Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Geocaching

Geocaching to zabawa polegająca na poszukiwaniu tajemniczych skrzynek opisanych za pomocą współrzędnych GPS. Odkrywając skrzynki mamy też szansę na odkrycie nowego miejsca.

Opis

Drogi turysto, jeżeli znudziło ci się już klasyczne zwiedzanie i potrzebujesz urozmaicenia swoich wycieczek, a do tego lubisz zabawić się w poszukiwacza skarbów, to idealnym rozwiązaniem będzie geocaching. Jest to ciekawe połączenie odwiedzania danego miejsca z zabawą w nowoczesnego poszukiwacza skarbu. Dzięki temu nawet z pozoru mało ciekawa atrakcja może nabrać nowego wymiaru.

Nazwa geocaching pochodzi od dwóch słów – greckiego „geo" (ziemia) oraz angielskiego „cache" (chować, schowek). W skrócie geocaching polega na poszukiwaniu za pomocą współrzędnych GPS ukrytych w różnych ciekawych miejscach skrzynek.

Geocaching powstał w Stanach Zjednoczonych w 2000 r., a inicjatorem tej zabawy był Dave Ulmer. To on schował pierwszą skrzynkę podając jej namiary do publicznej wiadomości. Miało to miejsce dwa dni po tym, jak udostępniony został publicznie niezniekształcony sygnał GPS. Pierwszą skrytkę w Polsce schowano półtora roku później – w listopadzie 2001 r. Od tej pory ich liczba ciągle rośnie.

Zasady geocachingu są banalnie proste i każdy może skorzystać z tej formy poznawania danego miejsca. Na podstawie podanych na stronie internetowej współrzędnych turysta poszukuje skarbu, czyli schowanej skrzynki. Skrzynki mogą mieć różne wielkości i być zrobione z różnych materiałów. W skrzynce znajduje się dziennik, gdzie znalazca wpisuje swoje dane, a także drobne przedmioty.

Każda skrytka posiada swój opis w serwisie geocachingowym. Opis zawiera współrzędne oraz dodatkowe informacje np. o stopniu trudności, zagrożeniach i wymaganiach, które pomagają dobrze przygotować się do poszukiwań. Urozmaiceniem opisu mogą być informacje dotyczące danego miejsca, historię i inne ciekawostki. Im więcej mało znanych informacji tym opis jest ciekawszy i bardziej ceniony. Warto zamieścić także zdjęcia ilustrujące obiekt, którego dotyczy tematyka skrytki. Zdjęcia często schowane są w miejscach atrakcyjnych turystyczne np. w centrach miast i miasteczek, na górskich szlakach, nad brzegami jezior czy morza lub w innych charakterystycznych punktach.

Najbardziej popularne strony, gdzie można znaleźć namiary na ukryte skrzynki to:

Każda z tych stron oprócz bazy skrzynek zawiera także szczegółowe zasady postępowania dla osób poszukujących lub chowających skarby.

Geocaching nie jest drogą i skomplikowaną aktywnością. Nie potrzeba do tego bowiem specjalnych urządzeń nawigacyjnych. Obecnie większość telefonów komórkowych posiada wbudowane moduły GPS, z których można skorzystać podczas zabawy.

Geocaching to świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które chcą się pobawić w poszukiwaczy skarbów. Nie ma tutaj żadnej rywalizacji czy wyścigów – chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę. A schowane w skrzynkach skarby: drobne figurki czy zabawki będą dodatkową atrakcją dla najmłodszych.

Obecnie geocaching staje się coraz bardziej popularny i fani tego rodzaju aktywności budują własną społeczność internetową. O popularności geocachingu świadczy także fakt, że na terenie Polski znajdują się ponad 3 tysiące skrzynek. Przed wyruszeniem na wakacje czy wycieczkę warto zajrzeć na jeden ze wspomnianych serwisów i zobaczyć, gdzie w okolicy można udać się na poszukiwanie.

Tak więc nie pozostaje nic innego, jak zacząć ich odkrywanie.