Poznań

Poznań odgrywał ważną rolę w historii Polski. Najstarszą dzielnicą miasta jest XII-wieczny Ostrów Tumski. Oprócz tego warto odwiedzić Stary Browar, będący obecnie centrum handlowo-rozrywkowym, Zamek Cesarski oraz barokowy kościół – Farę Poznańską.

Powierzchnia: 26 288 ha

Opis

Poznań miasto wojewódzkie (siedziba woj. wielkopolskiego), na prawach powiatu i powiatowe.
Poznań jest stolicą historycznej Wielkopolski, leżącą na skrzyżowaniu ważnych szlaków międzynarodowych. Słynie z organizowania znanych targów oraz posiada niezwykle rozwinięty przemysł metalowy, elektrotechniczny i spożywczy. Baza naukowa Poznania jest niezwykle rozległa, składa się na nią 15 uczelni wyższych oraz instytutów naukowych i placówek badawczych. Miasto posiada na swoim terenie między innymi politechnikę, uniwersytet, akademie: Medyczną, Ekonomiczną i Rolniczą oraz oddział PAN i Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Kulturalna strona Poznania to przede wszystkim słynne chóry, filharmonia, 20 muzeów, teatry i biblioteki.Umiejscowienie Poznania czyni z niego niezwykle ważny węzeł kolejowy i drogowy, wyposażony w rozwiniętą strukturę komunikacyjną. Miasto posiada też port rzeczny, wykorzystywany głównie do transportu towarów.
Ponadto w Poznaniu znajdują się: Muzea, m.in. Narodowe, Historii Poznania, Archeologiczne, Instrumentów Muzycznych. Ogród zoologiczny, ogród botaniczny, palmiarnia. Biblioteki. Wydawnictwa. Ośrodek radiowo-telewizyjny. Opera, teatry, filharmonia, słynne chóry chłopięce. Siedziba metropolii Kościoła rzymskokatolickiego.

Jest on trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce, a tym samym, jednym z większych w całej Europie. Wytyczony w połowie XIII wieku, od zawsze pełnił ważną funkcję komunikacyjną Poznania.

Wirtualny spacer w 3D

Poznań – Stary Rynek

Jest on trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce, a tym samym, jednym z większych w całej Europie. Wytyczony w połowie XIII wieku, od zawsze pełnił ważną funkcję komunikacyjną Poznania.

Miejsca warte odwiedzenia

  • Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest jedną z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrą (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Świątynia jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski.
  • Biblioteka Raczyńskich została zbudowana w latach 1822-1828 z inicjatywy i fundacji hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Do dziś w budynku znajduje się spory księgozbiór.
  • Budynek w którym mieści się Galeria Malarstwa i Rzeźby został wybudowany w 1904 roku dla ówczesnego Muzeum Cesarza Fryderyka III. W budynku mieści się też siedziba dyrekcji Muzeum Narodowego, mającego wiele oddziałów w Poznaniu i okolicy.
  • Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny nazywana Farą Poznańską pochodzi z 1701 roku. Jest to barokowy kościół farny i zarazem kolegiacki.
  • Kościół pw. Najświętszej Marii Panny in Summo . Ta późnogotycka świątynia rektorska stoi prawdopodobnie w miejscu kaplicy grodowej, wzniesionej około 965 roku przez Dobrawę, żonę Mieszka I. Budowa kościoła została zakończona w 1447 roku.
  • Obecny ratusz powstał w 1550 roku w stylu renesansowym. Codziennie o 12:00 na elewacji ratusza pojawiają się dwa koziołki stukające się rogami. Poznańskie Koziołki to największy symbol miasta.
  • Budowa kościoła i klasztoru Franciszkanów została rozpoczęta w 1664 roku. Zespół klasztorny budowany był w wielu etapach. We wnętrzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, zwanej Panią Poznania, czczony już od 1681 roku.
  • Twierdza Poznań została zbudowana w XIX i na początku XX w. Jest to trzeci co do wielkości system fortyfikacji tego typu w Europie. Twierdza składa się z dwóch obszarów: twierdzy poligonalnej (wzdłuż centrum miasta) oraz twierdzy fortowa (18 fortów i obiekty wspomagające).
  • Obecny budynek Wagi Miejskiej to 3 z kolei stojący w tym miejscu i jest rekonstrukcją pierwotnego budynku z XVI wieku. Dziś budynkiem zarządza agencja public relations People Meet People, która utworzyła wewnątrz centrum kultury.

Przez Poznań przebiega wiele szlaków turystycznych, w tym Bursztynowy i Romański Szlak Samochodowy.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Poznań to miasto wojewódzkie o bardzo szerokim profilu gospodarczym i kulturowym. Dzięki temu posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Bardzo duży wybór restauracji, klubów i barów znajduje się na Starym Mieście.

Poznań posiada Centrum Informacji Turystycznej z kilkoma punktami obłsugi turysty.

W Poznaniu znajduje się też bogata oferta kulturalna i sportowa. 

Inne

Więcej informacji o miejscowości można znaleźć na stronie: