Facebook
Konkurs fotograficzny

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Prześlij nam ciekawe zdjęcia atrakcyjnych miejsc w Polsce i wygrywaj cenne nagrody!


więcej...

Konkurs filmowy

Obejrzyj inspiracje do brania udziału w wydarzeniach atrakcyjnych dla turystów aktywnych. Przekaż swój film w innym ciekawym temacie. Każdy film będzie zgłoszony do konkursu. Autor filmu najlepszego w danym roku wygra tablet.

więcej...

Pobierz bezpłatnie
Ankieta

Parki i rezerwaty

Na terenie regionu łódzkiego funkcjonują prawie wszystkie określone polskim prawem formy ochrony przyrody, w tym 7 parków krajobrazowych. Zajmują one 19,8% terenu województwa.

Opis

Na terenie województwa znajduje się 7 parków krajobrazowych: Bolimowski, Przedborski, Załęczański, Międzyrzecza Warty i Widawki, Sulejowski, Wzniesień Łódzkich, Spalski.Nie istnieje park narodowy, lecz w łódzkim znajduje się enklawa Kampinoskiego Parku Narodowego w postaci Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Łódzki Szlak Konny przebiega przez obszar wszystkich parków krajobrazowych co znacznie podnosi jego atrakcyjność turystyczną.

W województwie łódzkim znajduje się 89 rezerwatów przyrody, także 16 obszarów chronionego krajobrazu, ponad 2500 pomników przyrody (w zdecydowanej większości przyrody ożywionej - drzewa, aleje i grupy drzew), 4 stanowiska dokumentacyjne, ok. 743 użytków ekologicznych i 31 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.

W tym sewisie znajdziecie Państwo atrakcyjnie opisane i uzupełnione fotografiami karty parków i rezerwatów przyrody.

Dokumenty