Romański Szlak Samochodowy. Odcinek Wrocław - Wieluń

Prezentujemy polski odcinek Europejskiego Szlaku Romańskiego, trasę turystyczną łączącą miejscowości o przeszłości romańskiej. Dzisiaj monumentalne budowle kościołów i klasztorów są niezwykłą atrakcją turystyczną.

Długość trasy: 121 232 m Oblicz czas wycieczki

Opis

Jest to jeden z odcinków szlaku biegnącego przez Polskę kilkoma równoległymi trasami, które przeplatają się i łączą.

Powody, dla których główne trasy przebiegu szlaku przez Polskę zostały opracowane w konwencji turystycznego szlaku samochodowego omówiliśmy w karcie „Europejskie Szlaki Kulturowe”.

Przypominamy w skrócie: chcieliśmy pokazać, że planując podróż do miejsca docelowego pobytu na wczasach nie musisz kierować się wyłącznie kryterium „najkrótszej” lub „najszybszej” drogi. Okazuje się bowiem, że prastare szlaki kulturowe pokrywają się w znacznym stopniu z dzisiejszą siecią infrastruktury dróg samochodowych. Zatem masz szansę tak zaplanować przejazd, żeby standardowy tranzyt zamienił się w ciekawe przeżycie, pełne wzruszeń i emocji jakie często towarzyszą oglądaniu miejsc kulturowych, wyjaśniających nasze korzenie i tradycje.

Historyczny rodowód szlaku

Architektura romańska w Polsce rozwijała się od XI do XIII w. pod wpływem sztuki niemieckiej, włoskiej i francuskiej dających wzorce dla powstania budowli zarówno sakralnych, jak i świeckich. Do dziś monumentalne budowle kościołów i klasztorów są niezwykłą atrakcją turystyczną. Można je odnaleźć jeszcze w wielu regionach Europy, w tym również na terenach południowej Polski, a dalej na północ po zachodniej stronie rzeki Wisły.

Szlak Romański to ponadregionalne trasy kulturowe powstające nie tylko na obszarze Polski, ale również Niemiec, Austrii, Włoch, Słowenii, Francji i Hiszpanii. W Polsce Szlak Romański zainicjowano pod koniec XX w. Łączy on miejscowości o przeszłości romańskiej, m.in. Gniezno, Kałdus, Kraków, Kruszwicę, Siewierz, Sulejów, Strzelno, Tum.

Krajobrazy i przyroda

Z uwagi na długość i przebieg trasy, szlak pozwala obejrzeć również zróżnicowanie polskich krajobrazów i przyrody. Podróż wzdłuż szlaku odsłania nie tylko obiekty stworzone przez człowieka (zamki, pałace, dwory, kościoły). W wielu miejscach podróży ukazują się krajobrazy, dla których warto zrezygnować z jazdy po drodze samochodowej wyższej kategorii na rzecz drogi lokalnej.

Nasze galerie multimedialne zawierają m.in. fotografie wykonane podczas lotu na niskim pułapie. Tym wszystkim, którzy nie mają możliwości podróży „Szlakiem Pegaza” tego typu prezentacja szlaku pozwoli lepiej samemu ocenić atrakcyjność poruszania się po danej trasie. Fotografie lotnicze odsłaniają wiele szczegółów niedostrzeganych z ziemi.

Karta wskazuje tylko najważniejsze atrakcje

Prezentowany odcinek szlaku jest długi. Wzdłuż trasy znajdują się dosłownie setki obiektów, które można uznać za atrakcyjne dla turysty. Nie znając Twoich preferencji trudno jest wybrać właściwy profil tematyczny. Dlatego na interaktywnej mapie cyfrowej utworzyliśmy relacje (powiązania) tylko z obiektami, które w sondażu wskazało najwięcej rozmówców.

Sprawdź na mapie i sam wybierz własne atrakcje oraz inne przydatne obiekty

Atrakcyjność i przydatność obiektów możesz sprawdzić sam na licznych kartach informacyjnych naszego portalu, opracowanych dla zabytków oraz atrakcji krajobrazowych i przyrodniczych. Interaktywna mapa cyfrowa pozwala dokonać szczegółowej analizy wszystkich obiektów położonych bezpośrednio na trasie oraz w takiej odległości od wytyczonej drogi, którą sam uznasz za rozsądną.

