Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Co inspiruje turystę?

Nasza cywilizacja XXI wieku, poza wieloma osiągnięciami ułatwiającymi codzienne życie, coraz bardziej obniża ogólną sprawność fizyczną i ruchową jej twórców. Jak zatem osiągnąć antyczną harmonię miedzy ciałem a duszą? Gdzie są korzenie aktywnej turystyki?

Opis

Portal jest przeznaczony dla osób szukających różnych inspiracji oraz mających bardzo odmienne preferencje podczas planowania tras wycieczek lub pobytu na wczasach.

Wybór w narzędziach wyszukiwania tzw. AKTYWNOŚCI może w istotny sposób przyspieszyć i ułatwić odnalezienie wycieczek, szlaków turystycznych, obiektów atrakcji oraz wpisów w kalendarium wydarzeń adekwatnych do preferencji danego turysty.

Zapoznaj się z opisem wymienionych aktywności, a z pewnością ułatwisz sobie zbudowanie własnego profilu użytkownika, który uprości korzystanie ze zgromadzonych w portalu zasobów. Ponadto pomoże odpowiedzieć na pytania:

  • jakę formy turystyki preferujesz?
  • jak najkorzystniej możesz spędzić wolny czas?
  • jaki kierunek czy trend w turystyce jest Twoją inspiracją?

Artykuły opisujące aktywności zgrupowaliśmy w działy, odpowiadające głównym trendom w dzisiejszej turystyce:

  • Aktywnie, Turysto aktywny! – dla kochających wysiłek własnych mięśni,
  • Zwiedzaj z kulturą  (imprezy, zabytki, technika, przyroda) – dla realizujących różne cele poznawczo-dydaktyczne,
  • Wypocznij, rozerwij się, zrób zakupy – dla „leniuchów″, uprawiających turystykę rodzinną, seniorów i biznesmenów.

Wybór właściwych zasobów i treści związanych z konkretną aktywnością odbywa się dzięki algorytmom systemu, które wynikają z rzetelnych i aktualnych badań statystycznych.

Skorzystaj z narzędzi „Aktywności″

Podczas wyszukiwania można jednocześnie wybrać 3 z niżej wymienionych klasyfikacji aktywności:

  1. Motoryzacyjna – miłośnicy wycieczek objazdowych i motoryzacji.
  2. Rowerowa – miłośnicy jazdy na dwóch kółkach.
  3. Piesza – miłośnicy rekreacji w formie pieszych wędrówek.
  4. Wodna – miłośnicy spędzania czasu nad wodą.
  5. Wędkarska – miłośnicy przebywana na łonie przyrody, uprawiający wędkarstwo
  6. Konna – miłośnicy jeździectwa i rekreacji konnej.
  7. Górska – miłośnicy spędzania czasu w górach.
  8. Zimowa – miłośnicy każdej formy rekreacji w okresie zimy.
  9. Sportowa – miłośnicy sportu i uczestniczący w imprezach sportowych.
  10. Kulturalna – miłośnicy wydarzeń i imprez kulturalnych.
  11. Historyczna – miłośnicy dziejów i zabytków.
  12. Rekonstrukcyjna – miłośnicy imprez odtwarzających historię.
  13. Pielgrzymkowa – pielgrzymujący i szukający przeżyć duchowych.
  14. Techniczno-cywilizacyjna – miłośnicy zabytków techniki i nowoczesnych rozwiązań cywilizacyjnych.
  15. Folklorystyczna – miłośnicy kultury ludowej i wydarzeń ukazujących folklor.
  16. Kulinarna – miłośnicy dobrej i ciekawej kuchni.
  17. Przyrodnicza – oglądający faunę i florę w naturze.
  18. Wypoczynkowa – miłośnicy wypoczynku bez pośpiechu.
  19. Rodzinna – dzieci oraz towarzyszący im rodzice.
  20. Uzdrowiskowa, SPA – miłośnicy zdrowia i urody.
  21. Seniorzy – mający dużo czasu, lubiący spacery i nie wyczynowy wypoczynek
  22. Rozrywkowa – miłośnicy dobrej oraz ciekawej zabawy i rozrywki.
  23. Biznesowa – menadżerowie, handlowcy, organizatorzy i uczestnicy konferencji.
  24. Zakupowa – lubiący atmosferę obiektów handlowych i usługowych.
Jak zatem osiągnąć antyczną harmonię miedzy ciałem a duszą?

