Największa w Polsce prezentacja muzealna online odbędzie się 16 maja (sobota) w Łodzi.

16.05.2020. Noc Muzeów 2020 w epoce pandemii

ostatnia aktualizacja 13.05.2020 środa 10:42

materiały organizatora 

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów można uczestniczyć śledząc profil lodzpl na Facebooku, gdzie będzie można oglądać transmisje live, zdjęcia wykonane techniką 360 oraz specjalnie przygotowane materiały filmowe. Natomiast odwiedzając witryny www i profile poszczególnych muzeów i instytucji będzie można zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych.
Online będzie można też zwiedzać zagraniczne muzea z miast partnerskich Łodzi: Tampere, Stuttgartu i Grazu, które przygotują specjalne materiały i pozdrowienia dla łodzian.

Dużą atrakcją będą zdjęcia w systemie 360, które pokażą internautom takie atrakcje jak: Pałac Steinertów, salon lustrzany w pałacu Herbsta oraz pokój orientalny w pałacu Poznańskiego. Zdjęcia 360 zostaną także wykonane w Palmiarni i Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym.
W pałacu Izraela Poznańskiego będą prezentowane wnętrza, które są po gruntownym remoncie i jeszcze nikt ich nie oglądał. Po raz pierwszy pokazane zostaną żyrandole, które dzięki nowym mechanizmom można opuszczać na dół i zmieniać żarówki.
Wśród specjalnych materiałów video, ciekawie zapowiada się koncert z podziemnej katedry na Stokach. Podziemna katedra na Stokach to zbiorniki wody pitnej dla Łodzi zaprojektowane na początku XX wieku przez Sir Williama Heerleina Lindleya. Zbiorniki zbudowano na planie kwadratów o bokach długości 60 metrów. Na sklepienie każdego ze zbiorników składa się 100 kopuł podtrzymywanych przez 81 kolumn. „Las kolumn” z ceglanymi łukami i kopułami przypomina wyglądem średniowieczne katedry - stąd nazwa „podziemna katedra na Stokach”.
Natomiast Centrum Nauki i Techniki EC1 zapowiada wirtualną opowieść o tym, jak na początku XX wieku z pierwszej elektrowni popłynęła energia elektryczna, napędzając rozwój przemysłu i infrastruktury miejskiej.

Szczegółowy program ofert dostępny jest na internetowej stronie Punktu Informacji Kulturalnej oraz na eventowej stronie Facebooka.

Powiązane artykuły