Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Zabytki na Łódzkim Szlaku Konnym

W woj. łódzkim znajduje się 2107 obiektów wpisanych do rejestru konserwatora zabytków. Pochodzą ze wszystkich epok historycznych i prezentują wiele stylów architektonicznych.

Opis

Tworząc Łódzki Szlak Konny Województwa Łódzkiego zwrócono szczególną uwagę, na to by spełniał on potrzeby wszystkich turystów, którzy będą korzystać z jego atrakcji. Z uwagi na to, że jest to szlak konny zadbano o miejsca postojowe, kontakt z przyrodą i jakość tras, jednak projektując szlak nie zapomniano o atrakcjach historycznych. Wytyczając szlak poprowadzono go przez ważne dla województwa obszary kulturowe.

Na obszarze województwa łódzkiego znajduje się 2107 obiektów wpisanych do rejestru konserwatora zabytków. Są to obiekty pochodzące ze wszystkich epok historycznych i prezentujące wiele stylów architektonicznych. Podczas planowania szlaku zadbano by kilka najważniejszych zabytków województwa znalazło się w jego obrębie. Spośród wszystkich zabytków wybrano około 400 tych, które najlepiej prezentują walory regionu i mogą zaciekawić wszystkich turystów. Zadbano by były to obiekty pochodzące z różnych dziedzin i pól zainteresowań. Dlatego znajdziemy wśród nich kościoły drewniane i murowane, od czasów romańskich aż po modernistyczne, siedziby szlacheckie – dwory i pałace, zabytki archeologiczne i najnowsze budowle.

Za najciekawsze można uznać cztery skupiska zabytków występujące na trasach szlaku konnego.

2_kosciol.jpg

Pierwsze z nich to okolice Wielunia. Najcenniejsze na ziemi wieluńskiej są drewniane kościoły. Są to wspaniałe dzieła dawnej sztuki budowlanej, ciesielskiej i snycerskiej, dodatkowo posiadające niesamowitą atmosferę i nastrój. Najważniejszymi zabytkami są na tym terenie kościoły w tzw. typie wieluńskim, gdyż ich wyjątkowość polega na unikalnej architekturze. Pochodzą w większości z XVI wieku, do dzisiaj zachowało się ich aż 10: w Wieluniu, Łaszewie, Grębieniu, Wierzbiu, Gaszynie, Popowicach, Kadłubiu, Naramicach, Łagiewnikach i Wiktorowie.

Leźnica Mała. Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny.

Innym ważnym miejscem na mapie zabytków na Łódzkim Szlaku Konnym są okolice Łęczycy. Na obszarze znajduje się jeden z najważniejszych i najstarszych obiektów w województwie – romańska kolegiata w Tumie. Nieopodal znajduje się królewskie miasto, jakim była Łęczyca. Warto zobaczyć znajdujący się tam zamek i poznać związane z nim legendy o diable Borucie. Cała okolica Łęczycy usiana jest zabytkowymi kościołami oraz licznymi siedzibami szlacheckimi.

Nieborów. Kościół MB Bolesnej. Widok od prezbiterium.

Kolejnym regionem wartym odwiedzenia są okolice Łowicza. Region ten znany jest przede wszystkim z zachowania swego autonomicznego folkloru, który nadal jest kultywowany, co można obejrzeć podczas dni świątecznych oraz w muzeum regionalnym. Gdy zdecydujemy się na pozostawienie koni na odpoczynek, warto obejrzeć Łowicz, zwłaszcza jego kościoły. W okolicy znajdują się także dwa inne bardzo cenne obiekty z XVIII w. – pierwszy to Pałac w Nieborowie, wspaniałe założenie pałacowe rodu Radziwiłłów, a następnie Arkadia – czyli ogród sentymentalny wspaniały świadek epoki.

Tomaszów Mazowiecki. Skansen Rzeki Pilicy.

Bardzo ciekawe skupisko zabytków znajduje się też w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego, co powoduje, że region ten jest bardzo ciekawy nie tylko ze względu na przyrodę, ale także na jego walory kulturowe. Najważniejszym zabytkiem tego obszaru jest romański kościół św. Idziego w Inowłodzu. Ale miejsce to warto odwiedzić, też ze względu na inne obiekty. Ponadto wiele ciekawych obiektów znaleźć można w Spale – m.in. piękną drewnianą kaplicę budowaną dla prezydenta Mościckiego. Warto także zboczyć z trasy by w chwili odpoczynku od siodła obejrzeć Tomaszów Mazowiecki.

Kamienica Izraela Kalmanowicza Poznańskiego ul. Piotrkowska 51

Ponadto pamiętać należy, że najciekawsza i najzasobniejsza w zabytki jest sama Łódź. Z każdego miejsca pętli wewnętrznej dojazd do tego miasta zajmuje niewiele czasu. A warto przebywając na szlaku wykorzystać dzień odpoczynku od siodła na odwiedzenie Łodzi. Jest to miasto wielokulturowe o bardzo ciekawych zabytkach pochodzących z XIX w., prezentujących zarowno jej przemysłowo-fabrykancki charakter, jak i wpływ różnych narodowości na rozwój miasta.

Serwisem, który wszechstronnie prezentuje zabytki oraz walory przyrodnicze i krajobrazowe całej ziemi łódzkiej jest Regionalny Katalog Zabytków Województwa Łódzkiego .

Miłośnikom turystyki aktywnej polecamy Portal Turystyki Aktywnej Zeimi Wieluńskiej . Atrakcje turystyczne, przyrodnicze i krajobrazowe prezentowane są na tle ponad 650 km tras szlaków rowerowych, pieszych wodnych i konnych,  a także obiektów noclegowych, gastronomicznych, sportowych i innych tworzących kompleksową bazę turystyczną.