W zasadzie wszystko mamy dzisiaj dostępne na wyciągnięcie ręki klikając w klawisze komputera, przed którym nasze dzieci spędzają godziny unikając zajęć fizycznych.
Samochód zbyt często zastępuje nawet krótkie wyprawy do sklepu, czy też do pobliskiego lasu, bo to wygodniejsze od angażowania do wysiłku nóg. Dlaczego powszechniej kochamy narciarstwo alpejskie (zjazdowe) od biegowych dyscyplin tak bardzo szanowanych przez Skandynawię?

Siedzący tryb życia i różnego rodzaju uzależnienia, w tym m.in. od Internetu, telewizji, czy też samochodu, czynią z rodzaju ludzkiego nie tylko istoty bardzo już odległe od greckiego, antycznego ideału wychowania kalokagathos, czyli harmonii miedzy ciałem a duszą, ale także coraz mniej związane ze swym naturalnym środowiskiem.

Czy uprawianie turystyki aktywnej może dać taką szansę?

Żeby z przekonaniem odpowiedzieć „TAK” – warto przeprowadzić niedługą analizę, która mogłaby wskazać Twoje korzenie aktywnej turystyki oraz zidentyfikować Twoje pragnienia i oczekiwania związane z turystyką i rekreacją.

Rajd inauguracyjny. Pogoń za lisem. Turyści podczas spływu kajakowego Zawody I Mistrzostw Regionu Wieluńskiego Nordic Walking w Gaszynie.

Dlaczego jest to ważne i warte przemyśleń?

Pewnie dlatego, że zrozumienie naszej historii, tradycji oraz istoty środowiska, które kształtowało naszych przodków, może pomóc nam samym w zrozumieniu naszych motywów działania oraz źródeł pochodzenia naszych pozytywnych emocji.

Warto chyba w tym miejscu przypomnieć, że nasi odlegli o tysiące lat przodkowie przemierzali pieszo całe kontynenty pchani ciekawością, dociekając co znajduje się poza dostępnym dla nich horyzontem. W tych oto pradziejowych wędrówkach możemy doszukiwać się początków późniejszego ruchu turystycznego.

Wędrówki ludów to domena nie tylko słowiańska. Stąd pewność, że inne nacje mają również zacięcie i dusze turystów aktywnych. Pewnie dlatego turystyka jako dziedzina gospodarki i przedsiębiorczości, tak łatwo święci sukcesy w różnych miejscach na naszej planecie.

Ogrodzieniec. Ruiny zamku Kielce. Widok na Pałac Biskupi od strony ogrodu Kraków. Elewacje kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pwała, oraz kościoła pw. św. Andrzeja przy ulicy Grodzkiej

Co może inspirować turystę?

Dzisiaj ciekawość możemy zaspokoić m.in. przez Internet, ale nic nie zastąpi naturalnego kontaktu z przyrodą, która jest niezbędna dla naszej psycho-fizycznej kondycji. Połączmy wędrówki wśród pięknych krajobrazów ze zwiedzaniem ciekawych zabytków. Uzyskajmy efekt w postaci wysiłku fizycznego na turystycznym szlaku, połączone być może ze wzruszeniem jakie daje przebywanie w miejscu, które kształtowało kulturę naszych przodków. Dla wielu turystyka aktywna o podłożu kulturowym może być uznana za ideał.

Należy przypomnieć w tym miejscu, że z pewnością wiele jego dyscyplin sportowych to spadek po starych kulturach i cywilizacjach. Wydarzenia sportowe to emocje w wielu przypadkach nie mające porównań i konkurencji. Turnieje i mecze to cele nie jednej wędrówki aktywnego turysty.

Pamiętając o tym, że turystyka to również zwykły biznes, a zatem obowiązują: konkurencja i reguły gry rynkowej. Dlatego stale zwiększa się presja na wymyślanie produktów turystycznych unikatowych w skali krajowej, a przy dzisiejszych trendach globalizacyjnych, najlepiej mających rangę międzynarodową.

