Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Skarby Ziemi Wieluńskiej

Informacje o skarbach zawsze rozpalały wyobraźnię. Na Ziemi Wieluńskiej odkryto wiele ciekawych znalezisk, z których część z pewnością zasługuje na miano skarb.

Opis

Zbiory regionalne i archiwa na powiatu wieluńskiego przechowują i udostępniają dwie placówki muzealne: Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

W muzeum w Wieluniu znajdują się trzy podstawowe działy ekspozycyjne: archeologiczny, historyczny i etnograficzny. Oprócz prezentowania swoich zasobów na muzealnych ekspozycjach, Muzeum Ziemi Wieluńskiej organizuje liczne imprezy plenerowe, promujące regionalne dziedzictwo.

Formalnie muzeum w Ożarowie podporządkowane jest muzeum wieluńskiemu. Muzeum w Ożarowie posiada jeden dział – sztuki. Prezentowane są tam eksponaty związane z polską tradycją szlachecką i dworską, pochodzące przede wszystkim z dworów Ziemi Wieluńskiej. Całość ekspozycji zaaranżowana jest na kształt dworu ziemiańskiego.

Uzupełnieniem ekspozycji w dworze są: przywracany do pierwotnego stanu zespół parkowy w Ożarowie, a także wiatrak w pobliskim Kocilewie.

Informacje o skarbach zawsze rozpalały wyobraźnię. Na Ziemi Wieluńskiej odkryto wiele ciekawych znalezisk, z które z pewnością zasługują na miano skarb. Naturalnym miejscem przechowywania skarbów są muzea, przy czym w dzisiejszych czasach wiele ciekawych przedmiotów należy do prywatnych kolekcjonerów.

Skarby Szlaku Bursztynowego

Skarby znaleziono w województwie łódzkim na terenach około 60 miejscowości, w których znajdują się stanowiska archeologiczne, świadczące o wpływach rzymskich (m.in. Przywóz, Walków-Kurnica, Strobin, Niechmirów, Siemiechów, Łęg Piekarski, Witaszewice, Gledzianówek) i wysokim rozwoju osadnictwa we wczesnym średniowieczu (Konopnica, Tum). Większość z nich położona jest w powiecie wieluńskim. W międzyrzeczu Prosny i Warty odkryto zabytki wykonane z bursztynu, datowane na wczesną epokę brązu (1500–1200 lat p.n.e.).

Skarb w Rudzie

Skarb znaleziony został w Rudzie. W 1948 r. w podwórzu majątku, w trakcie wykopywania dołu na ziemniaki natrafiono na gliniany garnek wypełniony srebrnymi siekańcami o wadze 7 kg pochdzącymi z XI wieku. Skarb umieszczony jest w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Skarb narzędzi rolniczych z Toporowa

Skarb odkryto  w roku 1959. W jamie znaleziono 3 żelazne radlice (jedna była reperowana) i 2 żelazne kroje. Narzędzia wiąże się z osadą, która funkcjonowała od połowy IV do pierwszej połowy V wieku n.e. Osadę odkryli  w roku 1959 harcerze z Łodzi przebywający na obozie w lesie nieopodal Toporowa, którzy znalezione ułamki naczń dostarczyli do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Skarb narzędzi rolniczych z Walkowa-Kurnicy

Skarb znaleziono w 1999 roku. Składa się z 7 sierpów, półkoska i kroju do radła. Wymienione przedmioty były starannie ułożone (pierwotnie zapewne w coś owinięte) i w pośpiechu płytko ukryte tuż pod próchnicą. Dzisiaj już wiemy, że osada została spalona, a jej mieszkańcy nie wrócili do swych domostw. Osada funkcjonowała od końca III do przełomu VI-VII lub do początków VII wieku n.e.

Skarb brązów ze Stronina

Skarb odkryto w 1982 roku w pobliżu reliktów wału obronnego i w odległości około 50 m na zachód od drogi Strobin-Konopnica tuż przy gospodarskich zabudowaniach na terenie dawnego osiedla obronnego kultury łużyckiej. Początki osiedla obronnego siegają koncowej fazy epoki brązu, tj. IX-VIII wieku p.n.e. i podobnie datowane jest znalezisko brązów, które obejmuje 163 przedmioty, w tym: naszyjniki, bransolety, pierścionki, zawieszki, liczne guziki i sierpy. Całe znalezisko trafiło do zbiorów muzeum w Łodzi.

Ceramika i militaria celtyckie z Siemiechowa (k. Rychłocic)

W wyniku badań osady w latach 1974-1993 odkryto 32 obiekty mieszkalne, 68 luźnych palenisk, dwukomorowy piec garncarski oraz 5 pieców wapienniczych. Z cmentarzyska pochodzą 32 groby datowane na okres późnolateński i 30 na okres wczesnorzymski. Skarby to ceramika i militaria celtyckie z okresu I w. przed Chrystusem - III w. n.e.

Militaria średniowieczne (piastowskie) z Widoradza (k. Wielunia)

Prace badawcze przeprowadzono w trzech etapach w latach 1967-1970, 1987-1988 i 1990-1995. Całość materiału źródłowego skarbu, biorąc pod uwagę częstotliwość jego występowania i surowiec, tworzy pięć zasadniczych kategorii: ceramika, przedmioty metalowe, fragmenty skór, wyroby z drewna, kości zwierzęce.W grupie przedmiotów metalowych (łącznie ponad 300 szt.) najliczniej reprezentowane są militaria.