Kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie – stacja 02 – Klatka schodowa

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po kompleksie pałacowo-parkowym w Koszęcinie.

Opis

Znajdują się państwo teraz na pierwszym piętrze zachodniego skrzydła pałacu. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wielką makatkę wiszącą nad schodami [fot. 03.02.001]. Uwagę zwraca przede wszystkim biały orzeł, który jest powtarzającym się symbolem górnośląskim. Historycznie biały orzeł widniał w herbie Piastów Górnośląskich, obecnie znajduje się także w herbie województwa Śląskiego.

Po lewej stronie od schodów na ścianie znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich po lewej stronie poświęcona jest postaci profesora Stanisława Hadyny [fot. 03.02.002].

Z wykształcenia był kompozytorem, dyrygentem, pisarzem i pedagogiem. W latach 50. XX w. stworzył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przez wiele lat był dyrektorem i twórcą utworów, które do dziś znajdują się w repertuarze zespołu. Dzięki niemu grupa „Śląsk” stała się najbardziej rozpoznawalnym zespołem folkowym w Polsce i zagranicą.

Po prawej stronie znajduje się tablica poświęcona Elwirze Kamińskiej [fot. 03.02.003].

Z wykształcenia była choreografem i pedagogiem. Od lat 30. XX w. zajmowała się nauką tańców ludowych w Bielsku i Katowicach. W latach 50. XX w. rozpoczęła współpracę ze Stanisławem Hadyną i wspólnymi siłami stworzyli Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. W trakcie trzydziestoletniej pracy w zespole stworzyła choreografie to szeregu tańców ludowych, które wykorzystywane są do dziś. Kamińska stworzyła własny styl, który charakteryzował zespół i był doceniony licznymi nagrodami w Polsce i zagranicą.

Zapraszamy państwa teraz na lewo od tablic pamiątkowych, do pomieszczenia sekretariatu, w którym znajdują się nagrody i wyróżnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Dokumenty