Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Monitoring na szlaku

Nowoczesne rozwiązania technologiczne zapewnią Ci bezpieczne podróżowanie po szlaku. Twoja pozycja będzie stale monitorowana, a w razie potrzeby służby ratunkowe sprawnie udzielą Ci pomocy.

Opis

Abyś zawsze mógł czuć się bezpiecznie podczas wycieczek przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad w zakresie urządzeń przenośnych (naręcznych), które polecamy w celu wykorzystania do zainstalowania na nich aplikacji zapewniających monitoring turysty w terenie.

Istotne jest również to, że wskazane przez nas aplikacje możesz pobrać z portalu za darmo. Jeżeli posiadasz odpowiednie urządzenie, to zainstaluj właściwą dla niego aplikację, a następnie wykorzystuj ją bez żadnych ograniczeń czasowych.

Dzięki niej nigdy się nie zgubisz, a w razie niebezpieczeństwa szybko wezwiesz pomoc.

Przygotowaliśmy trzy sposoby monitoringu turysty na szlaku:

  1. monitoring przez urządzenie PDA,
  2. monitoring przez telefon komórkowy,
  3. monitoring przez lokalizator GPS.

schemat.jpg

Jak najlepiej wykorzystać polecane możliwości monitoringu?

Nie mając żadnych co do tego wątpliwości, polecamy zawsze mieć przy sobie wszystkie 3 wymienione wyżej urządzenia, pamietając o tym, że skuteczny monitoring i sprawną komunikację ze służbami ratowniczymi zapewnią tylko poprawnie zainstalowane aplikacje, a do bezawaryjnej pracy urządzeń niezbędne są w pełni naładowane ich akumulatory.

Niżej wskazujemy argumenty, które jednoznacznie potwierdzają, że w przypadku dłuższych wycieczek zalecane wyposażenie techniczne może być bardzo przydatne.

  1.  Należy pamiętać, że Łodzki Szlak Konny przebiega przede wszystkim przez okolice nie zamieszkane, o dużych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Regulamin poruszania się po szlaku konnym wyraźnie wskazuje, że korzystający ze szlaku powinni przemieszczać się wyłącznie oznakowaną trasą (pomarańczowa kropka na białym tle). Oczywiste jest to, że kiedy emocje spowodują większą prędkość poruszania się lub mgła, czy też zmierzch ograniczy widoczność, to możemy zboczyć ze szlaku, a nawet się zgubić (co może się zdarzyć szczególnie w licznych i rozległych obszarach leśnych). Dlatego zalecamy skorzystać z aplikacji nawigacji turystycznej PDA, która przede wszystkim wskazuje na ekranie trasę szlaku oraz pozycję poruszającego się jeźdźca względem właściwej trasy szlaku. Jeżeli jeździec korzysta dodatkowo z komunikatów głosowych, to jest przestrzegany wcześniej o zakrętach i różnych przeszkodach (np. o skrzyżowaniach z drogami samochodowymi).
    • Zatem turysta konny może dzięki tej aplikacji cały czas monitorować swoją pozycję na szlaku, nawet w warunkach nocnych lub na odcinkach, gdzie oznakowanie uległo zniszczeniu.
    • Dzięki stałemu pozycjonowaniu się wględem założonej (zaplanowanej) trasy zawsze wiemy, w którym miejscu jesteśmy, a zatem jaką drogę przebyliśmy oraz jaka odległość dzieli nas od celu, ewentualnie od bezpiecznego miejsca wypoczynku w przypadku niekorzystnej zmiany pogody lub innej złej przygody (mapa wskazuje np. pobliskie ośrodki jazdy konnej, leśniczówki, podkuwaczy, weterynarzy, ośrodki zdrowia, apteki).
    • Turysta poruszający się po oznakowanej trasie ma ponadto pewność, że jeżeli spotka go naprawdę zła przygoda (nie będzie mogł kontynuować jazdy), to poszukujące go służby ratownicze sprawnie i szybko będą mogły go odnaleźć, nawet w przypadku utraty łączności poprzez telefon komórkowy, ponieważ zostały wyposażone w urządzenia nawigacji GPS z identycznymi mapami cyfrowymi szlaku konnego. Dlatego wyruszając na dłuższy i bardziej ambitny rajd warto zostawić informację o planowanej trasie.
  2. Telefon komórkowy zawsze może okazać się przydatny. Jeżeli musimy wezwać właściwe służby ratownicze, to najlepiej poprzez numer 112, pamiętając o podaniu właściwych danych o okolicznościach wypadku, a przede wszystkim o wskazaniu dokładnej lokalizacji poszkodowanego.
    • Rzetelna lokalizacja to dokładne współrzędne GPS określające miejsce oczekującego na pomoc. Współrzędne możemy oczywiście odczytać z aplikacji nawigacji turystycznej PDA.

