Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Questing

Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie zwiedzania jest coraz powszechniejszy i rozwijający się w Polsce questing – poznawanie miejsca z wykorzystaniem mapy i zagadek.

Opis

Questing zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych pod koniec XX w., a za jego twórcę uważa się Steva Glazera. Bardzo szybko zyskał on popularność nie tylko w Ameryce, ale także w wielu innych krajach. Nawiązuje on nieco do podchodów i gier terenowych. W skrócie często określany jest jako turystyka z zagadkami. Jednak jest to duże uproszczenie, bo questing ma na celu zwrócenie uwagi turysty na wyjątkowe miejsca, przedmioty i historie związane z daną lokalizacją i jej dziedzictwem. Twórcy questów podchodzą do ich tworzenia bardzo profesjonalnie i starają się, aby przebywanie trasy wiązało się z jak najlepszym poznaniem odwiedzonego miejsca. Taka forma łączy w sobie funkcje edukacyjne i rozrywkowe. W zabawie można wziąć udział bez względu na wiek, dlatego questing nadaje się doskonale zarówno dla turystów indywidualnych, jak i na rodzinne wycieczki.

Questing jest specyficznym rodzajem poznawania danego miejsca poprzez zagadki i zadania z nim związane. Jest to zabawa edukacyjna – gra terenowa, której celem jest wykonanie określonego zadania i odnalezienie skarbu, ale przede wszystkim odkrycie dziedzictwa regionalnego

Wykorzystując guesty podczas swoich wyjazdów mamy możliwość poznania wielu tajemnic związanych z odwiedzanymi miejscami, a przy okazji możemy sprawdzić swoją spostrzegawczość, umiejętność kojarzenia faktów oraz zdobyć nową wiedzę.

Turysta chcący skorzystać z questu otrzymuje we wskazanym punkcie mapkę oraz wskazówki do dalszego poruszania się i zagadki do rozwiązania. Forma wskazówek i zagadek zależy od organizatorów. Mogą to być wierszyki, rebusy, pytania do odpowiedzenia itp. Na końcu trasy na turystę czeka skarb, przeważnie jest to pieczątka potwierdzająca rozwiązanie zagadek i dotarcie do celu. W questingu nie ma nagród, gdyż ważna jest przede wszystkim dobra zabawa.

Co prawda questing dopiero zaczyna funkcjonować w Polsce, jednak w szybko zyskuje sobie coraz większą popularność. Szczególnie dużo questów znaleźć można w Bałtowie, gdzie realizowany jest projekt „Bałtów – polską stolicą questingu”. Odwiedzając to miejsce już można skorzystać z jednego z dziesięciu questów, o których informacje są umieszczone na stronie projektu www.baltow.questing.pl. Dużo questów można także odnaleźć w województwie podlaskim, które stworzyło ciekawą ofertę dla turystów. Można tu skorzystać np. z wędrówki po Ogrodzie Bajek w Kaletniku lub poznać historię polskiego bieguna zimna w Wiżajnach.

Miejsca, gdzie można wykonywać questy, przykładowe zadania oraz więcej informacji na temat tej formy aktywności można przeczytać na stronie www.questing.pl.