Dwór w Konopnicy

Neogotycki pałac, położony w parku, wybudowany około połowy XIX w. przez Henryka Marconiego, ceglany i tynkowany. Obecnie ośrodek wypoczynkowy Politechniki Łódzkiej. W pobliżu spichlerz dworski z połowy XIX w.

Opis

Dwór w Konopnicy, ma bardzo charakterystyczny wygląd – jest to biała budowla o nieregularnych kształtach, nawiązująca do romantycznego neogotyku.

W formie budynku dawnego dworu można odnaleźć elementy wielu stylów architektonicznych. Bryła budynku jest bardzo rozczłonkowana i składa się z budynku głównego, dwóch wież oraz wielu przybudówek. W elewacji północnej (frontowej) wejście do budynku znajduje się w centralnej jego części z wysuniętym gankiem, który posiada w ścianie głównej po bokach drzwi zakończonych ostrym łukiem (neogotyckim) dwie kolumny przypominające minarety, pomiędzy którymi znajdują się blanki wieńczące ścianę szczytową. Po prawej stronie od wejścia widoczna jest szersza, dwukondygnacyjna wieża na rzucie prostokąta zakończona od strony północnej i południowej blankami i ozdobnymi gzymsami nad prostokątnymi otworami okiennymi. Elewacja przedłużona jest w kierunku zachodnim parterową przybudówką pokrytą niskim dwuspadowym dachem. Po wschodniej stronie od głównego wejścia usytuowana jest reprezentacyjna część obiektu składająca się z dwukondygnacyjnej wieży oraz parterowej dużej przybudówki, zwieńczonej dwuspadowym dachem. Frontowa ściana przybudówki posiada w centralnej części wykusz zakończony trójspadowym dachem. Wschodnia ściana tej części budynku posiada trzy duże okna zdobione gzymsami zakończone łukiem. W części tej znajduje się sala konferencyjna. W tej elewacji znajdują się schody prowadzące do części piwnicznej. Sala konferencyjna łączy się z wieżą wybudowaną na planie kwadratu, zakończoną z czterech stron świata blankami, pod którymi umieszczone są ozdobne gzymsy i strzępia oraz półkolistymi oknami z dekoracjami na piętrze. Wschodnia ściana wieży jest oszkarpowana. W budynku od strony południowej w centralnej części usytuowane są drzwi wejściowe zakończone łukiem oraz prowadzące do nich schody rozszerzające się ku parkowi. Cała budowla otynkowana, pomalowana na biało, posiada pokrycie z blachy ocynkowanej.

Budynek leży w zadbanym parku, w którym zachowały się liczne stare dęby szypułkowe.

Data lub czas powstania

XIX w.

Dwór z połowy XIX w.

Materiał budowlany

Dwór murowany z cegły, otynkowany.

Historia

Projektantem dworu był Henryk Marconi, jeden z bardzo wybitnych architektów warszawskich, mający na swoim koncie znaczące projekty w stolicy i całej Polsce. Powstał on na zamówienie Henryka Kozarskiego, prawdopodobnie w miejscu gdzie istniał wcześniej inny dwór. Po wojnie budynek był przejęty przez państwo.

Ciekawostki

Wielu turystów dopiero, będąc w Konopnicy dowiaduje się, że właśnie w tym pięknym budynku, przed laty przebywała słynna pisarka Maria Konopnicka.
Ozdobą pałacu jest trzykondygnacyjna baszta, w której urządzono najpiękniejszy pokoik hotelowy zwany „Jaskółką”.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Dwór w Konopnicy, nr rej.: 942 z 1967-12-30

Położenie obiektu

Obiekt położony jest w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki w Konopnicy, przy głównej ulicy odchodzącej na południowy zachód od kościoła w Konopnicy.

Dostępność

W 1973 r. pałac przejęła Politechnika Łódzka, która odrestaurowała i zagospodarowała zabytek. Stanowi on ośrodek wypoczynkowy oraz Dom Pracy Twórczej.

Źródła, informacje w Internecie

www.zamkilodzkie.pl