Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Aktywnie na Ziemi Wieluńskiej

Ziemia Wieluńska stwarza doskonałe warunki do uprawiania turystyki aktywnej. To raj dla rowerzystów, kajakarzy, a zimą doskonałe miejsce na biegówki... i nie tylko. Także wędkarze i myśliwi mają dużą szansę na wspaniałą przygodę.

Opis

Interaktywne mapy cyfrowe Portalu Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej udostępniają ponad 700 kart informacyjnych o zabytkach, atrakcjach kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych, a także dotyczących różnorodnej bazy noclegowo-gastronomicznej i sportowej. Karty te są wzbogacone o galerie zdjęć, wśród których szczególną wartość poznawczą mają unikatowe zdjęcia lotnicze wykonane z niskiej wysokości inwentaryzujące ponad 900 km szlaków rowerowych, pieszych, konnych, wodnych i samochodowych. Wypoczynek na tych szlakach to nie tylko możliwość aktywnego wypoczynku w każdej kategorii wiekowej, ale również okazja do poznania największych atrakcji przyrodniczych obszaru, jak również kulturowych, unikatowych w skali Polski, drewnianych dworów i zabytków sakralnych pochodzących z XVI w.

Dla miłośników kajakarstwa oznakowano ponad 70-kilometrowy szlak wodny na Warcie, prezentujący najpiękniejsze przełomowe odcinki rzeki (w powiecie ok. 50 km).

Wyprawa turystów po Warcie.

Urozmaicona rzeźba terenu, duże obszary leśne oraz malowniczy nadwarciański krajobraz stanowią nie lada atrakcję dla rowerzystów. Z myślą o nich przygotowano ponad 340 km szlaków rowerowych, przebiegających przez teren Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

Turysta rowerowy na szlaku turystycznym.

Z kolei dla amatorów turystyki konnej przygotowano najdłuższy w województwie łódzkim, ponad 110-kilometrowy, Szlak Konny Jury Wieluńskiej z Rychłowic aż pod Częstochowę (w powiecie ok. 25 km). Należy pamiętać, że Ziemię Wieluńską oplata ponad 200 km odcinków pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego, najdłuższego tego typu szlaku w Europie, którego łączna długość wynosi 1817 km.

Turysta konny.

Tereny leśne i liczne wzniesienia stanowią idealne obszary do uprawiania nordic walking, a zimą – narciarstwa biegowego.

I Mistrzostwa Regionu Wieluńskiego w nordic walking.

Nasza oferta to również propozycja dla wędkarzy, którzy szukają dogodnych łowisk na Warcie. Zróżnicowany rybostan, a dodatkowo niezwykle malowniczy odcinek rzeki Warty doceniło już wielu miłośników wędkowania.

Z wędkarskiego punktu widzenia Warta stanowi najatrakcyjniejsze łowisko na terenie powiatu wieluńskiego. Malowniczość położenia, bogactwo przyrody i zróżnicowany rybostan sprawiają, iż ten odcinek rzeki jest chętnie odwiedzany przez wielu wędkarzy. Na Załęczńskim Łuku Warty dominują gatunki charakterystyczne dla górnego biegu rzeki – jaź i kleń. Rybostan uzupełniają: płoć, leszcz, karp, jelec, ukleja, kiełb, okoń, szczupak, sandacz oraz sum (zdarza się sporadycznie). Warta regularnie zarybiana jest brzaną, certą i świnką, co sprawia, że możemy liczyć na dobre połowy tych gatunków.

Wędkarz

Miłośnikom spacerów połączonych ze zbieraniem grzybów oraz innych owoców leśnych, Ziemia Wieluńska proponuje obszary, które hojnie dzielą się swoimi skarbami. Efektywne zbieractwo bez trudu możemy połączyć z oglądaniem krajobrazów rzadkiej urody i dzikiej przyrody.

Ziemię Wieluńską można podzwiać również z lotu ptaka. Doskonałe warunki dla paralotniarzy stwarza grodzisko w Konopnicy.

Załęczański Park Krajobrazowy.

Gościnne gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki wypoczynkowe nad Wartą pozwalają odpocząć z dala od zgiełku cywilizacji. Oferują regionalną kuchnię oraz wypożyczalnie sprzętu niezbędnego do uprawiania turystyki aktywnej na rowerze, konno lub na szlakach wodnych.

Kamion. Ranczo Za Mostem”

Aktywny turysta może uczestniczyć w imprezach plenerowych wskrzeszających stare legendy oraz prezentujących inscenizacje w historycznych miejscach.

Konni wojowie rozpoczynają Święto Bursztynu

Co roku zapraszamy na Europejskie Święto Bursztynu, które dostarcza niezwykłych wrażeń podczas inscenizacji na terenie średniowiecznego grodziska w Konopnicy oraz pod murami obronnymi Wielunia.

Konopnica. IV Europejskie Święto Bursztynu - Grupa to nie tylko wojowie.

Imprezy organizowane przez wieluńskie gminy i stowarzyszenia to nie tylko wesoła zabawa, lecz również możliwość skosztowania regionalnej kuchni oraz przedniej busztynowej nalewki.

III Europejskie Święto Bursztynu.

Poniżej znajduje się prezentacja przedstawiająca walory przyrodnicze i kulturowe Ziemi Wieluńskiej.