Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Nowe trendy w turystyce

Jeżeli zwykłe zwiedzanie cię nudzi i czujesz, że potrzebujesz czegoś nowego, aktywnego i dostarczającego wrażeń, to questing będzie propozycją dla ciebie. Zorganizuj grę terenową wykorzystując mobilne urządzenia lokalizacji i nawigacji GPS.

Opis

Istnieje bardzo wiele sposobów na to, aby urozmaicić zwiedzanie i sprawić, że nasz wyjazd w nowe miejsce będzie prawdziwą przygodą dostarczającą wielu wrażeń i ciekawych wspomnień. Chodzenie i czytanie informacji z przewodnika dla wielu turystów staje się nudne i coraz więcej osób szuka czegoś nowego i nietypowego podczas swoich wyjazdów.

Jeżeli zwykłe zwiedzanie cię nudzi i czujesz, że potrzebujesz czegoś nowego, aktywnego i dostarczającego wrażeń, to zainteresuj sie nowymi trendami w turystyce aktywnej. Zwróć uwagę, że coraz częściej zabawom, grom terenowym i rekreacji w plenerze towarzyszą mobilne urządzenia do nawigacji GPS.

Questing – czyli turystyka zagadkowa

Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie zwiedzania jest coraz powszechniejszy i rozwijający się w Polsce questing – poznawanie miejsca z wykorzystaniem mapy i zagadek.

Wykorzystując guesty podczas swoich wyjazdów mamy możliwość poznania wielu tajemnic związanych z odwiedzanymi miejscami, a przy okazji możemy sprawdzić swoją spostrzegawczość, umiejętność kojarzenia faktów oraz zdobyć nową wiedzę.

Turysta chcący skorzystać z questu otrzymuje we wskazanym punkcie mapkę oraz wskazówki do dalszego poruszania się i zagadki do rozwiązania. Forma wskazówek i zagadek zależy od organizatorów. Mogą to być wierszyki, rebusy, pytania do odpowiedzenia itp. Na końcu trasy na turystę czeka skarb, przeważnie jest to pieczątka potwierdzająca rozwiązanie zagadek i dotarcie do celu. W questingu nie ma nagród, gdyż ważna jest przede wszystkim dobra zabawa.

Miejsca, gdzie można wykonywać questy, przykładowe zadania oraz więcej informacji na temat tej formy aktywności można przeczytać na stronie www.questing.pl.

Geocaching

Inną formą poznawania nowych miejsc poprzez poszukiwanie jest geocaching. Turyści zamiast zagadek otrzymują współrzędne gograficzne, w których ukryte są skrzynki ze „skarbami”, czyli pamiątkowymi drobiazgami, które można zabrać w zamian za zostawienie czegoś od siebie. Poprzez specjalne portale jak www.geocaching.com otrzymujemy wskazówki, gdzie należy szukać skrzynki. Miejsca te często są atrakcyjne turystycznie – brzegi jezior, górskie szlaki, zabytkowe cmentarze czy starówki. Dzięki geocachingowi odwiedzenie ich nabiera nowego wymiaru i staje się o wiele ciekawsze.

Gry terenowe z technologią GPS

Często zdarza się, że nasze zwiedzanie składa się ze schematycznego podążania od miejsca do miejsca zgodnie z zapiskami w przewodniku. Turysta aktywny potrzebuje jednak czegoś innego, co pozwoli mu spojrzeć na miejsce w inny, ciekawszy sposób. Urządzenia mobilne typu GPS, smartfon z nawigacją czy inne tego typu narzędzia stanowią obecnie jedno z podstawowych wyposażeń nowoczesnego i aktywnego turysty. Urządzenia te dają możliwość nie tylko sprawnego poruszania się w terenie i odnajdywania niezbędnych informacji, ale mogą być także wykorzystywane w celach zabawy i urozmaicenia pobytu.

Jedną z możliwości wykorzystania urządzeń nawigacyjnych w celach zabawowych są organizowane gry terenowe, podczas których uczestnicy muszą zlokalizować punkt na podstawie jego współrzędnych geograficznych i jak najszybciej dotrzeć do odpowiedniego miejsca.