    • Powinniśmy również w miarę możliwości jednoznacznie określić stan poszkodowanego – zarówno jeźdźca jak i konia. Tylko pełna i dokładna informacja pozwoli przyjmującemu zgłoszenie wybrać najwłaściwszą formę niesienia pomocy.
  3. Lokalizator GPS jest doskonałym uzupełnieniem wyżej omawianych urządzeń. Jest bardzo prosty w użyciu, co może okazać się nieocenione w sytuacjach naprawdę ekstremalnych.
    • Będąc mocno poszkodowanym możemy mieć trudność z odczytaniem współrzędnych GPS z aplikacji PDA (lub smartfona) oraz dokładnym przekazaniem ich wartości (wiele cyfr). Lokalizator daje możliwość szybkiego wezwania pomocy poprzez naciśnięcie przycisku SOS na obudowie lokalizatora. Następuje automatyczne wysłanie komunikatu w postaci SMS, zawierające poprawne współrzędne GPS miejsca, w którym nacisnęliśmy przycisk SOS.
    • Należy pamietać, że SMS jest komunikatem, który jest przekazywany nawet przy bardzo niskim poziomie sygnału telefonii komórkowej.

Dlaczego polecamy nawigację turystyczną PDA służbom ratowniczym?

Różne służby ratownicze mają swoje pojazdy (np. karetki pogotowia, wozy strażackie) bardzo często wyposażone w nawigacje GPS. Istotą ich działania jest wytyczanie trasy w oparciu o istniejące drogi samochodowe.

Należy pamietać, że szlak konny został często poprowadzony przez bezdroża lasów lub pośród pól i łąk. Może też okazać się, że karetka pogotowia z uwagi na ukształtowanie terenu lub piaszczystą nawierzchnię drogi nie jest wstanie dojechać do miejsca oczekującego na ratunek.

Aplikacja nawigacji turystycznej PDA wskazuje na interaktywnych mapach cyfrowych dokładny przebieg wszystkich odcinków Łódzkiego Szlaku Konnego oraz tzw. odcinki dojazdowe od trasy szlaku do ośrodków jazdy konnej – łącznie ponad 2200 km tras szlaku konnego. Zakładając ogólne zdyscyplinowanie turystów konnych, to właśnie gdzieś na szlaku powinien znajdować się oczekujący na pomoc turysta.

PDA jest urządzeniem naręcznym, a naładowane akumulatory pozwalają na wielogodzinną pracę w terenie. Aplikacja wskazuje na interaktywnych mapach cyfrowych obiekty niedostępne na standardowych mapach samochodowych (np. kapliczki, krzyże przydrożne), które pomagają lokalizować się w terenie niezurbanizowanym.

Podsumowując polecamy to rozwiązanie jako przydatne uzupełnienie wyposażenia pojazdów ratowniczych. PDA mogą okazać się pomocne zarówno podczas jazdy na drogach samochodowych, jak również w przypadku konieczności opuszczenia pojazdu ratowniczego i kontynuowania akcji przez ratowników na pieszo.

Przypominamy, że w omawianych urządzeniach PDA przenaczonych dla służb ratowniczych zainstalowane są dwie aplikacje:

  1. tradycyjna aplikacja GPS wyznaczająca trasą w oparciu o drogi samochodowe,
  2. wyspecjalizowana aplikacja turystyczna wskazująca przebieg wszystkich tras szlaków konnych w województwie łódzkim.

Ponadto warto wiedzieć, że aplikacja obsługuje mapy cyfrowe systematycznie uzupełniane o przebieg łódzkich szlaków rowerowych i pieszych. Na przykład w powiecie wieluńskim mapy cyfrowe wskazują ponad 600 km tras tego typu szlaków.

