Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Województwo łódzkie

Województwo łódzkie może poszczycić się zabytkami z najróżniejszych kategorii. W regionie funkcjonują prawie wszystkie określone polskim prawem formy ochrony przyrody, w tym 7 parków krajobrazowych. Zajmują one 19,8% terenu województwa.

Opis

Województwo łódzkie może poszczycić się zabytkami z najróżniejszych kategorii. Zabytków w rejestrze wojewódzkim jest 2107 i choć wszystkie zasługują na uwagę badaczy, warto wyodrębnić spośród nich największe perły województwa, które zaprezentowaliśmy w tej karcie informacyjnej.

Na obszarze województwa znajdują się miasta i osady, które poszczycić się mogą dużo starszym rodowodem niż Łódź. Ich bogata historia miała decydujący wpływ na powstanie odrębnych kultur związanych z dziejami: ziemi łęczyckiej, ziemi sieradzkiej i piotrkowskiej, wieluńskiej, opoczyńskiej, rawskiej oraz Księstwa Łowickiego. Wczesnośredniowieczna metryka kilku miast województwa – stolic poszczególnych ziem historycznych, znajduje swoje odzwierciedlenie w historycznej zabudowie.

Serwisem, który kompleksowo prezentuje zabytki oraz walory przyrodnicze i krajobrazowe całej ziemi łódzkiej jest  Regionalny Katalog Zabytków Województwa Łódzkiego.

Żaden turysta, który choć raz pozna walory województwa łódzkiego nie będzie miał wątpliwości, że jest to region warty odwiedzenia i spędzania w nim czasu na łonie przyrody.

Miłośnikom turystyki aktywnej polecamy  Portal Turystyki Aktywnej Zeimi Wieluńskiej . Atrakcje turystyczne, przyrodnicze i krajobrazowe prezentowane są na tle ponad 650 km tras szlaków rowerowych, pieszych wodnych i konnych,  a także obiektów noclegowych, gastronomicznych, sportowych i innych tworzących kompleksową bazę turystyczną.

Polecamy wytyczony w terenie najdłuższy w Europie, mierzący 1817 km Łódzki Szlak Konny Szlak dociera do ponad 200 ośrodków jeździeckich oraz ponad 1000 atrakcji turystycznych. Za pomocą  Portalu Turystyki Aktywnej „W siodle” można kompleksowo zaplanować wypoczynek na szlaku konnym, zarówno dla jeźdźców, ale i dla amatorów innych sposobów aktywnego spędzania czasu.

Spacer multimedialny w 3D po obiektach województwa łódzkiego

Łódź to niezwykłe i różnorodne miasto. Rozwój w XIX w. uczynił ją wyjątkową i unikatową na skalę Polski. Dzięki temu dziś możesz podziwiać je jako miejsce wielonarodowościowe, pełne fabryk, wielkomiejskich kamienic, ale także nasycone zielenią.

Zanim zdecydujesz się na wędrówkę po Łodzi, zapraszamy do obejrzenia naszych interaktywnych spacerów po ziemi obiecanej. Jest to jednak tylko namiastka tego co można obejrzeć w mieście i naszym województwie.

Prezentacja obiektu zabytkowego, starówki, kompleksowego ośrodka rekracyjno-wypoczynkowego może mieć formę spaceru multimedialnego w 3D. Poszczególne panoramy  mogą być połączone, sugerując określony scenariusz zwiedzania lub po prostu inspirować do odwiedzenia prezentowanego miejsca, poprzez wskazanie jego najciekawszych atrakcji. Prezentacje 3D odnajdziesz  w licznych kartach informacyjnych ciekawych obiektów, obszarów i szlaków.

Najwieksze centrum hanldowe w Polsce to łódzka Manufaktura. W odrestaurowanych, pofabrycznych wnętrzach znajduje się aż 110 tys. m² powierzchni najmu.Reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.
Centrum Handlowe Manufaktura w ŁodziUlica Piotrkowska w Łodzi

Warta stanowi największy atut Ziemi Wieluńskiej. Jest jedyną rzeką w okolicach Wielunia spełniającą warunki dla uprawiania turystyki wodnej.Ogród Botaniczny w Łodzi jest jednym z największych ogrodów w Polsce - jego całkowita powierzchnia wynosi 67 ha. Położony jest w dzielnicy Polesie, sąsiaduje z parkiem im. J. Piłsudskiego, Ogrodem Zoologicznym oraz rezerwatem leśnym „Polesie Konstantynowskie”.
Rzeka Warta w KonopnicyOgród Botaniczny w Łodzi
Pomysł utworzenia parku w centrum miasta zrodził się w roku 1883. Prace terenowe rozpoczęto w 1886 roku według projektu Teodora Chrzęńskiego i Piotra Hoserema. Uroczyste otwarcie nastąpiło w roku 1899.Arturówek to obiekt wypoczynkowy w Łodzi, położony pośród Lasu Łagiewnickiego, na obszarze źródliskowym rzeki Bzury.
Park im. Henryka Sienkiewicza w ŁodziArturówek

Kulturowe perły województwa

Najciekawsze dla miłośników zabytków wydają się zawsze te zabytki, które są najstarsze. Właśnie obcowanie z odległą historią, daje szanse na żywe przeżycia podczas zwiedzania.

