Szlak Bursztynowy

Trasa rowerowa, oznakowana na długości około 270 km, prowadzi przez obszar całego województwa łódzkiego. Nawiązuje do historycznego Szlaku Bursztynowego. Dolinami Warty i Bzury można udać się na kilkudniową wędrówkę śladami rzymskich kupców.

Długość trasy: 63 441 m Oblicz czas wycieczki

Opis

Rowerowa wyprawa będzie swoistym powrotem do przeszłości i odkrywaniem miejsc związanych ze starożytnym szlakiem handlowym, którym kupcy rzymscy w pierwszych wiekach n.e. podążali nad Bałtyk po „złoto północy”. Trasa stanowi fragment międzynarodowego turystycznego szlaku kulturowego, prowadzącego znad Adriatyku do Sankt Petersburga.

Szlak adresowany jest przede wszystkim do turystów rowerowych, ale w większości przebiega drogami asfaltowymi i z powodzeniem może być eksplorowany przez miłośników podróży samochodem, a na niektórych odcinkach również konno i w kajaku. Szlak prowadzi przez miejscowości, w których odkryto stanowiska archeologiczne, związane z okresem wpływów rzymskich.

W powiecie wieluńskim, prowadząc malowniczą doliną Warty, szlak łączy Załęczański Park Krajobrazowy z Parkiem Międzyrzecza Warty i Widawki. Tym samym daje możliwość poznania niezwykłych osobliwości przyrodniczych, związanych z Załęczańskim Łukiem Warty – obszarem Natura 2000. Skarby, odkryte podczas prowadzonych wykopalisk archeologicznych, można oglądać w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Muzeum Okręgowym w Sieradzu, Muzeum Miasta Pabianic oraz Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Podążając szlakiem w okolicach Wielunia odnaleźć można osady, cmentarzyska kurhanowe kultury przeworskiej (Przywóz, Lesisko, Strobin, Konopnica), stanowiska archeologiczne wpływów rzymskich (Toporów, Walków, Kurnica, Rychłocice, Mała Wieś), a nawet jedno z największych średniowiecznych założeń obronnych centralnej Polski – grodzisko w Konopnicy.

W poszukiwaniu śladów bursztynowego szlaku udać się można także nad Prosnę, w kierunku Bolesławca. Po drodze warto zawitać do Wielunia – stolicy powiatu i siedziby Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy. Raz do roku, podobnie jak w Konopnicy, odbywa się tu Europejskie Święto Bursztynu.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Na turystów czekają miejsca noclegowe w obiektach o różnym standardzie w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych i konferencyjnych oraz zajazdach.

Na Ziemi Wieluńskiej największym ośrodkiem na szlaku jest Ośrodek ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim (300 miejsc noclegowych).

Amatorom wypoczynku w obiektach położonych w spokojnych i urokliwych miejscach należy polecić ofertę gospodarstw agroturystycznych, często oferujących również wpożyczenie rowerów oraz kajaków.

Inne

Szczegółowy przebieg szlaku w powiecie wieluńskim:
Szlak rozpoczyna się w Parzymiechach, w powiecie Kłobuckim. Początkowo wiedzie drogą na Jaworzno, by za murem zespołu dworsko-parkowego skręcić w prawo, na północ, w drogę do Załęcza Małego, a następnie za wsią Giętkowizna wejść na teren powiatu wieluńskiego. W Załęczu Małym, na skrzyżowaniu dróg skręca w lewo i wiedzie na zachód do Załęcza Wielkiego. Na końcu wsi łączy się ze żółtym szlakiem rowerowym „Nadwarciańskich Krajobrazów” (EWI 7). Po kilkuset metrach, przy przystanku PKS Kluski, opuszcza żółty szlak, wiodąc dalej przez las asfaltową drogą. Po wyjściu z lasu, przed wsią Dzietrzniki, skręca w prawo, na południe, w asfaltową drogę, zagłębia się w las i w miejscowości Kępowizna dochodzi do rzeki Warty.

W Kępowiźnie bursztynowy szlak łączy się z żółtym szlakiem rowerowym „Załęczańskim Łukiem Warty” (EWI 6) i wiedzie wspólnym przebiegiem do Przywozu, a dalej, do Krzeczowa, wiedzie po trasie żółtego szlaku rowerowego „Przełomu Krzeczowskiego”  (EWI 5). W Krzeczowie, przed mostem na Warcie, odbija w lewo w asfaltową drogę wiodącą tuż przy korycie rzeki. Po kilkuset metrach szlak, wchodząc do lasu, wspina się na krawędź doliny Warty i w okolicy młyna Łykowe łączy się z zielonym szlakiem rowerowym „Wierzchlas Osjaków” (EWI 2) i wiedzie wspólnym przebiegiem wzdłuż doliny Warty. Po przecięciu drogi krajowej Wrocław-Warszawa, pod Osjakowem, łączy się z zielonym szlakiem rowerowym Konopnica-Osjaków (EWI 3), przecina Wartę, mija Osjaków i wiedzie drogą asfaltowa do Konopnicy, fragmentami wspólnie ze szlakiem EWI 3. W Konopnicy opuszcza zielony szlak i wiedzie dalej na północ, prawą stroną doliny Warty, asfaltową drogą do Rychłocic. W Rychłocicach przecina drogę wojewódzką relacji Wieluń-Łask (nr 481) i prowadzi drogą na północ w kierunku Burzenina, już poza powiatem wieluńskim.

Archiwum wg daty wydarzenia