Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Archeologia na Szlaku Bursztynowym

Szlak Bursztynowy w łódzkim ma 250 km. Przez całe tysiąclecia wędrowali tędy kupcy, osadnicy, zakonnicy, zdobywcy. Wszyscy pozostawiali po sobie ślady, które są dziś wspaniałymi zabytkami, godnie świadczącymi o wielkim znaczeniu regionu dla całego kraju.

Opis

Szlak bursztynowy jest strategicznym produktem turystycznym województwa łódzkiego, wzdłuż jego przebiegu znajdują się liczne atrakcje przyrodnicze. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego cyklicznie wydaje poligraficzne przewodniki turystyczne po szlakach wodnych, rowerowych czy turystyki pieszej i inne publikacje promujące kulturę regionu województwa łódzkiego. Staraniem Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi została wydana bezpłatna publikacja dotycząca szlaku bursztynowego w województwie łódzkim, we wstępie o walorach województwa łódzkiego pisze Marszałek Województwa Łódzkiego:

Wieluń. IV Europejskie Święto Bursztynu. Szanowni Państwo,
Województwo łódzkie leży w samym centrum Polski. Na jego terenie od wieków krzyżowały się szlaki komunikacyjne, biegnące z północy na południe i z zachodu  na wschód. Najlepszym odzwierciedleniem tej historycznej prawdy jest powstające w Łódzkiem skrzyżowanie dwóch wielkich autostrad transeuropejskich. Ale przez całe tysiąclecia wędrowali tędy kupcy, osadnicy, zakonnicy, zdobywcy. Wszyscy pozostawiali po sobie ślady w postaci grodów, osad, cmentarzy, później zaś budowli: klasztorów, kościołów, zamków, pałaców. Te pamiątki przeszłości są dziś wspaniałymi zabytkami, godnie świadczącymi o wielkim znaczeniu regionu dla całego kraju. Dlatego wytyczono cztery europejskie szlaki kulturowe: cysterski, romański, Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i bursztynowy. Wędrując po nich można poznać najcenniejsze walory województwa od architektonicznych po przyrodnicze i poczuć tchnienie Historii. Tej najnowszej i najdawniejszej, sięgającej początków państwa polskiego, kiedy to w wędrówkach nad Bałtyk kupcy znad Morza Śródziemnego odwiedzali po drodze słowiańskie osady nad Wartą i Bzurą.

Przepiękna dolina Warty do dziś zachwyca prawie dziką naturą, najpiękniejsze jej odcinki chronią parki krajobrazowe: Załęczański i Międzyrzecza Warty i Widawki. Niemal nadmorskie pejzaże zbiornika Jeziorsko dają przedsmak Bałtyku. Szerokie doliny Bzury i Neru od dawna były doskonałym miejscem do lokowania obronnych osad w otoczeniu niedostępnych bagien. Podmokłe łęgi i olsy to doskonałe miejsce zamieszkiwania wielu gatunków zwierząt. Dzisiaj miejsce gniazdowania ptaków chroni obszar Natura 2000 - Pradolina Warszawsko-Berlińska. Szlak Bursztynowy w łódzkiem prowadzi tymi samymi drogami, którymi w starożytności kupcy z Cesarstwa Rzymskiego podążali na piaszczyste wybrzeże Bałtyku po niezwykle ceniony w Rzymie jantar,nazywany też „złotem północy". Długość szlaku w województwie łódzkim wynosi 250 km. Szczególnie ożywiony ruch panował na nadwarciańskim szlaku bursztynowym w pierwszych wiekach naszej ery. Szlak łączył osady nad Wartą i Bzurą z grodami nad Gopłem na Kujawach oraz z regionu Krakowa. W okresie średniowiecza gór na Warta łączyła Kraków z Kaliszem, czyli zachodnią Małopolskę ze wschodnią Wielkopolską. Obecnie na szlaku możemy zobaczyć wczesnośredniowieczne kurhany, romańskie obiekty sakralne,gotyckie świątynie i drewniane wiejskie kościoły. Na zwiedzających czekają średniowieczne zamki, historyczne miasta, a także klasztory, kompleksy pałacowo-parkowe i dworskie.

Marszałek Województwa Łódzkiego

Europejskie �wi�to Bursztynu Europejskie �wi�to Bursztynu Mały woj. Europejskie Święto Bursztynu. Europejskie �wi�to Bursztynu Europejskie �wi�to Bursztynu

Ryc.10 Siemiechów stan.2 Hełm żelazny.

Mały woj, Europejskie Święto Bursztynu Hełm żelazny, rekonstrukcj

Militaria oraz inne przedmioty odkryte w wykopaliskach leżących w okolicach przebiegu rzymskich traktów handlowych stały się inspiracją do zorganizowania grupy oraz okazały się bezcenne podczas wykonywania rekonstrukcji strojów i uzbrojenia dla drużyny wojów Szlaku Bursztynowego. Pomysłodawcami grupy rekonstrukcyjnej są: Janusz Antczak i Bogusław Abramek ze Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy z Wielunia oraz pasjonaci turystyki kulturowej z Fundacji Informatyki i Zarządzania z Łodzi.

 

Konopnica. Legenda Zamczyska.

Konopnica, Europejskie Święto Bursztynu

W naszym serwisie znajdziesz opisane nie tylko współczesne atrakcje Szlaku Bursztynowego, ale również rzetelnie opracowaną tematykę archeologii i historii tego terenu. Znajdziesz też informacje na temat współczesnych imprez związanych ze Szlakiem Bursztynowym, jakie warto odwiedzić.