. Łódka wpływa na platformę i po szynach, niby żeglując po trawie, przetacza się na drugą stronę wzniesienia. Projekt powstał na zlecenie Fryderyka II, który chciał połączyć szlakiem żeglownym Prusy Wschodnie z Bałtykiem.
  • Węzeł wodny w Bydgoszczy to sieć cieków wodnych przepływających przez miasto wraz z ich infrastrukturą. Jego podstawą jest Kanał Bydgoski, najstarszy zachowany kanał śródlądowy. Wzdłuż kanałów można oglądać liczne urządzenia i budowle hydrotechniczne.
  • Most na Słudwi pod Maurzycami to pierwszy na świecie most spawany. Niewielka rzeka Słudwia płynie przy drodze nr 2 na zachód od Łowicza.

Zabytkowa stacja z przełomu XIX i XX wieku znajduje się w Rudach przy ul. Szkolnej 2.

Wirtualny spacer w 3D

Rudy – Skansen kolejki

Zabytkowa stacja z przełomu XIX i XX wieku znajduje się w Rudach przy ul. Szkolnej 2.

W zabytkach tworzone są także muzea tematyczne.

  • Muzeum Włókiennictwa działa w Łodzi, która jest włókienniczą stolicą Polski. Okazały kompleks klasycystycznych budynków, czyli Biała Fabryka, zbudowana w latach 1835–39 przez Ludwika Geyera była pierwszą w Łodzi „fabryką wielowydziałową”. Posiadała pierwszą w Polsce mechaniczną przędzalnię, tkalnię i drukarnię bawełny poruszane pierwszą na terenie miasta maszyną parową.
  • Muzeum Browaru Żywiec to imponująca i nowoczesna placówka. Browar w Żywcu, jeden z pierwszych i najbardziej znanych w kraju, założony został w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga.
  • Muzeum Piwowarstwa na terenie Browaru Książęcego w Tychach oferuje możliwość poznania historii piwowarstwa (wraz z degustacją).

Dawne fabryki stają się nie tylko muzeami. Jedne przeobrażają się w centra handlowe (Manufaktura w Łodzi, Stary Browar w Poznaniu), centra kultury (Kolonia Artystów w Gdańsku, Fabryka Trzciny w Warszawie), zaś inne adaptuje się na ekskluzywne lofty (Państwowe Zakłady Optyczne w Warszawie, Fabryka Scheiblera w Łodzi).

Według listy zabytków techniki jest ponad dwa tysiące, jednak nie chcemy ich wszystkich teraz wyliczać. Zaproponowaliśmy tylko kilka z nich, byś nabrał apetytu na znalezienie reszty w serwisiemap4U ”  i zaplanował z nami trasę Twojej wyprawy szlakiem zabytków techniki.