Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Przyroda na Łódzkim Szlaku Konnym

Na terenie województwa łódzkiego znajduje się 7 parków krajobrazowych, prezentujących bardzo różne walory przyrodnicze, a przede wszystkim łąki i pola, które ciągną się po widnokres. Spotkać można na nich zwierzynę i liczne ptactwo.

Opis

Jednym z najważniejszych czynników, które trzeba uwzględnić na trasach przy projektowaniu szlaku konnego są walory przyrodnicze. Uprawianie turystyki konnej wymaga obcowania z przyrodą i jej poznawania. Koń, który staje się naszym partnerem, jest częścią przyrody, a nie cywilizacji miejskiej. Źle czuje się on wśród miejskiego gwaru i przy ruchliwych ulicach. Dlatego by zwierzę jak najlepiej nam służyło należy zadbać także o jego komfort.

Planując szlaki konne pamiętać należy o pewnych zasadach, które tak kreują szlak by trasa unikała przechodzenia przez miasta i miasteczka oraz ruchliwe, asfaltowe ulice.

Właśnie dzięki temu, a także dzięki możliwościom jakie daje region łódzki, Łódzki Szlak Konny wielokrotnie prowadzony jest przez miejsca bardzo atrakcyjne przyrodniczo. A w większości swojego biegu przechodzi przez lasy i tereny rolnicze: pola i łąki.

Przyroda.

W województwie łódzkim znajduje się 7 parków krajobrazowych, czyli obszarów objętych ochroną ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe, w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Trasy szlaku konnego zostały tak poprowadzone, aby każdy z parków był jego częścią. Dzięki temu turyści mają szansę poznać wszystkie parki krajobrazowe województwa, wraz z ich atrakcjami. Doznania jakie dają te miejsca są różne, gdyż parki w województwie mają różny charakter. Jeżeli wybierając trasy zdecydujemy się za najważniejszy czynnik doboru brać przyrodę, na pewno warto odwiedzić miejsca powiązane z parkami.

 

Przyroda.

Innymi walorami przyrodniczymi na szlaku końskim są wody. Są to m.in. sztuczne zbiorniki, a zwłaszcza dwa największe i najciekawsze – Zalew Sulejowski i Jeziorsko. Ich bliskość do szlaku konnego, daje szanse na zorganizowanie wypoczynku w bardzo atrakcyjnym miejscu, a także zakosztowania turystyki wodnej, w czasie odpoczynku od siodła. Wiele zalet mają także rzeki, które przecinają szlaki końskie. Podróż wzdłuż Warty i Pilicy pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia, ponadto wysokie brzegi rzek i bardzo urozmaicone widoki, nie pozwalają się nudzić, dając wiele przeżyć osobom wrażliwym na przyrodę.

Przyroda.

Podróżując także przez lasy i łąki województwa znajdzie się wiele okazji do poznawania przyrody. Zwierzyna będzie zapewne wychodzić turystom na szlak, wielokroć będzie okazja do obserwacji ptaków, zwłaszcza, że turystyka konna jest cicha i nie zaburza równowagi środowiska. Szlak konny choć byłby wykorzystywany przez turystów wielokrotnie, daje bardzo różne doznania o różnych porach roku.

Serwisem, który wszechstronnie prezentuje zabytki oraz walory przyrodnicze i krajobrazowe całej ziemi łódzkiej jest Regionalny Katalog Zabytków Województwa Łódzkiego .

Miłośnikom turystyki aktywnej polecamy Portal Turystyki Aktywnej Zeimi Wieluńskiej . Atrakcje turystyczne, przyrodnicze i krajobrazowe prezentowane są na tle ponad 650 km tras szlaków rowerowych, pieszych wodnych i konnych,  a także obiektów noclegowych, gastronomicznych, sportowych i innych tworzących kompleksową bazę turystyczną.