Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Turystyka wspinaczkowa

Wspinanie jest instynktowne. Dlatego nie dziwi wcale, że wciąż chcemy, mimo iż życie nie zmusza nas do tego rodzaju aktywności, próbować swoich sił także na drogach wspinaczkowych.

Opis

Wspinanie jest instynktowne. Dlatego nie dziwi wcale, że wciąż chcemy, mimo iż życie nie zmusza nas do tego rodzaju aktywności, próbować swoich sił także na drogach wspinaczkowych.
Człowiek od swych początków eksplorując sobie podległą przestrzeń niejednokrotnie musiał się wspiąć. Na górę, drzewo, głaz. Naszym prehistorycznym przodkom jaskinie zapewniały bezpieczne schronienie, do których musieli się dostać, „wdrapać”. Wspinanie jest instynktowne.

Nie będziemy tu jednak pisać o tak odległych czasach. Zaprosimy Cię, Drogi Turysto, do aktywności wspinaczkowej, jaką możesz rozpocząć w każdej chwili, niemal samodzielnie.

Niemal samodzielnie, bowiem by stawiać pierwsze wspinaczkowe kroki trzeba mieć kogoś, kto podpowie jak zacząć i jak to robić bezpiecznie.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Rzędkowice. Jura Krakowsko-Częstochowska

Nim wybierzesz się na wyprawę w Jurę, Sokoliki czy Hejszowinę, polecamy najpierw spróbować czegoś prostego i w pobliżu miejsca zamieszkania. Sztuczne ścianki wspinaczkowe i lokalne kluby wspinaczkowe dają możliwość sprawdzenia się, ale także odbycia pierwszych podstawowych kursów. W ten sposób będziemy przygotowani do bezpiecznego wspinania. Tam też jest szansa na nowe znajomości wśród wspinaczy, które pozwolą nam znaleźć partnera wspinaczkowego i grupą wyjechać w teren.

Jeśli masz rodzinę, bez obawy możesz zabrać swojego malucha na sztuczną sciankę bądź do parku linowego. Kto wie, może oboje zarazicie się chęcią wspinania.

Łódź, Manufaktura. Dzień Dziecka na sztucznej ściance wspinaczkowej

Łódź. Dzień Dziecka w Maufakturze. Sztuczna ścianka wspinaczkowa Chorągwi Łódzkiej ZHP

Wspinanie nie jest drogie. Zarówno tereny wspinaczkowe, jak i podstawowy sprzęt, jaki powinien posiadać wspinacz to stosunkowo niewielkie wydatki. Wiele z elementów „szpeju”, czyli wyposażenia, jakie należy wziąć ze sobą w skały, można wypożyczyć. Zaś gdy podczas kursów i treningów wspinaczkowych na sztucznej ściance poznasz grono wspinaczy, zapewne nie zabraknie dla Ciebie miejsca w aucie by wspólnie wybrać się w skały.

Będąc przygotowanym do bezpiecznego wspinania, posiadając niezbędna wiedzę, zgromadzony sprzęt i partnera wspinaczkowego, możemy wybrać miejsce wspinania „w żywej skale”. Bez względu na to, czy wybierzemy skałę wapienną (Jura Krakowsko-Częstochowska), granitową (Rudawy Janowickie), piaskowe (Góry Stołowe, zwane „Hejszowiną”), czy granitowe (Tatry) zapewne doznasz przyjemnej odmiany od wspinania w mieście, na sztucznej ścianie. Zupełnie inaczej podejmuje się wyzwania w przyjemnych okolicznościach przyrody, czy mając w tle miejsca historyczne (jak zamek w Mirowie).

Najbardziej popularnym miejscem wspinaczkowym w Polsce jest Jura Krakowsko-Częstochowska, szczególnie Podlesice. Są one nieznacznie oddalone od pobliskich Rzędkowic (gdzie można przejść spacerem) czy Mirowa. Nie brakuje tu dróg wspinaczkowych o zróżnicowanej wycenie (rożnym stopniu trudności). Każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie miejscowości, szczególnie w sezonie letnim, są przygotowane na przyjęcie turystów wspinaczkowych w gospodarstwach agroturystycznych czy też na polach namiotowych.

Jura Krakowsko-Częstochowska. Mirów

Jura Krakowsko-Częstochowska. Mirów

Niewykluczone, Drogi Turysto, że ta aktywność przypadnie Ci do gustu na tyle, że planując zupełnie inną podróż, której trasa będzie przebiegała w pobliżu miejsc wspinaczkowych, wrzucisz do auta „szpej” wspinaczkowy i zrobisz aktywny przystanek w podróży. W naszej redakcji mamy już takie „przypadki” i dlatego świetnie Cię zrozumiemy.

Jura Krakowsko-Częstochowska. Wspinacze

Jura Krakowsko-Częstochowska. Wspiananie „na wędkę”

Bez względu na poziom Twojego wspinania, czy to pierwsze kroki, czy już 18 rok wspinania masz za sobą, zachęcamy Cię, byś się pochwalił. Pokazał nam zdjęcia z wypraw, z dróg trudnych jak i łatwych. Chcemy także, byś pokazał nam też w jakich okolicznościach przyrody zmagałeś się z trudnościami wybranej drogi wspinaczkowej. Niech Twoja przygoda stanie się inspiracją dla innych. Napisz do redakcji portalu „map4U” i prześlij nam swoje zdjęcia.