Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Tradycyjne budownictwo ludowe na ziemi wieluńskiej

W tradycyjnym budownictwie ludowym Ziemi Wieluńskiej na wyróżnienie zasługują chałupy tzw. wąskofrontowe – w związku z dużym zagęszczeniem zagród domy sytuowane były szczytem do drogi.

Opis

W tradycyjnym budownictwie ludowym Ziemi Wieluńskiej na wyróżnienie zasługują chałupy tzw. wąskofrontowe – w związku z dużym zagęszczeniem zagród domy sytuowane były szczytem do drogi. Wejście osłonięte było wystającym dachem (tworzącym podcienie), znajdowało się od strony drogi.

Niestety ten typ budownictwa na terenie Ziemi Wieluńskiej nie zachował się. Jednym z nielicznych akcentów nawiązujących do starego budownictwa są przybijane pod okapem deski wycięte we wzory takie jak zęby czy półkola – ten rodzaj dekoracji występuje powszechnie we wsiach powiatu wieluńskiego.

 

Popowice. Chałupa

Chałupa w Popowicach

Dom mieszkalny nr 51 w Dzietrznikach

Dom mieszkalny nr 51 w Dzietrznikach

Dom mieszkalny nr 51 w Dzietrznikach, data powstania: 1947 r. (wg gminnej ewidencji zabytków), materiał budowlany: drewno na podmurówce; na budynku od frontu (elewacja południowa) zachowana dekoracja snycerska w postaci przybitych pod okapem desek wyciętych w naprzemienne zęby i półkola.

Dom mieszkalny nr 53 w Dzietrznikach, data powstania: 1933 r. (wg gminnej ewidencji zabytków), materiał budowlany: drewno na podmurówce.

Dom mieszkalny nr 213 w Dzietrznikach, data powstania: 1931 r. (wg gminnej ewidencji zabytków), materiał budowlany: drewno na podmurówce, brak zdobień architektonicznych.

Dom mieszkalny nr 50 w Grębieniu, data powstania: 1910 r. (wg gminnej ewidencji zabytków),  materiał budowlany: drewno na podmurówce, brak zdobień architektonicznych.

Dom mieszkalny nr 126 w Grębieniu, data powstania: 1942 r. (wg gminnej ewidencji zabytków), materiał budowlany: drewno na podmurówce, wszystkie okna w budynku posiadają okiennice malowane na kolor zielony.

Dom mieszkalny nr 106 w Grębieniu, data powstania: lata 20. XX w. (wg gminnej ewidencji zabytków), materiał budowlany: drewno na podmurówce.