Takimi najstarszymi zabytkami w województwie łódzkim są dwa wspaniałe kościoły romańskie.

Pierwszy archikolegiata pw. NMP i św. Aleksego w Tumie powstała w XII w. na miejscu dawnego opactwa benedyktyńskiego. Jest to świetny przykład budownictwa romańskiego, tak rzadko już spotykanego w Polsce. Drugim zabytkiem o romańskim charakterze jest kościół św. Idziego w Inowłodzu, ten kościół powstał w XI w. jako wotum Władysława Hermana za narodzenie się jego syna Bolesława Krzywoustego (kościołów św. Idziego powstało wtedy kilka).

Inowłódz. Kościół pw. św. Iddziego.Murowany, romański kościół ufundowany w 1086 r. przez króla Władysława Hermana. Elewacja zachodnia.

Inowłódz. Kościół św. Idziego

Innymi wartymi polecenia zabytkami są zespoły klasztorne, m.in.: oo. selezjanów w Lutomiersku, oo. franciszkanów w Łagiewnikach, opactwo cystersów w Sulejowie oraz klasztor dominikanów w Gidlach.

Bardzo cenne są także inne budowle sakralne z jednej strony wielkie kościoły murowane np. katedra Wniebowzięcia NMP w Łowiczu, a z drugiej liczne kościoły drewniane, zwłaszcza te w okolicy Wielunia, o charakterystycznej architekturze m.in. w Popowicach i Grębieniu. (Więcej można odnaleźć na stronie poświęconej turystyce na ziemi wieluńskiej).

popowice_kosciol.jpg

Kościół w Popowicach

Perły w województwie trafiły się także wśród pałaców i dworów. Najwspanialszy chyba w województwie pałac znajduje się w Nieborowie. Zbudowany w XVII w. pałac użytkowany był m.in. przez Radziwiłłów, którzy odcisnęli największe piętno na samej budowli, ale także na rozwoju okolicy. Na powstanie kolejnej perły województwa wpływ miała właśnie Helena Radziwiłłowa, która w XVIII w. stworzyła inną perłę Park sentymentalny w Arkadii. Wspaniały przykład klasycystycznego założenia parkowego, nawiązującego do antyku. Ważnym i pięknym pałacem jest też założenie w Walewicach, związane z romantyczną historią miłości Napoleona Bonaparte z polską szlachcianką Marią Walewską. Dziś znajduje się tam wspaniała stadnina koni o wielkiej sławie.

Arkadia, Park romantyczny, akwedukt.

Arkadia. Park romantyczny

Unikatowym dworem jest budowla w Ożarowie, gdyż powstała w XVIII w. rezydencja szlachecka zbudowana jest z drewna modrzewiowego. W jej wnętrzach znajduje się Muzeum Wnętrz Dworskich. Inne wspaniałe dwory i pałace znajdują się w Sokolnikach, Ujeździe, Bratoszewicach i Tubądzinie.

W województwie znajdują się także trzy zamki, które koniecznie należy zobaczyć. Zamek w Łęczycy, mający miano królewskiego, został założony przez króla Kazimierza Wielkiego. Można w nim dzisiaj oglądać Muzeum Regionalne, a w nim wystawę sztuki ludowej poświęconą diable Borucie. Inne zamki wart obejrzenia, to: obiekt w Oporowie, założony w XV w. na wyspie otoczonej fosą oraz w Uniejowie, z czasem przebudowany na renesansową rezydencję.

Na terenie województwa znajduje się także wiele zabytków techniki. Za najcenniejsze z nich można uznać młyny nad Grabią m.in. w Ldzaniu-Talarze i Woli Marzeńskiej. A także wiatraki m.in. jeden z najlepiej zachowanych w Kocilewie. Warto także zobaczyć odremontowany ostatnio dworzec kolejowy w Skierniewicach, będący wspaniałym przykładem dworca „cesarskiego” oraz pozostałości po II wojnie światowej, czyli bunkry w Konewce.

Wola Marzeńska. Młyn wodno-elektryczny w Woli Marzeńskiej

Wola Marzeńska. Młyn wodno-elektroczny

Tym samym odwiedzając województwo łódzkie, każdy ze zwiedzających może odnaleźć wartościowe obiekty ze sfery jego zainteresowań.

Łódzka przyroda i krajobrazy

Na terenie regionu łódzkiego funkcjonują prawie wszystkie określone polskim prawem formy ochrony przyrody. Zajmują one 19,8% terenu województwa. Nie istnieje park narodowy, lecz w łódzkim znajduje się enklawa Kampinoskiego Parku Narodowego w postaci Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Na terenie województwa znajduje się 7 parków krajobrazowych: Bolimowski, Przedborski, Załęczański, Międzyrzecza Warty i Widawki, Sulejowski, Wzniesień Łódzkich, Spalski. Łódzki Szlak Konny przebiega przez obszar wszystkich parków krajobrazowych co znacznie podnosi jego atrakcyjność turystyczną.

Strońsko. Park podworski.

Strońsko. Park podworski

 

W województwie łódzkim znajduje się 89 rezerwatów przyrody, także 16 obszarów chronionego krajobrazu, ponad 2500 pomników przyrody (w zdecydowanej większości przyrody ożywionej – drzewa, aleje i grupy drzew), 4 stanowiska dokumentacyjne, ok. 743 użytków ekologicznych i 31 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.