Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Przyroda i krajobrazy

Aktywność charakterystyczna dla osób realizujących cele poznawcze, inspirowane przez walory krajobrazowe i przyrodnicze, podglądających bezpośrednio zwierzęta i naturę oraz ceniących środowisko.

Opis

Polska jest krajem niezwykle interesującym i zróżnicowanym pod względem przyrodniczym. Ze względu na różnorodne ukształtowanie terenu w zależności od tego, w którą część kraju pojedziemy, możemy podziwiać krajobrazy górskie lub nizinne, spędzać czas w lasach lub na łąkach, zachwycać się nadmorskimi widokami. Każdy z tych obszarów posiada indywidualne walory. Bieszczady to przede wszystkim rozległe połoniny, Tatry to flora i fauna wysokogórska (kozice, kosodrzewina), region świętokrzyski posiada zaś ciekawe formacje skalne. Na Podlasiu możemy odnaleźć znaczne tereny leśne, zaś w północnej części kraju liczne jeziora.

Umiarkowany klimat o charakterze przejściowym sprawia, że bogactwo gatunkowe roślin i zwierząt w Polsce jest największe w Europie i jedno z największych na świecie. Żyje tu około 2750 gatunków roślin i około 33 tys. gatunków zwierząt, z czego znaczna część występuje obecnie już tylko na terenie Polski.

Grabno. Motyl na łące w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki Wiewórka Babiogórski Park Narodowy

Polską przyroda chroniona jest przez 23 parki narodowe oraz liczne rezerwaty, dzięki którym udaje się zachować naturalny ekosystem i ochronić przed wyginięciem liczne gatunki roślin i zwierząt. Odwiedzając takie miejsca, jak Puszcza Białowieska (fragment najstarszej puszczy w Europie) czy Biebrzański Park Narodowy można zobaczyć tereny, na które człowiek miał niewielki wpływ. Wśród innych atrakcji wartych polecenia można wymienić chociażby lasy w Henrykowie Lubańskim z liczącymi ponad 1200 lat cisami – najstarszymi drzewami w Polsce czy spływ rzeką Drawą, podczas którego można spotkać wydrę lub bociana czarnego.

Obecnie coraz więcej gospodarstw agroturystycznych oferuje wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Turystów ceniących sobie spokój i kontakt z przyrodą zachęcamy do korzystania z takich miejsc, położonych często na skraju lasu lub bezpośrednio nad brzegiem jeziora. Korzystając z serwisu „map4U” można łatwo przejrzeć bazę gospodarstw agroturystycznych, aby zaplanować nocleg podczas swojego wyjazdu. Ciekawe przyrodniczo tereny sprzyjają także uprawianiu turystyki aktywnej: wędrówek, wycieczek rowerowych, wspinaczki skałkowej lub spływów kajakowych.

 

Załęczański Park Krajobrazowy. Wronia Woda, starorzecze Warty

Nasz portal daje możliwość wirtualnego zwiedzania kraju w unikalny sposób – „Szlakiem Pegaza”. Dzięki umieszczeniu na portalu zdjęć lotniczych wykonanych podczas lotu na niskim pułapie turyści mogą sami ocenić, na ile dany szlak jest dla nich atrakcyjny i stanowi rzeczywiście ścieżkę wśród walorów naturalnych danego regionu. Staramy się, aby jak najwięcej obszarów było zilustrowanych w takiej formie, dając w ten sposób pełny ogląd na odwiedzane przez turystów tereny.

W naszym portalu można znaleźć opisy wielu lokalizacji atrakcyjnych przyrodniczo – parków narodowych, rezerwatów czy pomników przyrody. Dzięki interaktywnej mapie łatwo można wyszukać ciekawe obiekty w interesującej was lokalizacji.

 

Jak widzisz, Drogi Turysto, Polska to magiczna kraina. Nasz portal „map4U” poprowadzi Cię do wielu wyjątkowych miejsc i gatunków, jakimi Polska może się niewątpliwie poszczycić. Na „ map4U” znajdziesz dla siebie piękny i gościnny dla turystów szlak czy region.