Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Pieszo

Aktywność charakterystyczna dla wszystkich ceniących rekreację w formie pieszych wędrówek, zazwyczaj ceniących uroki krajobrazowe i przyrodnicze oraz organizujących wycieczki po szlakach turystycznych.

Opis

Aktywność piesza – miłośnicy rekreacji w formie pieszych wędrówek.

Żartobliwie na to patrząc aktywność piesza, to najstarsza forma turystyki, człowiek od wieków przemieszczał się z miejsca na miejsce, najpierw dosyć nieśmiało ludzie bali się opuszczać swoje siedziby, by po wiekach turystyka stała się wielką machiną napędzającą gospodarki wielu krajów na świecie. Piechur ma szansę przemierzyć najmniejszą ilość kilometrów, nie mając żadnej pomocy mechanicznych urządzeń, ale to nie jest dla niego problem, celem tego turysty jest często wędrówka sama w sobie urozmaicona szeroką bazą atrakcji, na które trafi, na swojej drodze. Jedni będą miłośnikami przyrody, inni wyznaczą swoją trasę tak by napotkać jak najwięcej zabytków. Często jednak głównym celem będzie przejście założonej liczby kilometrów lub po prostu dojście do odległego celu.

Smerek (1222 mnpm) ma dwa wierzchołki. Oddzielone są trawiastym obniżeniem. Szczyt południowy (niższy) jest udostępniony turystycznie, żelazny krzyż upamiętnia śmierć turysty rażonego piorunem w 1978 r. Szczyt północny jest oddalony o kilkadziesiąt metrów.

Wirtualny spacer w 3D

Droga na Smerek z przełęczy Orłowicza

Smerek (1222 mnpm) ma dwa wierzchołki. Oddzielone są trawiastym obniżeniem. Szczyt południowy (niższy) jest udostępniony turystycznie, żelazny krzyż upamiętnia śmierć turysty rażonego piorunem w 1978 r. Szczyt północny jest oddalony o kilkadziesiąt metrów.

Turyści preferujący omawianą aktywność mogą na map4u wyszukać ciekawe informacje przede wszystkim korzystając z kategorii:

  • Wycieczki, szlaki,
    • Wycieczki,
    • Szlaki turystyczne piesze.

Ponadto podczas planowania podróży można poszukać ciekawych informacji urozmaicających wycieczkę w kategoriach: Zabytki i kultura, Przyroda i krajobrazy, Noclegi i gastronomia, Baza towarzysząca (Dworce i przystanki autobusowe, Dworce i stacje kolejowe). Korzystając z tych informacji zaplanujemy naszą wycieczkę przez tereny atrakcyjne pod względem kulturowym i przyrodniczym, a także bez problemu znajdziemy miejsce na obiad lub nocleg podczas wyprawy.

Gaszyn. Nordic Walking 2012

Turyści podczas uprawiania nordi walking

Bardzo ciekawą formą turystyki pieszej stają się ostatnio marsze z kijami nordic walking, dzięki którym rajdy piesze stają się coraz bardziej popularne. Wędrowanie czasem staje się także sportem, niejeden piechur bierze udział w biegach na orientację lub wyczynowych, które zakładają przejście określonej liczby kilometrów w ograniczonym czasie. Pierwsze w Polsce centrum nordic walkingu znajduje się w Barlinku. Wyznaczonych zostało ponad 50 km tras pieszych o różnych stopniach trudności. Można tutaj także skorzystać z wyporzyczalni sprzętu lub z porad instruktorów.

Turystyka piesza łączy się z turystyką górską. Wielu turystów przemierza na własnych stopach kolejne szczyty i przełęcze, zaś szlaki górskie dostarczają wielu niesamowitych widoków i prowadzą przez urozmaicone krajobrazy, od skalistych labiryntów po rozległe połoniny. Więcej na ten temat zostało opisane w artykule „W górach”.