Szlak Jury Wieluńskiej

Szlak przeznaczony na kilkudniową wędrówkę. W okolicach Wielunia stwarza możliwość poznania walorów Załeczańskiego Łuku Warty i Wyżyny Wieluńskiej.

Długość trasy: 51 204 m Oblicz czas wycieczki

Opis

Szlak przebiega przez urozmaicone krajobrazowo tereny Jury Wieluńskiej. W Załęczańskim Parku Krajobrazowym prowadzi najpiękniejszym krajobrazowo fragmentem doliny Warty - Działoszyńskim Przełomem i Załęczańskim Łukiem Warty. Liczne osobliwości przyrodnicze typowe dla obszarów krasowych tj. Granatowe Źródła, ostańce wapienne z wychodniami skał (Góra Zelce, Góra Wapiennik), a także odsłonięcia wapieni w nieczynnych kamieniołomach w Lisowicach.  Poza atrakcjami przyrodniczymi na piechurów czekają również interesujące zabytki, w tym Stare Miasto w Wieluniu, unikatowy kościół romański w Rudzie, a także unikalny kościół typu wieluńskiego w Łaszewie. Nad Wartą warto obejrzeć drewniany młyn w Kępowiźnie, a także piece do wypału wapna w Raciszynie pod Działoszynem.
Długodystansowy szlak pieszy może być wyzwaniem dla wytrawnych piechurów, ale także jest ciekawą alternatywą dla wypoczywających w nadwarciańskich miejscowościach. Pieszą wędrówkę połączyć można ze spływem kajakowym, albo przejażdżką konno lub rowerem.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Turystom zamierzającym skorzystać z obiektów noclegowych polecamy ośrodki w Wieluniu i Działoszynie, a także w wioskach położonych wzdłuż szlaku. Wśród nich znajdują się duże ośrodki wypoczynkowe (Załęcze Wielkie, Stara Wieś), które udostępniają również kajaki i rowery. W Cieślach, Załęczu Małym i Bobrownikach czekają gościnne gospodarstwa agroturystyczne. One również poza ofertą noclegową zorganizują dodatkowe atrakcje - spływy kajakowe i przejażdżki konno.
W jedzenie można zaopatrzyć się w wiejskich sklepach. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zamówienia ciepłego posiłku w ośrodku „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim, jednak wyłącznie po uprzedniej rezerwacji.
W Wieluniu można również skorzystać z bazy rekreacyjno - sportowej (kąpieliska, boisk do piłki plażowej, basenu krytego, skateparku na stadionie) oraz wielu obiektów gastronomii.

Inne

Przebieg szlaku:  Wieluń-Ruda-Strugi-Łaszew Rządowy-Kępowizna -Załęcze Wielkie-Zamłynie-Stara Wieś- Troniny-Góra Zelce-Lisowice-Raciszyn-Działoszyn-województwo śląskie.

 

Wyruszając z Wielunia po ok. 3,5 km docieramy do Rudy, skąd udajemy się na południe. Przekraczamy linię kolejową, a następnie po niespełna 800 m wchodzimy do lasu. 2 km odcinek przez las prowadzi nas drogą gruntową w kierunku wsi Strugi. W Strugach przekraczamy drogę asfaltową relacji Pątnów-Mierzyce i kierujemy się do Łaszewa, a następnie do Bieńca, skąd  szlak prowadzi przez miejscowości położone nad Wartą, w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. W Kępowiźnie trasa nieco odbija w las, skąd piaszczystą drogą dociera do asfaltu, mijając zjazd na ośrodek wypoczynkowy „Warta”. Drogą asfaltową biegnie aż do Załęcza Wielkiego, by następnie skierować się do Starej Wsi i Tronin. Ze wsi Troniny wkracza w las, skąd prowadzi do rezerwatu przyrody „Węże” na Górze Zelce. Następnie kieruje się na Lisowice i Działoszyn, prowadząc już poza terenem powiatu wieluńskiego.