Długie jesienne wieczory wcale nie muszą być ponure i szare. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival. Łódź 2014 rozświetli miasto w drugi weekend października.

10-12.10.2014. „Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła” Light. Move. Festival.

ostatnia aktualizacja 09.10.2014 czwartek 20:23

Materiały organizatora 

Jego różnorodny i rozległy program z udziałem artystów z Europy i Polski postara się zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagającego widza. Jedna z najpiękniejszych ulic w Polsce – Piotrkowska zaskoczy swoim tajemniczym i magicznym nocnym obliczem, a park Staromiejski stanie się miejscem magicznym i nadrealnym.

Wyjątkowe wydarzenie, które w drugi weekend października przeobrazi łódzkie śródmieście w baśniową krainę fantazji i snu, odbywa się w Łodzi od 2011 roku. Ideą festiwalu jest pokazanie mieszkańcom, turystom i osobom odpowiedzialnym
za wizerunek miasta, jak można w nieinwazyjny sposób szybko go odmienić przy pomocy światła, wzmocnić poczucie tożsamości z miejscem oraz wyjść ze sztuką z muzeów i galerii do ludzi, na ulice i w publiczne przestrzenie miejskie.

Światło jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki podkreśla wyjątkowe walory tkanki miejskiej, często niemożliwe do wychwycenia w ciągu dnia.

Pokazy i projekcje festiwalowe odbywać będą się codziennie, cyklicznie od godziny 18:30 aż do północy.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie szczególna. Obszar festiwalowy wyznaczony został na długości ponad 2,5 kilometra. Dzięki możliwościom, jakie daje światło, uczesticy odbędą bajkową podróż po łódzkim Śródmieściu – od kolebki miasta, Starego Rynku, przez park Staromiejski, docierając wreszcie na ośmiokątny plac Wolności, a z niego wyruszając na wspaniałą ulicę Piotrkowską (wraz z reprezentacyjnym pasażem Meyera, czyli dzisiejszą ulicą Moniuszki), aż do ulicy Tuwima. Nocne oblicze Łodzi pomogą odkryć zaproszeni do współpracy krajowi oraz zagraniczni artyści światła.

Na program LMF 2014 składa się wiele wydarzeń skupionych w 4 głównych obszarach działalności:

  • 7 wielkoformatowych projekcji w technologii 2D i 3D mapping oraz wielkoformatowych animacji realizowanych na elewacjach 10 budynków, oraz 2 happeningi artystyczne z wykorzystaniem projekcji mapping 3D. Realizacje IV edycji w wykonaniu światowej sławy twórców z Polski, Francji, Niemiec i Węgier;
  • około 40 architektoniczno-artystycznych iluminacji budynków, placów, w tym terenów zielonych przy użyciu energooszczędnych technologii LED;
  • 15 instalacji artystycznych wykorzystujących medium światła jako środek przekazu, mające na celu promocję potencjału twórczego młodych artystówi przyszłych inżynierów;
  • wydarzenia towarzyszące: konferencja naukowa, koncerty muzyczne, wystawy, happeningi, jako elementy upowszechniające nieodpłatny dostęp do działań artystyczno-kulturalnych, realizowanych zarówno w otwartych przestrzeniach miejskich, jak i we wnętrzach.

Nadchodząca edycja LMF 2014 będzie największą ze wszystkich dotychczasowych. Zjawiskowe projekcje wielkoformatowe, niepowtarzalne iluminacje kamienic i pałaców przy ulicach Piotrkowskiej, 6 Sierpnia i Moniuszki, świetlne instalacje artystyczne – to tylko część programu, który przygotował organizator, Fundacja „Lux Pro Monumentis” przy wsparciu świadomych Partnerów. Całości dopełnią wyborne koncerty w zaskakujących aranżacjach, spektakularne, przestrzenne pokazy laserowe z muzyką na żywo oraz interaktywne działania w przestrzeni festiwalowej. Wszystko przy zastosowaniu najnowocześniejszych, energooszczędnych i ekologicznych technologii i mocy medium światła.

Architektura miasta zagra w trakcie Festiwalu pierwszoplanową rolę. Bogato zdobione elewacje wielkomiejskich, eklektycznych kamienic skąpane zostaną w różnokolorowym świetle artystycznych iluminacji architektonicznych, dzięki którym wydobyte zostaną ich detale, niejednokrotnie niezauważane w pędzie dnia codziennego. Różnobarwne światło uzmysłowi nam wyjątkowość wspaniałej, dziewiętnastowiecznej architektury i przeszłości włókienniczej Łodzi, a nowoczesne formy oświetlenia przestrzeni publicznych skłonią do refleksji nad znaczeniem świadomego wykorzystania energii w życiu codziennym. Świetlne instalacje artystyczne, podobnie jak w roku ubiegłym, zachęcą do odkrywania zakamarków parku Staromiejskiego, prowadząc świetlnym szlakiem parkowym aż na Rynek Starego Miasta, który ponownie zamieni się w tętniący życiem plac.

Ubiegłoroczna edycja festiwalu udowodniła, że wielkoformatowe projekcje mapping 2D i 3D, dla których ekranem są ważne dla historii miasta i miejsca elewacje budynków w historycznym centrum Łodzi to ulubiony przez publiczność punkt programu. Nie zabraknie ich także w tym roku – potroiliśmy ilość audiowizualnych, wielkoformatowych spektakli multimedialnych. Plac Wolności zamieni się w prawdziwy miejski amfiteatr, a pozostałe projekcje wielkoformatowe rozmieszczone w drugiej strefie mappingowej nadadzą nowy rytm sercu Łodzi.

Festiwal światła w Łodzi na długo pozostanie w sercach i pamięci widza.

Light.Move.Festival. proponuje i zaprasza na różnorodne wydarzenia – takie działania, jakie oczekuje niezwykle wymagający odbiorca. Plenerowy, otwarty i egalitarny charakter wydarzenia łączy współczesność z dziedzictwem kulturowym, nowoczesność z historią oraz sztuki audiowizualne ze sztuką tradycyjną.

Źródło: lightmovefestival.pl

Powiązane artykuły

Powiązane wydarzenia

Promowane wydarzenia Archiwum wg daty wydarzenia

Dokumenty