Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Zwiedzaj z kulturą – imprezy, zabytki, technika, przyroda

Strona poświęcona jest miłośnikom kultury oraz realizującym cele poznawczo-edukacyjne. Omawiane są aktywności takie jak: kulturalna, historyczna, rekonstrukcyjna, pielgrzymkowa, techniczno-cywilizacyjna, folklorystyczna, kulinarna, przyrodnicza.

Opis

Polska jest obszarem bardzo bogatym pod względem dziedzictwa kulturowego, wiele obiektów zachwyci turystów swą architekturą i historią. Znajdują się tu zabytki pochodzące ze wszystkich epok od wczesnego średniowiecza, aż po nieodległe lata XX w. W Polsce nie brakuje miejsc dziewiczych i takie także wskażemy. Swoje miejsca odnajdą miłośnicy krajobrazów, fascynaci roślin i obserwatorzy zwierząt. Czasem natura buduje formy, które zapierają dech w piersiach swą wielkością, ale czasem zachwyca nas budową maleńkich zwierząt i roślin.

W całej Polsce organizowane są różne wydarzenia, które mogą być inspiracją dla wyjazdu turystycznego lub po prostu do wyjścia z domu. Niekiedy imprezy kulturalne odbywają się w oryginalnej scenerii  miejskich starówek, dziedzińców palacy i zamków oraz innych obiektów zabytkowych. Godne polecenia są imprezy plenerowe dające szanse na kontakt z cudownymi krajobrazami, tak zróżnicowanymi na polskiej ziemi.

Wirtualne spacery w 3D

Jest pierwszym i największym pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficznym w Polsce założonym po drugiej wojnie światowej.Koszęcin. Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku 1Koszęcin. Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym

W dziale zebrane są strony poświęcone miłośnikom wypoczynku opartego o wydarzenia i mprezy kulturalne oraz osobom realizującym cele poznawczo-edukacyjne podczas zwiedzania obiektów zabytkowych i podczas obcowania z przyrodą. Omawiane są niżej wymienione aktywności.

  • Kulturalna – miłośnicy wydarzeń i imprez kulturalnych.
  • Historyczna – miłośnicy dziejów i zabytków.
  • Rekonstrukcyjna – miłośnicy imprez odtwarzających historię.
  • Pielgrzymkowa – pielgrzymujący i szukający przeżyć duchowych.
  • Techniczno-cywilizacyjna – miłośnicy zabytków techniki i nowoczesnych rozwiązań cywilizacyjnych.
  • Folklorystyczna – miłośnicy kultury ludowej i wydarzeń ukazujących folklor.
  • Kulinarna – miłośnicy dobrej i ciekawej kuchni.
  • Przyrodnicza – oglądający faunę i florę w naturze.

W Polsce oraz w Europie grupy rekonstrukcji historycznej stworzyły podstawy do organizacji festiwali oraz szerokie możliwości odtwarzania bitew i innych wydarzeń historycznych. Historię można poznawać na wiele sposobów, odwiedzając wspaniałe zabytki i muzealne zbiory, pogrążając się w lekturze i badaniu dokumentów, podróżując do miejsc wydarzeń, podczas spotkań ze świadkami dziejów. Coraz częściej jednak fascynaci historii szukają nowych form poznawania przeszłości.

Średniowieczne walki i pojedynki – Słowianie, Wikingowie i celtowie (2 min)

 

Liczne grupy turystów podróżują po Polsce, by zyskać interesujące duchowe przeżycia. Miejsca, do których podążają są dla nich ważne nie tylko z przyczyn historycznych czy architektonicznych, ale przede wszystkim ze względu na doświadczenia jakie niosą za sobą. Miejsca te związane najczęściej są z religią – są to wszystkie miejsca kultu oraz te pamiętające ważne wydarzenia, miejsca związane z życiem świętych i ich naukami, a także te gdzie miały miejsce cudowne zdarzenia.

Wirtualne spacery w 3D

Gród na Górze BirówZamek Ogrodzieniec
Gród na Górze BirówZamek Ogrodzieniec

Coraz więcej turystów poszukuje dziś swoich korzeni, sięga do źródeł by poznać zwyczaje charakterystyczne dla wybranego obszaru, a ich ulubioną aktywnością staje się folklor. Turysta wraca z miast do rodzinnych stron, szuka legend i ciekawostek w domach swoich przodków i w miejscach zupełnie nieznanych. Najbardziej naturalnym miejscem poszukiwań są liczne w Polsce skanseny i muzea etnograficzne. Odbywa się także coraz więcej imprez promujących folklor i pokazujących wyroby ludowe.

Wspomnienia z Europejskiego Święta Bursztynu – Wieluń 2012 (4 min)

 

Są także tacy, dla których kulinaria są celem samym w sobie. Poznawanie kultury danego regionu bardzo często odbywa się właśnie przez charakterystyczne dla niego potrawy. Przecież bardzo dużo mówi nam o obszarze to co się w nim je. Dla gór charakterystyczne są sery i potrawy z mleka owiec wypasanych na halach, nad morzem skosztujemy wszystkich słonowodnych ryb, inne ryby podane nam będą na Mazurach, na wschodzie przez kuchnie przeplatają się wpływy ukraińskie, litewskie czy tatarskie. Swoje charakterystyczne menu ma Śląsk czy Małopolska. W takim razie poruszanie się po kraju kluczem kulinarnym może być fascynującą przygodą.

Wirtualne spacery w 3D

W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. Włączona do podkarpackigo Szlaku Architektury Drewnianej.Jest to obecnie największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się około 250 000 wiernych.
Cerkiew w Smolniku nad SanemLicheń – Bazylika

Od wieków przyroda była natchnieniem dla człowieka, jej potęga często prowokowała do przemyśleń lub zachwycała. Z czasem ludzie zaczęli podróżować w pewne miejsca by odkryć faunę i florę, której jeszcze nikt przed nimi nie widział. Dziś trudno już o odkrycie nowych gatunków, jednak nadal pociąga turystę oglądanie tego co wyjątkowe. Dla tych, których przyroda fascynuje powstała aktywność przyrodnicza, dokonując jej wyboru poznamy przede wszystkim miejsca chronione, które pozostają prawie nietknięte ręką człowieka i nadal pozwalają podziwiać ogrom natury. Turysta wybierający aktywność inspirowaną przyrodą, wybiera także odpoczynek i spokój.

Determinacją do aktywności częstokroć bywa dla turysty specyficzna okoliczność przyrody, pora roku, możliwości i umiejętności osobiste. Czasem wystarczy po prostu zewnętrzny impuls. Komunikat, że warto spróbować z polecenia przyjaciela. Niech „map4U” będzie dla Ciebie takim przyjacielem! 

Redakcja „map4U” na bieżąco rozbudowuje portal o nowe treści. Codziennie szukamy dla Ciebie nowych źródeł wyzwań i inspiracji. Nie zdziw się zatem, że dziś nie znajdziesz tu jeszcze wszystkiego, o czym turysta mógłby zamarzyć. Jednak jeśli brakuje tu Twojej pasji, Twojej inspiracji, napisz do redakcji. Z radością umieścimy Twój materiał w serwisie. Bo „map4U” to także Twój dziennik podróży, jeśli tylko zechcesz przesłać nam swoją opowieść wraz ze zdjęciami.