Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

W górach

Aktywność górska charakterystyczna jest dla wszystkich ceniących wędrówki i rekreację wśród górskich krajobrazów. Rejony górskie oferują także możliwość wspinaczki skałkowej, zaś zimą narciarstwa zjazdowego.

Opis

Aktywność górskamiłośnicy spędzania czasu w górach.

Góry od lat budziły podziw, zdawały się niedostępne, wokół nich powstawały legendy i opowieści o zbójnikach i duchach gór. Człowiekowi zdawało się, że są niedostępne. Dopiero właściwie XIX w. przyniósł pierwsze wyprawy w góry wysokie i pozwolił ludziom zacząć podziwiać je z nowej perspektywy. Góry stały się miłością niejednego turysty, właśnie dla tych, którzy góry kochają powstała aktywność górska.

Góry dają wiele możliwości spędzania czasu. Podstawową aktywnością są piesze wędrówki, ale i one mogą być bardzo rożne, wszystko zależy od tego jaki rejon wybierzemy, czy będziemy zmagać się z Tatrami i Karkonoszami, czy może Górami Sowimi, czy na plecach będziemy nosić cały swój wędrówkowy dobytek, czy może codziennie będziemy wyruszać z tego samego miejsca, czy idziemy sami, czy może z rajdową ekipą.

Kolejnym urozmaiceniem jest przecież pogoda, ten sam szlak, w każdej porze roku prezentuje się inaczej. Ponadto góry to także kilka innych dyscyplin (pomijając sporty zimowe, dla których przeznaczyliśmy oddzielną aktywność). Góry to speleologia, wspinaczka wysokogórska i skałkowa, jazda rowerowa, biegi wyczynowe i zapewne wiele innych.

Smerek (1222 mnpm) ma dwa wierzchołki. Oddzielone są trawiastym obniżeniem. Szczyt południowy (niższy) jest udostępniony turystycznie, żelazny krzyż upamiętnia śmierć turysty rażonego piorunem w 1978 r. Szczyt północny jest oddalony o kilkadziesiąt metrów.

Wirtualny spacer w 3D

Droga na Smerek z przełęczy Orłowicza

Smerek (1222 mnpm) ma dwa wierzchołki. Oddzielone są trawiastym obniżeniem. Szczyt południowy (niższy) jest udostępniony turystycznie, żelazny krzyż upamiętnia śmierć turysty rażonego piorunem w 1978 r. Szczyt północny jest oddalony o kilkadziesiąt metrów.

Turyści preferujący omawianą aktywność mogą na map4u wyszukać ciekawe informacje przede wszystkim korzystając z kategorii:

  • Wycieczki, szlaki,
    • Wycieczki,
    • Szlaki turystyczne piesze,
  • Przyroda i krajobrazy / Góry, jaskinie, wąwozy, doliny
    • Góry, pasma górskie,
    • Szczyty,
    • Przełęcze,
    • Hale, połoniny,
    • Wzgórza, wzniesienia,
    • Skały, ostańce,
    • Jaskinie, groty,
    • Wąwozy, jary,
    • Doliny,
  • Sport i rekreacja,
    • Wyciągi narciarskie,
    • Ośrodki narciarskie.

Ponadto podczas planowania podróży można poszukać ciekawych informacji urozmaicających wycieczkę w kategoriach: Zabytki i kultura, Przyroda i krajobrazy (pozostałe kategorie), Noclegi i gastronomia (w tym schroniska turystyczne). Korzystając z tych informacji zaplanujemy naszą wycieczkę przez tereny atrakcyjne pod względem kulturowym i przyrodniczym, a także bez problemu znajdziemy miejsce na obiad lub nocleg podczas wyprawy.

BdPN. Szlak Wetlina - Smerk Każde z pasm górskich jest zupełnie inne i skierowane do innego typu turysty. W zależności czy interesują nas ostre trasy skaliste, łagodne spacery z rozległymi widokami, czy chcemy uciec od cywilizacji czy wybrać się na krótki spacer mamy do szeroką ofertę.

Tatry to najbardziej popularne wśród turystów góry. Najwyższe góry w Polsce posiadają wiele wyznaczonych szlaków turystycznych i rozbudowaną infrastrukturę noclegowo-gastronomiczną. Na pewno nie jest to region dla osób, które pragną w górach zaznać spokoju i kontaktu z naturą, doskonale nadają się jednak dla miłośników gór wysokich. W dolinach pomiędzy kolejnymi szczytami znajdują się największe w Polsce górskie stawy. Turysta odwiedzający Tatry może udać się w takie miejsca jak:

  • Dolina Pięciu Stawów,
  • najwyższy polski szczyt Rysy (2449 m. n.p.m.),
  • ciekawe górskie doliny: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Białego, Dolina Jaworzynki.

Bieszczady stanowią zupełnie przeciwieństwo Tatr. Wyruszając na wycieczkę po bieszczadzkich szlakach możemy liczyć na ciszę i spokój z dala od cywilizacji. Odwiedzając Bieszczady warto zwiedzić po drodze liczne drewniane cerkwie, o których można przeczytać na map4U w kategorii zabytki i kultura – obiekty sakralne.

Sudety polecamy miłośnikom ciekawych form skalnych, wodospadów, źrodełek itp. Wyznaczone w labiryntach skalnych szlaki dostarczą każdemu turyście wielu wrażeń. Pomiędzy kolejnymi szczytami można zejść do jednej z wielu miejscowości uzdrowiskowych. Odwiedzając Sudety warto:

  • obejrzeć piękne wodospady, jak Wodospad Szklarki czy Wodospad Kamieńczyka,
  • ciekawe formacje skalne np. Błędne Skały, Masyw Śnieżnika.

Beskidy są niezwykle popularne wśród osób, którym marzy się wędrówka po lasach i łąkach. Dla lubiących mniej cywilizacji atrakcją będzie spanie w rozrzuconych drewnianych chatkach. Beskidzka przyroda wygląda imponująco od wczesnej wiosny, do późnej jesieni, zimą zaś działają tam liczne wyciągi narciarskie.

Wirtualne spacery 3D