Sieradz

Pierwsza wzmianka o Sieradzu pochodzi z Bulli gnieźnieńskiej z roku 1136, gdzie miasto wymieniane jest jako gród kasztelański, jednak badania archeologiczne wskazują, że osada mogła być założona już w XI wieku. Miasto jest siedzibą powiatu sieradzkiego.

Powierzchnia: 5 130 ha

Opis

Historia miejscowości

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie miasta pochodzą z VI/VII w., dowiedziono natomiast, że w XI w. powstał tu gród kasztelański z podgrodziem. Natomiast pierwsze źródła pisane wspominają o Sieradzu w 1136 r. Według pisma z 1298 r. prawa miejskie nadał Sieradzowi książę Kazimierz Konradowic, co miało miejsce prawdopodobnie między 1247 a 1255 rokiem. Dzięki tym faktom Sieradz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W XIV w. na miejscu drewnianych zabudowań postawiono murowany zamek.

Miasto wielokrotnie musiało bronić się przed najazdami wrogich wojsk - Tatarów, Czechów, a w XIV w. - Krzyżaków. Sieradz był także miejscem wielu ważnych historycznych wydarzeń, po pierwsze w XIII i XV w. odbyło się tutaj 15 walnych zjazdów, na części z nich gościli królowie polscy. W 1383 r. w Sieradzu doszło do umowy między Węgrami i Polską o następstwie tronu po Ludwiku Andegaweńskim – królową Polski miała zostać jego córka Jadwiga. Także tutaj zdecydowano w 1432 r., że po Władysławie Jagielle królem zostanie Władysław, jego syn. W 1445 r. wybrano na króla Kazimierza Jagiellończyka.

Jednak czas największej prosperity miasta – zresztą jak w całym kraju – przypadł na XVI w. W Sieradzu kwitła kultura i gospodarka. Jarmarki sieradzkie przyciągały kupców nawet z Hiszpanii i Portugalii. W mieście istniało 12 cechów rzemieślniczych skupiających 162 osoby, byli to m.in.: sukiennicy, kuśnierze i krawcy.

Rozwój został jednak zatrzymany, wojny szwedzkie, pożary i epidemie, zdziesiątkowały mieszkańców miasta. W końcu XVIII w. porządek w mieście zaczęła robić Komisja Dobrego Porządku (struktury takie zatwierdził Sejm 1764 r.) powołana w 1780 r., zreformowano skarb miasta, wydano także przepisy ustrojowe i administracyjne. W tym czasie wśród 1 500 sieradzan było 80 rzemieślników, reprezentujących 21 fachów.

Mieszkańcy Sieradza czynnie włączali się w walki niepodległościowe: w czasie wojen napoleońskich w 1806 r. podpisani akt powstania przeciwko Prusakom. W latach 1863-1864 w mieście koncentrowali się powstańcy, w okolicy odbyło się wiele starć.

Po I wojnie światowej miasto miło nadal charakter rolniczo-przemysłowy. Rozwijało się życie kulturalne i gospodarcze. Przerwała to kolejna wojna, 9 listopada Sieradz został wcielony do Rzeszy. Próbowano budować ruch oporu, jednak gestapo szybko zatrzymało te działania. 23 stycznia 1945 roku Sieradz wyzwolono. Miasto było wyludnione i spalone. Rozwój powojenny spowodował, że w 1975 r. został on siedzibą województwa.

Miejsca warte odwiedzenia

  • Gotycki kościół Wszystkich Świętych z XVI w. – gotycka świątynia to jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków Sieradza. Zbudowany z nieotynkowanej cegły, niedawno odnowiony budynek przypomina o dawnej świetności i randze miasta. We frontową ścianę kościoła wmurowany został ozdobny portal pochodzący z sieradzkiego zamku.
  • Zespół klasztorny Dominikanów z ok. 1300 r. – w skład zespołu wchodzi klasztor Dominikanów (ok. 1300 r., kilkakrotnie przebudowywany) i kościół podominikański (ok. 1300 r., przebudowany).

  • Rynek Starego Miasta, będący pozostałością po średniowiecznym układzie urbanistycznym, otoczony jest kamienicami mieszczańskimi z XIX w.
  • Gotycka kamienica pojagiellońska  – została zbudowana w XV w., dziś działa w niej Muzeum Okręgowe (zbiory: archeologiczne, historii dawnego województwa sieradzkiego i etnograficzne) oraz podległy mu Skansen Wsi Sieradzkiej.
  • Grodzisko , tzw. Wgórze Zamkowe – we wsch. części Sieradza, pośród łąk nad Wartą istnieje grodzisko, będące pozostałością dawnego, wczesnośredniowiecznego grodu z XII-XIV w. Zbadane przez archeologów fundamenty zamku zostały ponownie zakopane.

Przez Sieradz przebiega kilka szlaków turystycznych, w tym Romański i Bursztynowy Szlak Samochodowy.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

W Sieradzu istnieje dość dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Na obrzeżach miasta, zwłaszcza w dolnie rzeki Warty łatwo znaleźć gospodarstwo agroturystyczne.

Inne

Więcej informacji o miejscowości i okolicach można znaleźć na stronach:

Informacje o urzędzie gminy znajdują się na karcie poświęconej samorządowi.