Z uwagi na liczbę oraz rodzaje obiektów bazy towarzyszącej dla turystów, które pokazują mapy cyfrowe aplikacji nawigacji turystycznej PDA, omawiane urządzenia mogą być przydatne w różnych akcjach ratowniczych.

Plany rozwoju monitoringu

Po zakończeniu budowy miejsca postojowego w Łodzi przy ul. Wycieczkowej zostanie przeprowadzony konkurs na "Administratora Łódzkiego Szlaku Konnego". Jednym z jego obowiązków będzie nadzór nad bazą danych rejestrującą przebieg trasy turystów konnych, korzystających z lokalizatorów GPS, które będą udostępniane przez sieć punktów informacji turystycznej współpracujące z projektem Łódzkiego Szlaku Konnego. Lokalizator GPS w trakcie poruszania się po szlaku wysyła SMS-y, które przekazują współrzędne położenia. W ten sposób baza danych rejestruje przebytą trasę, a osoba mająca stosowne uprawnienia do aplikacji, uzyskuje zdalny dostęp do strony www, która w danym momencie wskazuje ostatnie położenie turysty konnego.

Pod koniec 2012 roku służby ratownicze będą mogły skorzystać z możliwości uzyskania informacji o położeniu potrzebującego pomocy, który nie może sam wysłać wezwania SOS (np. spadł z konia i stracił przytomność). O tym, że istnieje prawdopodobieństwo wypadku bedzie mógł zadecydować dyżurny monitorujący stan bazy danych rejestrującej sygnały z lokalizatorów GPS.

Monitoring przez urządzenie PDA

Aplikacja przeznaczona jest do urządzeń PDA posiadających:

  • systemem operacyjny Windows Mobile 6.0,
  • moduł GSM.

Turysta posiadający PDA z aplikacją monitoringu ma dostęp do bazy danych dzięki, której bez problemu uzyska informację o tym co zwiedzić w danej okolicy, gdzie spędzić aktywnie czas czy też, gdzie zjeść i przenocować. Jednocześnie będzie mógł korzystać z funkcji monitoringu umożliwiających mu:

  • stałe sprawdzanie swojej pozycji na szlaku,
  • weryfikację drogi powrotu na właściwą trasę szlaku,
  • szybką lokalizację obiektów szeroko rozumianej bazy technicznej przydatnej konnemu turyście.

Bardziej zaawansowane technicznie urządzenia PDA mogą zapenić jeszcze inne dodatkowe funkcje, takie jak:

  • zapytanie o pozycję inną osobę,
  • powiadomienie o swojej pozycji,
  • wezwanie pomocy.
Aplikacja i szczegóły dotyczące aplikacji monitoringu na PDA znajdują sie na podstronie „Monitoring w nawigacji turystycznej PDA”.

pda.png

Monitoring przez telefon komórkowy

Aplikacja przeznaczona jest na telefony komórkowe posiadające:

  • system operacyjny Symbian S60 wersja 3 feature pack 2,
  • moduł GPS.

Turysta posiadający telefon komórkowy z aplikacją monitoringu posiada dostęp do funkcji umożliwiających mu:

  • sprawdzanie pozycji innych turystów,
  • udostępnianie swojej pozycji innym turystom,
  • wysłanie sygnału o pomoc do Centrum Przetwarzania Danych (CPD) z informacją o położeniu geograficznym.
Aplikacja i szczegóły dotyczące aplikacji monitoringu na telefon komórkowy znajdują sie na podstronie Monitoring w telefonie komórkowym ”.

cell_phone.png

Monitoring przez lokalizator GPS

Lokalizator GPS jest przeznaczony dla turystów, którzy nie posiadają odpowiedniego urządzenia PDA i telefonu komórkowego, a chcą być monitorowani podczas swojej wycieczki w terenie i czuć się bezpiecznie.

Lokalizator GPS można wypożyczyć w wyznaczonych punktach informacji turystycznej.

Szczegóły dotyczące lokalizatora GPS znajdują sie na podstronie Monitoring przez lokalizator GPS ”.

gps_tracker.png

Zapraszamy do korzystania z aplikacji monitorujących turystę w terenie.