Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Rozszerzona rzeczywistość

Rozszerzona rzeczywistość to technologiczna możliwość połączenia w sposób równoczesny i interaktywny świata realnego ze światem generowanym komputerowo.

Opis

Rozszerzona rzeczywistość to polski termin odnoszący się do angielskiego pojęcia Augmented Reality [AR]. Technologia ta polega na łączeniu obrazu świata rzeczywistego (najczęściej z kamery telefonu komórkowego) z elementami stworzonymi przy wykorzystaniu technologii informatycznej (obiekty 3D). Poprzez użycie kamery w komórce i nakierowanie jej na określony obiekt ujęty w systemie, użytkownik może otrzymać dodatkowe fakty dotyczące historii, funkcji obiektu, a także wizualizacje tego, jak dany obiekt wyglądał w przeszłości.

Smartfon – przenośne urządzenie telefoniczne integrujące w sobie funkcje telefonu komórkowego, komputera kieszonkowego oraz nawigacji GPS. Dzięki tej ostatniej funkcjonalności, w przypadku wybrania interesującego nas obiektu sposród wielu innych prezentowanych na ekranie, możemy skorzystać z wytyczonej trasy, która doprowadzi nas do danego obiektu.

Chcesz korzystać z rozszerzonej rzeczywistości?

Pobierz aplikację Layar i korzystaj z możliwości rozszerzonej rzeczywistości.

Layar funkcjonuje na telefonach komórkowych typu smartfon, które wyposażone są w następujące systemy operacyjne:

 • Android (bardzo dużo sprzedawanych aktualnie smartfonów m.in. HTC, Samsung, Sony Ericsson, Motorola, Huawei, LG)

 • iOS (iPhone)

 • Symbian^3 (niektóre telefony firmy Nokia, Sony Ericsson, Samsung, Vivaz, HOWE)

 • Bada (niektóre telefony firmy Samsung)

Telefon musi być wyposażony w aparat, GPS, akcelerometr.

W przypadku telefonów z systemem Android, trzeba skorzystać z Android Market, znaleźć aplikację „Layar” i ją zainstalować.

Aby zainstalować Layara na iPhone, trzeba wejść w App Store, znaleźć w wyszukiwarce „Layar” i zainstalować.

Dla telefonów z systemem Symbian^3, należy wejść w OVI, znaleźć w wyszukiwarce „Layar” i zainstalować.

Layar pracuje aktualnie nad wersją, która będzie działała na systemie operacyjnym S60. Dzięki temu lista telefonów obsługujących przeglądarkę Layar poszerzy się o kilkadziesiąt kolejnych urządzeń.

rozszerzona_rzeczywistosc_3.jpg

 

rozszerzona_rzeczywistosc_4.jpg


Jak korzystać z Layara na iPhone?

Po uruchomieniu aplikacji Layar na swoim telefonie/urządzeniu mobilnym, zobaczysz pasek MENU, dzięki któremu będziesz mógł wybrać interesujący Cię zasób danych – tak zwaną warstwę layer.

Zapraszamy do zapoznania się z warstwami Odkoduj Łódź, wsiodle.lodzkie.pl, które prezentują najważniejsze łódzkie zabytki ujęte w systemie innowacyjnej informacji turystycznej i bazę woj. łódzkiego.

Jeśli chcesz przejść do warstwy z łódzkimi zabytkami, kliknij w opcję Wyszukaj (search) i wpisz nazwę Odkoduj Łódź, a następnie kliknij niebieską strzałkę (prawa strona ekranu) naniesioną obok nazwy.

Po jej kliknięciu Twój telefon sam uruchomi aparat fotograficzny, dzięki któremu zobaczysz widok najbliższego otoczenia (na przykład pokoju) z naniesionymi punktami wybranej warstwy, reprezentowanymi przez ikonki lub zdjęcia obiektów. Aby dowiedzieć się więcej o interesujących Cię obiektach, wystarczy dotknąć jednej z ikonek, a rozwinie się pasek MENU z następującymi funkcjami:

 • lektorem opowiadającym o zabytku,
 • mapą GPS, która podpowie Ci sposób dotarcia do zabytku,
 • stroną mobilną danego obiektu.
Już dziś wejdź z nami w czwarty wymiar rzeczywistości!

Co charakteryzuje rozszerzoną rzeczywistość?

 • Stwarza ona możliwość poszerzenia dotychczasowego obrazu z komórki o dodatkową, multimedialną warstwę,
 • umożliwia stworzenie najbardziej kompleksowego przewodnika po mieście,
 • pozwala na wyświetlanie mapy na ekranie telefonu komórkowego,
 • natychmiastowo lokalizuje użytkownika na tle pobliskich atrakcji turystycznych (za pomocą GPS),
 • pełni funkcję nawigatora – kieruje użytkownika do obranego celu, kolejnego obiektu,
 • pozwala na odnalezienie się w obcym mieście za pomocą własnego telefonu komórkowego.

rozszerzona_rzeczywistosc_9.png


rozszerzona_rzeczywistosc_10.jpg


A oto jak rozwiązania technologiczne rozszerzonej rzeczywistości prezentują się dzięki przeglądarce:

„Film pokazuje, w jakich codziennych sytuacjach Layar jest stosowany: aby znaleźć miejsce do jedzenia, aby poznać miasto poprzez jego historię, aby zagrać w gry i zobaczyć, jakie zespoły aktualnie przygotowują sie do koncertów. Ten film to także premiera Floaticons, obiektów 3D, których wszyscy możemy używać do wyrażania siebie w tym nowym świecie Augmented Reality.”  ( www.layar.com)

rozszerzona_rzeczywistosc_13_small.jpg