Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Aktywnie, Turysto Aktywny!

Strona poświęcona jest miłośnikom wypoczynku opartego o ruch i wysiłek mięśni oraz związanemu często z podziwianiem pięknych krajobrazów. Omawiane są aktywności takie jak: rowerowa, piesza, wodna, wędkarska, konna, górska, zimowa, sportowa.

Opis

Człowiek jest istotą wolnych przestrzeni. Jego naturą jest badanie granic, zarówno swoich jak i otaczającej go rzeczywistości.

Na co dzień w zbroi garniturów, w mundurze garsonki, w wolnych chwilach chce móc wrócić na łono natury. Ogień mamy na zawołanie, woda ujarzmiona w kranie, ziemia i powietrze okiełznane przez ludzką ekspansywność. Jednak w każdym z nas drzemie pierwiastek eksploratora, który budzi się z chwilą uwolnienia z gorsetu codzienności.

W portalu „map4U” znajdziesz inspirację do tego, by samodzielnie podążyć za chęcią eksploracji przestrzeni. Tu też, jeśli tylko zechcesz, możesz pokazać użytkownikom serwisu, co już jest na Twojej liście wyjątkowych aktywności bądź aktywności w wyjątkowych miejscach.
Polska to tereny dla rowerzystów, kajakarzy, koniarzy, offroad'owców, wielbicieli gór i wody. Zimą Polska raczy nas stokami dla narciarzy i snowboardowców oraz miejscami dla wielbicieli biegówek. Także wędkarze i myśliwi mogą przeżyć wspaniałą przygodę.

Wirtualne spacery w 3D

Smerek (1222 mnpm) ma dwa wierzchołki. Oddzielone są trawiastym obniżeniem. Szczyt południowy (niższy) jest udostępniony turystycznie, żelazny krzyż upamiętnia śmierć turysty rażonego piorunem w 1978 r. Szczyt północny jest oddalony o kilkadziesiąt metrów.Jest jedną z największych jednostek pływających o napędzie żaglowym na polskich wodach śródlądowych. Jest dwumasztowym żaglowcem otaklowanym jako brygantyna.
Droga na Smerek z przełęczy OrłowiczaGiżycko-Kisajno - Biegnąca po falach

W dziale zebrane są strony poświęcone miłośnikom wypoczynku opartego o ruch i wysiłek mięśni oraz związanemu często z podziwianiem pięknych krajobrazów. Omawiane są niżej wymienione aktywności.

  • Rowerowa – miłośnicy jazdy na dwóch kółkach.
  • Piesza – miłośnicy rekreacji w formie pieszych wędrówek.
  • Wodna – miłośnicy spędzania czasu nad wodą.
  • Wędkarska – miłośnicy przebywana na łonie przyrody, uprawiający wędkarstwo
  • Konna – miłośnicy jeździectwa i rekreacji konnej.
  • Górska – miłośnicy spędzania czasu w górach.
  • Zimowa – miłośnicy każdej formy rekreacji w okresie zimy.
  • Sportowa – miłośnicy sportu i uczestniczący w imprezach sportowych.

Interaktywne mapy cyfrowe portalu „map4U” udostępniają kilka tysięcy kart informacyjnych o zabytkach, atrakcjach kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych, a także dotyczących różnorodnej bazy noclegowo-gastronomicznej i sportowej. Karty te są wzbogacone o galerie zdjęć, wśród których szczególną wartość poznawczą mają unikatowe zdjęcia lotnicze wykonane z niskiej wysokości inwentaryzujące szlaki rowerowe, piesze, konne, wodne i samochodowe. Wypoczynek na tych szlakach to nie tylko możliwość aktywnego wypoczynku, ale okazja do poznania największych atrakcji przyrodniczych Polski, jak również atrakcji kulturowych, unikatowych w skali Europy.

Zdjęcia lotnicze dają Ci także wyjątkową zdolność oceniania odległości pensjonatu lub gospodarstwa agroturystycznego (w którym zarezerowałeś poprzez e-usługi nocleg) od pobliskich aktrackcji. To szczególnie cenne, gdy będziesz planował, czy na grzyby wybrać się pieszo czy na rowerze, albo też czy warto wykąpać się w pobliskim stawie, czy też jest on zbyt oddalony lub po prostu mały.

Spływ kajakiem do morza

Dla miłośników kajakarstwa w centrum Polski oznakowano ponad 70-kilometrowy szlak wodny na Warcie, prezentujący najpiękniejsze przełomowe odcinki rzeki. Ale kajakarzy przyjmie także Bzura, Drwęca i wiele innych rzek. Wystarczy określić swoje siły i znaleźć spływ na miarę swoich sił.

Powszechnie znane, jako mekka żeglarzy, są Mazury, ale nie zapominajmy o możliwości postawienia żagli na Solinie w Bieszczadach, czy na Zatoce Gdańskiej.

 

Jura Krakowsko-Częstochowska. Wspinanie „z dołem”Na amatorów wspinania czeka wiele zakątków Polski, każdy znajdzie drogi na miarę swoich możliwości. Pierwsze kroki warto stawiać w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie nie brak wyjątkowych połączeń miejsc wspinaczkowych z zabytkami, czego przykładem może być np. Mirów i ruiny zamku graniczące ze skałkami wspinaczkowymi. Ale Jura to nie wszystko. Można wspinać się także w Rudawach Janowickich, w Górach Stołowych czy Tatrach.
Wspomniana Jura to także doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek na rowerze. Atrakcją dla rowerzystów może być także Polska centralna. Zaskoczy Cię urozmaicona rzeźba terenu, duże obszary leśne oraz malowniczy nadwarciański krajobraz. Tutaj przygotowano ponad 340 km. szlaków rowerowych, przebiegających przez teren Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

Z kolei dla amatorów turystyki konnej w Polsce centralnej przygotowano najdłuższy w Europie (jego łączna długość wynosi ponad 2000 km.) Łódzki Szlak Konny. W całej Polsce znajdziesz stadniny i stajnie, gdzie przed wyruszeniem na szlak, sprawdzisz, czy to własnie aktywność dla Ciebie.

Dla eksploratorów przestworzy wiele lotnisk, przy których istnieją aerokluby, daje możliwość spróbowania swoich sił podczas skoku ze spadochronem. Wiele miejsc w Polsce daje także szanse na złapanie wiatru w lotnie, czy też skrzydło. Polskie wybrzeże oferuje tereny i aurę sprzyjającą kitesurfingowi, to aktywność dla chcących połaczyć dwa żywioły, mianowicie wodę i wiatr.

Wirtualne spacery w 3D

Polska to ocean możliwości dla turysty aktywnego. Wystarczy chcieć!

Determinacją do aktywności częstokroć bywa dla turysty specyficzna okoliczność przyrody, pora roku, możliwości i umiejętności osobiste. Czasem wystarczy po prostu zewnętrzny impuls. Komunikat, że warto spróbować. Polecenia przyjaciela. Niech „map4U” będzie dla Ciebie takim przyjacielem! 

Redakcja „map4U” na bieżąco rozbudowuje portal o nowe treści. Codziennie szukamy dla Ciebie nowych źródeł wyzwań i inspiracji. Nie zdziw się zatem, że dziś nie znajdziesz tu jeszcze wszystkiego, o czym turysta mógłby zamarzyć. Jednak jeśli brakuje tu Twojej pasji, Twojej inspiracji, napisz do redakcji. Z radością umieścimy Twój materiał w serwisie. Bo „map4U” to także Twój dziennik podróży, jeśli tylko zechcesz przesłać nam swoją opowieść wraz ze zdjęciami.