Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Historia i zabytki

Aktywność charakterystyczna dla osób realizujących cele kulturalno-poznawcze w zakresie dziejów oraz zwiedzających obiekty zabytkowe.

Opis

Aktywność historyczna – miłośnicy dziejów i zabytków.

Historia czytana może być na różne sposoby, jednym z fascynujących sposobów poznawania dziejów, jest zwiedzanie miejsc i obiektów związanych z historią. W starych murach kryją się wielkie tajemnice i ciekawe historie. To one były świadkami ważnych i niezapomnianych wydarzeń, ale także codziennego życia i przyziemnych spraw. Choć w Polsce wiele zabytków zniszczyły wojny i najazdy, nadal jednak miłośnicy każdej z epok i każdej kategorii zabytków, mogą odnaleźć to co ich fascynuje.

Wyszukiwanie ułatwi wybranie aktywności historycznej. Zwłaszcza, że prócz obiektów, przez ten wybór otrzymać można także ciekawe artykuły opowiadające o dziejach, legendach czy miejscach.

Wirtualne spacery w 3D

Są to ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m.

Wirtualny spacer w 3D

Zamek Ogrodzieniec

Są to ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m.

Turyści preferujący omawianą aktywność mogą na map4u wyszukać ciekawe informacje przede wszystkim korzystając z kategorii Zabytki i kultura:

  • Obiekty archeologiczne,
  • Zabytki architektury świeckiej,
    • Układy urbanistyczne,
    • Budynki mieszkalne,
    • Pałace i dwory,
    • Obiekty użyteczności publicznej,
    • Obiekty obronne i warowne,
    • Spichlerze, budynki gospodarcze,
    • Obiekty techniki,
  • Miejsca historyczne,
    • Miejsca bitew, męczeństwa,
    • Cmentarze, mauzolea,
    • Kopce,
    • Pomniki i tablice pamiątkowe,
  • Obiekty sakralne,
    • Kościoły,
    • Cerkwie,
    • Meczety,
    • Synagogi,
    • Klasztory, zakony
  • Obiekty kulturalne,
    • Muzea, archiwa i zbiory.

Ponadto podczas planowania podróży można poszukać ciekawych informacji urozmaicających wycieczkę w kategoriach: Noclegi i gastronomia. Korzystając z tych informacji zaplanujemy naszą wycieczkę przez tereny atrakcyjne pod względem kulturowym i przyrodniczym, a także bez problemu znajdziemy miejsce na obiad lub nocleg podczas wyprawy.

Zwiedzając Polskę wzdłuż i wszerz poznać można jej bujną historię przy pomocy zabytków. Na szczęście, pomimo że ziemie polskie dosięgło wiele wojennych zawieruch, nadal jest w naszym kraju wiele miejsc, w które trzeba koniecznie się wybrać.

W Polsce podziwiać można budynki świeckie – przede wszystkim pałace i dwory, wiele zabytków przemysłowych, a także układy urbanistyczne miast. Wspaniała architektura dotyczy także budowli kultu – kościołów różnych wyznań, klasztorów, kaplic i cmentarzy.

Jest on trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce, a tym samym, jednym z większych w całej Europie. Wytyczony w połowie XIII wieku, od zawsze pełnił ważną funkcję komunikacyjną Poznania.

Wirtualny spacer w 3D

Poznań – Stary Rynek

Jest on trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce, a tym samym, jednym z większych w całej Europie. Wytyczony w połowie XIII wieku, od zawsze pełnił ważną funkcję komunikacyjną Poznania.

Prezentowane zabytki pochodzą z wielu epok historycznych, dając wspaniały przekrój architektonicznych dokonań w Polsce. Część wzoruje się na światowych trendach, a część prezentuje rodzime wzory. Wiele tych zabytków leży w Regionach przyjaznych turystom.

