Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Rekonstrukcje i festiwale historyczne

Aktywność charakterystyczna dla osób realizujących cele kulturalno-poznawcze oparte o historię, ale osiągane poprzez uczestnictwo w imprezach odtwarzających nasze dzieje, w postaci rekonstrukcji m. in. bitew i turniejów rycerskich.

Opis

Aktywność rekonstrukcyjna – miłośnicy imprez odtwarzających historię.

Bardzo popularnym dziś sposobem poznawania historii jest rekonstrukcja. Bardzo wielu miłośników tej dziedziny wiedzy, bierze udział w licznych imprezach poświęconych wielu tematom i czasom. Wybierając aktywność rekonstrukcyjną można będzie poznać miejsca i wydarzenia poświęcone odtwarzaniu dziejów. Wśród tych wydarzeń najczęściej spotkać można te poświęcone militariom, są to rekonstrukcje bitew, turniejów rycerskich, obozowisk wojskowych i twierdz.

Miłośnicy wszystkich epok historycznych znajdą coś dla siebie, gdyż podziwiać można zarówno bitwy średniowieczne, jak i odtworzenia bitew II wojny światowej, a nawet najnowszych konfliktów zbrojnych. Ale nie tylko fani wojskowości biorą udział w rekonstrukcjach, często odtwarzane jest też życie codzienne, od średniowiecznych wiosek po życie w PRLu.

Średniowieczne walki i pojedynki – Słowianie, Wikingowie i Celtowie (2 min)

Materiał filmowy nakręcony przez Drużynę Wojów Szlaku Bursztynowego, pasjonatów z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Konopnickiej oraz zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych.

 

Turyści preferujący omawianą aktywność mogą na map4u wyszukać ciekawe informacje przede wszystkim korzystając z kategorii Zabytki i kultura:

  • Obiekty archeologiczne,
  • Zabytki architektury świeckiej,
    • Pałace i dwory,
    • Obiekty obronne i warowne,
  • Miejsca historyczne,
    • Miejsca bitew, męczeństwa,
    • Kopce
  • Obiekty kulturalne,
    • Muzea, archiwa i zbiory.

W kategorii Rozrywka przydatne informacje mogą zawierać:

  • Festiwale (historyczne, np. dotyczące Słowian i Wikingów).

Ponadto podczas planowania podróży można poszukać ciekawych informacji urozmaicających wycieczkę w kategoriach: Zabytki i kultura, Noclegi i gastronomia. Korzystając z tych informacji zaplanujemy naszą wycieczkę przez tereny atrakcyjne pod względem kulturowym, a także bez problemu znajdziemy miejsce na obiad lub nocleg podczas wyprawy.

Turystów zainteresowanych rekonstrukcjami historycznymi zachęcamy do zaglądania do Artykuły/kalendarium, gdzie będziemy umieszczać informacje o ciekawych imprezach rekonstrukcyjnych, inscenizacjach bitew i festynach historycznych.

Wspomnienia z Europejskiego Święta Bursztynu – Wieluń 2012 (4 min)


Liczne w Polsce oraz w Europie grupy rekonstrukcji historycznej stworzyły podstawy do organizacji festiwali oraz szerokie możliwości odtwarzania bitew i innych wydarzeń historycznych.

Historię można poznawać na wiele sposobów, odwiedzając wspaniałe zabytki i muzealne zbiory, pogrążając się w lekturze i badaniu dokumentów, podróżując do miejsc wydarzeń, podczas spotkań ze świadkami dziejów. Coraz częściej jednak fascynaci historii szukają nowych form poznawania przeszłości.

Jedną z nich są grupy rekonstrukcji historycznej (zwane także GRH). Członkowie takich grup odtwarzają wydarzenia z historii, z zachowaniem jak największej rzetelności badaczy. Najczęściej grupy takie imitują formacje wojskowe z najróżniejszych okresów. Polscy rekonstruktorzy przeistaczają się w formacje rycerskie i żołnierzy od czasów piastowskich, przez polskie rycerstwo średniowieczne, aż po wojska napoleońskie i z czasów wojen światowych. Zapewne nie ma takiego okresu, którego nie można by było doświadczyć przez obserwowanie GRH. Choć oczywiście rodzimi rekonstruktorzy podejmują się także odtwarzania historii z innych krajów. Przeciwnicy grup mówią, że jest to tylko naśladowanie działań i nie ma nic wspólnego krzewieniem prawdy historycznej. Członkowie grup się tym jednak nie zrażają i z największą starannością przygotowują mundury, uzbrojenie i wyposażenie, tak by nie przeoczyć najmniejszego szczegółu – przysłowiowego guzika od munduru, który przecież musi być wierny oryginałowi.

Członkowie grup często sami produkują swoje stroje, szyją mundury, wykonują zbroje i kują miecze, reperują broń i sprzęt wojskowy (nawet czołgi i wozy opancerzone). Podczas wyjazdów starają się by ich obozowiska oddawały klimat sprzed wieków, dlatego ci najbardziej zaangażowani członkowie grup rekonstrukcyjnych wykorzystują do obozowania zabytkowe przedmioty (naczynia, namioty, sprzęt sypialny) lub ich repliki.

Kaliski Gród Piastów to wspaniały rezerwat archeologiczy powstały w 2007 roku w Kaliszu, na terenie dzielnicy Zawodzie. Stanął on w miejscu, gdzie niegdyś stał wczesnośredniowieczny gród obronny, którego początki sięgają IX wieku.

Wirtualny spacer w 3D

Wojowie w piastowskim grodzie w Kaliszu

Kaliski Gród Piastów to wspaniały rezerwat archeologiczy powstały w 2007 roku w Kaliszu, na terenie dzielnicy Zawodzie. Stanął on w miejscu, gdzie niegdyś stał wczesnośredniowieczny gród obronny, którego początki sięgają IX wieku.

Oczywiście najczęściej najważniejszym momentem spotkania GRH jest rekonstrukcja bitwy. Spotkań takich jest bardzo dużo od drobnych potyczek pokazujących kunszt i umiejętności (często podczas spotkań grup średniowiecznych), po odtwarzanie konkretnych walk znanych z historii (np. Bitwa pod Grunwaldem czy Bitwa nad Bzurą). Zawsze gromadzą one olbrzymie rzesze zainteresowanych.

Oprócz rekonstrukcji wojskowych bardzo często zdarza się także odtwarzanie życia codziennego z dawnych epok – najczęściej dotyczy to średniowiecza. Najróżniejsze zawody i wykonywanie przedmiotów codziennego użytku, jadło, popitek, zabawy plebejskie, stroje, broń, hodowla zwierząt, sposób mieszkania zawsze gromadzą wokół wielu turystów chętnych obejrzeć, a nawet samemu sprawdzić „jak to drzewiej było”. Zdarzają się także bardziej egzotyczne działania, do których można zaliczyć np. miłośników Indian, którzy wystawiają prawdziwe indiańskie wioski krzewiąc kulturę plemion obu Ameryk.

Wspomnienia z Europejskiego Święta Bursztynu Wieluń-Konopnica 2011 (3 min)

Materiał filmowy nakręcony przez Drużynę Wojów Szlaku Bursztynowego, pasjonatów z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Konopnickiej oraz zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych.