Powiat wieluński

Obszar wieluński bogaty jest w stanowiska archeologiczne, dawne szlaki handlowe, w tym bursztynowy, czy unikatowe drewniane kościoły z XVI wieku.

Powierzchnia: 92 658 ha

Opis

Powiat Wieluński jest jednym z 23 powiatów województwa łódzkiego. Położenie w centrum Polski, nieopodal dużych aglomeracji i fakt, iż przez miasto i gminę przebiegają główne trasy komunikacyjne sprawia, że powiat jest atrakcyjnym terenem do różnego rodzaju inwestycji.

W skład powiatu wchodzą:

O randze wieluńskiego rolnictwa decydują dobre warunki naturalne, ale także duża efektywność wykorzystania ziemi i środków produkcji. W strukturze upraw decydują głównie zboża: pszenica i żyto, ziemniaki i warzywa.

Na terenie powiatu znajdziemy wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, do których należą m. in. Brama Krakowska, kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Wieluniu, dwór i park w Komornikach, dwór i park w Masłowicach, dwór w Konopnicy, dwór w Mokrsku, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Łagiewnikach, kościół parafialny pw. Narodzenia NMP w Szynkielowie, kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła w Krzyworzece, kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Czarnożyłach, kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Dzietrznikach, kościół pw. św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie, ruiny dworu obronnego w Kamionce, wiatrak w Kocilewie czy też liczne zespoły dworskie w wielu miejscowościach powiatu.

Przez tereny powiatu przechodzi także kilkadziesiąt szlaków turystycznych różnego rodzaju.

Wirtualne spacery w 3D

Klasycystyczny dwór rodziny Nekandów-Trepków z lat 1820–1830, znajduje się w malowniczym otoczeniu parku, w pobliżu murowany spichlerz z I poł. XIX w.Drewniany kościół o konstrukcji zrębowej z dwuspadowym dachem pochodzi z 1918 r. Posiada wyposażenie późnobarokowe. Powstał na miejscu kościoła z 1770 r., który uległ spaleniu. Obok znajduje się drewniana dzwonnica.
Dwór w RychłocicachKosciol parafialny pw. Zwiastowania NMP w Rychłocicach
Instytucja kultury gminy Wieluń założona w 1926 roku przez Polską Macierz Szkolną. Pełni rolę ośrodka badań przeszłości historycznej ziemi wieluńskiej.Warta stanowi największy atut Ziemi Wieluńskiej. Jest jedyną rzeką w okolicach Wielunia spełniającą warunki dla uprawiania turystyki wodnej.
Muzeum Ziemi WieluńskiejRzeka Warta w Konopnicy

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Baza turystyczna jest tutaj dobrze rozwinięta. Znajdziemy tutaj przede wszystkim sporo barów, restauracji, gospodarstw agroturystycznych, ośrodków wypoczynkowych, ale i hotele, motele, pensjonaty czy też zajazdy.

Inne

Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:

Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.