Regiony przyjazne turystom to te, które dbają o swoje zasoby i nie żałują nakładów na opiekę nad nimi. Potrafią wykorzystać same zabytki tak by budować wspaniałą atmosferę regionu, dawać niesamowite wrażenia i budować emocje. Jednocześnie mają na uwadze dobrą informację turystyczną, zwłaszcza odpowiednie oznakowanie walorów w terenie.

Każdy region Polski posiada wspaniałą bazę historycznych budowli z najróżniejszych epok i o przeróżnym zastosowaniu. Najstarsze są oczywiście zabytki przedhistoryczne, w całej Polsce można odnaleźć olbrzymią kurhanów i grodzisk. Wokół tych miejsc często gromadzą się miłośnicy archeologii, najbardziej znanym takim w Polsce jest zapewne Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

Wspaniałą pozostałością po naszych przodkach są wszelkie budowle świeckie. Pałace, dwory oraz zamki znajdują się także w wielu regionach. Wspaniałe zamki królewskie znajdują się w Krakowie i Warszawie, cała północna Polska jest usypana wspaniałymi zamkami krzyżackimi, w Małopolsce, Świętokrzyskim i na Śląsku znajdziemy twierdze nadgraniczne z najbardziej znanym szlakiem Orlich Gwiazd. Na Podlasiu i Podkarpaciu znajdziemy wspaniałe siedziby magnackie, Mazowsze posiada wiele wspaniałych dworów.

Inną zapierającą dech w piersiach kategorią zabytków są kościoły różnych wyznań i inne miejsca kultu m.in. cmentarze. Najbardziej znanymi są zapewne katolickie Sanktuaria Maryjne na Jasnej Górze i w Kalwarii Zebrzydowskiej, wspaniałe jest prawosławne Sanktuarium Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce.

Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

Wirtualny spacer w 3D

Jasna Góra

Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

Polska to także wspaniałe zabytki techniki: kanały na Mazurach i Warmii, kopalnie węgla i soli w Małopolsce i na Śląsku, kolejowe dworce i parowozownie, browary – najbardziej znane w Tychach i Żywcu, latarnie morskie na całym Pomorzu, zabudowania pofabryczne Łodzi.

Wśród wielu polskich szlaków turystycznych wiele poświęconych jest zabytkom, warto więc podążyć Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, Orlich Gniazd lub Architektury Drewnianej. Najlepszą rekomendacją dla zabytków jest Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Podróżując szlakiem warto obejrzeć zabytki Skierniewic, a zwłaszcza: dworzec kolejowy, stare miasto, ratusz, zespół lokomotywowni, zespół pałacu arcybiskupiego

Skierniewice okiem Pegaza


Nasz portal daje możliwość wirtualnego zwiedzania kraju w unikalny sposób – „Szlakiem Pegaza”. Dzięki umieszczeniu na portalu zdjęć lotniczych wykonanych podczas lotu na niskim pułapie turyści mogą sami ocenić, na ile dany szlak jest dla nich atrakcyjny i a wybrane przez nich zabytki spełniają ich wymagania. Staramy się, aby jak najwięcej obszarów było zilustrowanych w takiej formie, dając w ten sposób pełny ogląd na odwiedzane przez turystów miejsca.

Możesz oszacować harmonię bryły zabytku, często niemożliwą do oganięcia z poziomu ziemi, poprzez patrzenie zaledwie na jego fronton. Oglądane z góry kształty dachów kościołów, pałaców lub dworów pozwalają ocenić jakość rozwiązań architektonicznych w sposób nieosiągalny dla osób stojących na ziemi.

Jak widzisz, Drogi Turysto, Polska to kraj różnorodnych zabytków. Nasz portal „map4U” poprowadzi Cię do wielu wyjątkowych miejsc, które kryją unikatowe budowle, ważne dla dziejów Polski i historii architektury.

Na „map4U” znajdziesz dla siebie fascynujący i gościnny szlak czy region.

Dokumenty