Jasna Góra w Częstochowie - stacja 14 - Bastion św. Jakuba
Opis
Znajdują się państwo teraz na bastionie św. Jakuba, zwanym też królewskim, bądź od nazwiska fundatorów bastionem Potockich. Rozciąga się stąd widok na ołtarz przed Szczytami [fot. 01.14.001, błonia jasnogórskie oraz plac przed czterema bramami. Na środku bastionu znajduje się kolumna z figurą ojca Augustyna Kordeckiego [fot. 01.14.002]. Pomnik wykonany ze spiżu powstał w 1859 r. według projektu Henryka Stattlera [fot. 01.14.003]. Po bokach cokołu znajdują się herby zasłużonych przy obronie Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego: Czarnieckich, Krzyżtoporskich, Skórzewskich, Zamoyskich oraz tablica z wizerunkiem Matki Boskiej Jasnogórskiej [fot. 01.14.004]. Po bokach umieszczone są dwa orły w koronie [fot. 01.14.005–01.14.006].
Fortyfikowanie Jasnej Góry zaczęło się w XVII w. W 1620 r. król Zygmunt III Waza zlecił zbudowanie muru obronnego, nadwornemu architektowi Andrei dell’Aqua. Czerpał on wzorce z tradycji włoskich i holenderskich, które ówcześnie uważane były za najsolidniejsze. Cztery narożne bastiony zostały ukończone w 1631 r. Zbudowane na bazie umocnień ziemnych na planie grotu, dzięki czemu rozwinięta została linia obrony. Wybudowana została także sucha fosa okalająca wzgórze jasnogórskie. Rozbudowę fortyfikacji kontynuował syn króla Władysław IV Waza. Stworzona warownia służyła nie tylko ochronie klasztoru, cudownego obrazu oraz cennych darów wotywnych, ale miała także ważną funkcję obronną dla całego kraju, gdyż ówcześnie nieopodal Częstochowy znajdowała się granica państwowa. W 1711 r. Jasna Góra została otoczona palisadą. Ostatnie zmiany dokonano w 1743 r. W XIX w. na zlecenie cara Aleksandra I Pawłowicza mury zostały rozebrane do pierwszego piętra. Na szczęście po 30 latach car Mikołaj I Romanow zezwolił na odbudowę fortyfikacji i tak od 1843 r. mury Jasnej Góry stoją niezmienione do dziś.
Jeżeli mają państwo ochotę to zapraszamy teraz do skarbca jasnogórskiego i Kaplicy Pamięci Narodu. Wejście znajduje się przez Kaplicę Sakramentu Świętego.