Karkonowski Park Narodowy. Schronisko Samotnia w Kotle Małego Stawu Bieszczadzki Park Narodowy. Połoniny na szczytach Bieszczad Przyroda. Drzewa.

Co zatem polecamy?

Mając powyższe rozważania to na uwadze, jak również różnorakie zagrożenia cywilizacyjne, warto popularyzować dobre przykłady produktów oraz regiony naprawdę przyjazne turystom aktywnym.

Lokalne produkty turystyczne też mogą być tworzone z rozmachem.

Za pozytywny przykład projektu lokalnego można uważać pomysły, które na ziemi wieluńskiej realizuje konsorcjum władz samorządowych oraz instytucji pozarządowych. Duchowy prym w tym towarzystwie wiedzie Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy, proponując swoiste antidotum pod hasłem: Wypoczywaj aktywnie na Bursztynowym Szlaku! Ten starożytny szlak handlowy, który łączył niegdyś północny Adriatyk z Bałtykiem przez wiele stuleci, jest obecnie reaktywowany i dostępny na całej długości od starożytnej Aquilei we Włoszech po Zatokę Gdańską i Półwysep Sambijski. To w sumie ponad 2000 tysiące kilometrów z niezwykłymi atrakcjami kulturowo-przyrodniczo-krajoznawczymi dla wszystkich rodzajów turystyki, dla ludzi odważnych, ciekawych świata, szukających przygód, czy też sprawdzenia siebie. Polecamy uwadze adres www.turystyka.wielun.pl .

Należy współpracować w przedsięwzięciach turystycznych.

Wspomniane Stowarzyszenie przygotowując obszerną, atrakcyjną i nowatorską ofertę turystyczną dla łódzkiego odcinka szlaku bursztynowego powiązało projekt z innym łódzkim przedsięwzięciem, mającym szansę na wykreowanie produktu turystycznego ponadregionalnego. Mianowicie najdłuższy w Europie (1817 km) Łódzki Szlak Konny, to produkt innowacyjny również w kontekście zastosowanych technologii informacyjno nawigacyjnych. Wytycznie tak długiego szlaku konnego, wskazało w Polsce centralnej obszar-pasmo do zagospodarowania dla wszelkich form turystyki aktywnej – dla poruszających się: samochodem, rowerem, kajakiem, koniem, motolotnią, a także preferujących nordic walking. Polecamy uwadze adres www.wsiodle.lodzkie.pl .

Ziemia wieluńska i województwo łódzkie, z racji swego bogatego dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz bogactwa krajobrazowo-przyrodniczego, zaskoczą pozytywnie niejednego wytrawnego turystę, a początkującym turystom uświadomią znaczenie znanego powiedzenia: „cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”.

II Europejskie Święto Bursztynu Konni wojowie rozpoczynają Święto Bursztynu Konopnica. Europejskie Święto Bursztynu to także pokaz prastarych obyczajów życia mieszkańców tamtych lat.

Gdzie szukać inspiracji?

Fundacja Informatyki i Zarządzania, będąca partnerem Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy w projekcie wieluńskim, realizuje jako lider partnerski projekt tworzący dla całego województwa śląskiego regionalny system informacji kulturalnej, a dla województwa dolnośląskiego system informacji turystycznej. Jednocześnie fundacja świadczy helpdesk w ramach wsparcie technicznego dla punktów informacji Łódzkiego Szlaku Konnego.

Fundacja mając wspomniane doświadczenia, dlatego z tak wielką pasją lansuje na stronach „map4U” europejskie szlaki kulturowe: Szlak Romański, Szlak Cystersów, Szlak Bursztynowy.

Uzasadnienie inspiracji europejskimi szlakami kulturowymi jest przede wszystkim praktyczne. Wzdłuż ich przebiegu, kształtowanego przez setki lat, dzisiaj położone są podstawowe trasy komunikacji samochodowej, zaś liczba atrakcji jest wręcz imponująca. Również obiekty bazy turystycznej są liczne oraz mają niezły standard usług.

A technika i technologie informacyjno-komunikacyjne nawigacji GPS, też z pewnością są do wykorzystania, a nawet można stwierdzić, że zapewniają komfort i bezpieczeństwo turysty aktywnego w podróży, zarówno na drogach samochodowych jak i szlakch turystycznych w terenie.