1 września 1939 r. na Wieluń spadły pierwsze bomby II wojny światowej. W rocznicę tych wydarzeń obchodzone są uroczystości poświęcone poległym podczas bombardowania oraz w czasie całej II wojny światowej. Niezwykła pora rozpoczęcia uroczystości obchodów zbombardowania Wielunia unaocznia prawdę historyczną krwawego ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku.

01.09.2012. Godzina 4.40 ... 73. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej - Wieluń 1 września

ostatnia aktualizacja 30.08.2012 czwartek 11:16

Dzisiaj z całą pewnością wiemy już, że kilka, kilkanaście minut przed atakiem na Westerplatte, niemiecka niemiecka Luftwaffe dokonała nalotu na Wieluń. Miasteczko bez znaczenia militarnego, w którym nie stacjonowało wojsko polskie, gdzie nie było artylerii przeciwlotniczej, zostało w wyniku wielu nalotów w dniu 1 września zniszczone w 75% a śmierć poniosło ok 1200 mieszkańców (8%ludności).

Wieluń jako pierwsze miasto doświadczyło pogardy dla ludzkiego życia, pierwszy przejaw ludobójstwa, zwiastun bezmiaru krzywd, które Niemcy szykowały światu.

Atak na Wieluń był według prawa międzynarodowego zbrodnią wojenną.

Dokumentacja na temat zbrodni hitlerowskich popełnionych na narodzie pol­skim, zgromadzona po 1945 r., została przekazana władzom niemieckim. Znamienna jest odpowiedź:  To, co według ocen polskich prawników jest zbrodnią wojenną, według ocen prawników niemieckich mieści się w ramach działań wojennych, a jeżeli nawet w ich ramach miały miejsce zabójstwa wykraczające poza wojenną konieczność, to czyny te uległy przedawnieniu. Nie mogą być zatem ścigane ...

PROGRAM OBCHODÓW ROCZNICOWYCH:

godz. 4.40 - Oddanie hołdu ofiarom bombardowania Wielunia w dniu 1 września 1939 r.

Miejsce - przy budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu, ul. J. Piłsudskiego 6

godz. 15.30 - Otwarcie wystaw:

- XVI Salon Karykatury Antywojennej. Wystawa partnerska Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju

- Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie II wojny światowej. Wystawa ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi

Miejsce - Muzeum Ziemi Wieluńskiej, ul. Narutowicza 13

godz. 17.00 - Msza Święta celebrowana przez Ks. Abp. Wacława Depo Metropolitę Częstochowskiego.

Odsłonięcie i poświęcenie tabliczek Wieluńskiej Golgoty

Miejsce - odrestaurowane fundamenty wieluńskiej fary, ul. Królewska

Źródło informacji: www.um.wielun.pl

Powiązane artykuły