Kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie – stacja 22 – Izba Tradycji – Ważniejsze nagrody i wyróżnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Opis
W Izbie Tradycji udostępniono zwiedzającym bogatą kolekcję ważniejszych nagród i wyróżnień Zespołu „Śląsk” oraz okolicznościowe statuetki od instytucji współpracujących ze „Śląskiem”. Część z nich jest formą podziękowania za wspólne przygotowanie projektów artystycznych, np. ta od Konsulatu Honorowego Słowenii za pomoc przy organizacji Wielkiego Pikniku Pszczyńskiego czy Brązowy Lew za szczególną współpracę z Lions Club Pszczyna podczas organizacji przedsięwzięć dobroczynnych na rzecz społeczności Ziemi Pszczyńskiej. Inne pamiątki przypominają wydarzenia ważne dla Zespołu, między innymi uroczystość nadania imienia Jerzego Wójcika (nieżyjącego już, wieloletniego Dyrektora Artystycznego Zespołu „Śląsk”) Zespołowi Szkół w Dąbrówce Wielkiej. Są także okolicznościowe pamiątki od zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych: Medal 30-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Juhas”, statuetka Szczygliczka - wyróżnienia w Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie”, którego Zespół „Śląsk” jest wieloletnim współorganizatorem, statuetka XXII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Zielona Góra 2006.
W grupie ważniejszych wyróżnień z ostatnich lat przyznanych Zespołowi „Śląsk” znalazły się m.in. „Super Miód 2009” – nagroda przyznana przez „Dziennik Zachodni” za 55 lat wspaniałych sukcesów, „Ambasador Śląska” w kategorii kultura – wyróżnienie od czytelników „Dziennika Zachodniego”, statuetka Zasłużony dla Powiatu Lublinieckiego, Honorowa Nagroda im. Wojciecha Korfantego przyznawana przez członków Związku Górnośląskiego dla osób i instytucji najbardziej zasłużonych dla Śląska oraz – niezwykle ważne dla Zespołu wyróżnienia za działalność charytatywną: „Optimus Hominum” – za pozainstytucjonalną działalność humanitarną, Medal „Kropla Życia” za wspieranie inicjatyw honorowego krwiodawstwa i przeszczepu szpiku kostnego.
Ponadto w jednej z gablot mogą Państwo obejrzeć statuetki Honorowego Ambasadora Polskiego Biznesu – za niepowtarzalny dorobek w propagowaniu tradycji i kultury polskiej, Skrzydła Merkurego – za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na scenach świata oraz Lux ex Silesia – nagrodę Metropolity Katowickiego za wnoszenie wartości w kulturę duchową promieniującą z górnośląskiej ziemi. Oprócz tego ważnymi nagrodami, którymi Zespół „Śląsk” może się pochwalić, są Orli Laur – za wybitne osiągnięcia artystyczne na światowych scenach, Czarny Diament, Wielka Nagroda Prezydenta Izby Budownictwa, nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska, a także Śląski Oskar.
Już teraz nie sposób wymienić wszystkich dowodów uznania dla Zespołu „Śląsk”, a kolekcja nagród wciąż rośnie.
Mamy nadzieję, że podróż przez historię Zespołu utrwaloną w tak wielu przedmiotach, zdjęciach i dokumentach była dla państwa przyjemna, ale przypuszczamy, że mogła być również wyczerpująca. Zapraszamy więc na zewnątrz, gdzie będą mogli państwo zaczerpnąć świeżego powietrza i wysłuchać informacji o parku otaczającym pałac. Ścieżkę oznaczoną numerem 23 prosimy odtworzyć przed głównym wejściem do pałacu.