Łódzkie odcinki Europejskiego Szlaku Romańskiego

W podróż Szlakiem Romańskim zapraszamy również do województwa łódzkiego, w którym znajduje się 7 zabytków architektury romańskiej. Szlak prowadzi przez:

Tum z kościołem pw. NMP i św. Aleksego z XII w. Archikolegiata jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiego romanizmu. Powstała jako jeden z pierwszych w kraju klasztorów i była opactwem benedyktyńskim. Świątynia została wzniesiona z obrobionych głazów granitowych. Do wnętrza prowadzi romański portal bogato zdobiony postaciami zwierzęcymi, motywami roślinnymi i figuralnymi. Surowe wnętrze zdobią: płaskorzeźby, fragmenty nagrobków oraz polichromia przedstawiająca Chrystusa, Madonnę, św. Jana i dwunastu Apostołów.

Inowłódz z kościołem pw. św. Idziego z drugiej połowy XII w. Obiekt wzniesiony z lokalnego piaskowca góruje nad doliną Pilicy. Współcześnie w odrestaurowanym obiekcie elementy romańskie zachowały się tylko częściowo, jednak nie zmniejsza to jego rangi i budowla zaliczana jest do najcenniejszych zabytków województwa łódzkiego.

Żarnów z kościołem pw. św. Mikołaja z drugiej połowy XII w. rozbudowywanych w wiekach późniejszych. Elementami romańskimi są: poprzeczna nawa, zachodnia wieża, fragmenty ścian przylegające do prezbiterium, pilastry na bocznych ścianach nawy oraz okno.

Sulejów-Podklasztorze z zespołem klasztornym opactwa Cystersów z przełomu XII i XIII w. Obiekt z zachowanymi elementami architektury romańskiej jest jednym z najcenniejszych założeń pocysterskich nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Strońsko z kościołem pw. św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic z przełomu XII i XIII w. Obiekt uznawano za jeden z najstarszych obiektów ceglanych w Polsce. Najcenniejszym elementem świątyni jest romański tympanon z piaskowca z płaskorzeźbą skrzydlatego smoka z wilczą głową pożerającego szarańczę.

Ruda k/Wielunia z kościołem pw. NMP i św. Wojciecha z zachowanymi fragmentami ściany z ocio­sanego piaskowca z XII w.

Krzyworzeka z zespołem kościoła pw. św. Piotra i Pawła z XIII w., w którym najlepiej zachowanym elementem jest wolnostojąca romańska dzwonnica zbudowana z kamienia polnego.

Szlak Romański w województwie łódzkim to trasa samochodowa (445 km) prowadząca nie tylko przez miejscowości z zabytkami romańskimi, pozwala bowiem odkryć magię innych miast regionu m.in. Łodzi, Sieradza, Warty, Uniejowa, Łęczycy, Brzezin, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Wielu­nia. Zaproszeniem do podróży jest także przyroda parków krajobrazowych (Międzyrzecza Warty i Widawki, Wzniesień Łódzkich, Spalskiego, Sulejowskiego), dolin Pilicy i Warty, na których znajdują się duże akweny – Zbiornik Jeziorsko i Zalew Sulejowski.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Bezpośrednio na szlaku znajdziesz ciekawą i różnorodną ofertę w zakresie usług noclegowych i gastronomicznych oraz wszelkich innych potrzebnych turyście.

Warto czasem zjechać z drogi, żeby poznać lokalne potrawy lub przespać się w gościnnym lokalu pielęgnującym unikalne regionalne tradycje.

Poszukiwaczom naprawdę niepowtarzalnych i unikatowych usług w obszarze turystyki i kultury polecamy obiekty, które można wyszukać na interaktywnej mapie cyfrowej portalu.

Wykonaliśmy inwentaryzację usług, które mogą być przydatne turyście na prezentowanym szlaku. Zidentyfikowaliśmy i wskazujemy na mapie bardzo wiele kategorii obiektów np. apteki, ośrodki zdrowia, bankomaty, stacje paliw.

Karta wskazuje tylko relacje (powiązania) do najważniejszych obiektów zagospodarowania szlaku położonych zazwyczaj bezpośrednio przy drodze.

Inne znajdź sam, pamiętając że internetowy portal nie jest jedynym kanałem dostępu do naszej bazy danych. Opracowane przez nas interaktywne mapy cyfrowe możesz przeglądać mobilnie na urządzeniach z funkcją nawigacji GPS: smartfonach oraz PDA. Na posiadanych urządzeniach zainstaluj bezpłatne aplikacje, które są dostępne na stronach portalu.