Śląski Szlak Husarii Polskiej

Czerwony szlak pieszy prowadzi przez liczne miejscowości województwa śląskiego. Opracowany został z okazji 286 rocznicy przemarszu wojsk polskich do Wiednia. Przewidywany czas przejścia wynosi 1 dzień i 7 godz.

Długość trasy: 154 835 m Oblicz czas wycieczki

Opis

Czerwony szlak Husarii Polskiej liczy prawie 155 kilometrów. Prowadzi przez liczne miejscowości województwa śląskiego. Swą nazwę zawdzięcza decydującej roli Husarii Polskiej w bitwie pod Wiedniem. Prowadzi przez takie miejscowości jak Będzin, Bytom, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Zabrze, Gliwice, Pilchowice, Rudy, Racibórz i Krzanowice. Miejscami, w których warto się dłużej zatrzymać są zamek i mury obronne w Będzinie, Muzeum Górnośląskie i Stare Miasto w Bytomiu, Kalwaria Piekarska z sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, mury obronne czy katedra pw. śś. Piotra i Pawła w Gliwicach, dwór w Pilchowicach, dworek myśliwski w Raciborzu oraz kościół pw. św. Wacława w Krzanowicach.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Zagospodarowanie turystyczne jest bardzo dobrze rozwinięte na trasie szlaku. Przebiega on przez wiele miejscowości, w których znajdują się liczne obiekty noclegowe, gastronomiczne oraz obiekty bazy towarzyszącej.